Podpora trávenia

Ste to, čo jete... alebo skôr to, čo strávite. Živiny, ktoré dokážete alebo, naopak, nedokážete stráviť, ovplyvnia váš celkový stav – náladu, energiu, regeneráciu svalstva, imunitu, hormonálne procesy atď. Výživa tela je základným kameňom vášho zdravia.

  • Prečistite sa vlákninou - Jedným z najčastejších problémov súčasnej výživy je nedostatok vlákniny. Obohaťte svoj jedálny lístok o vlákninu a vaše pomalé, nedostatočné trávenie sa citeľne naštartuje.
  • Pite dostatočné množstvo vody - Dehydratácia je najčastejším dôvodom zápchy. Ak vám chýbajú tekutiny, hrubé črevo sa ich snaží absorbovať z potravy, ktorá sa v ňom práve nachádza. Trávenie sa spomalí a telo sa nedokáže rýchlo zbaviť nestráviteľných látok a odpadu. 
  • Spriateľte sa s dobrými baktériami - V tráviacom trakte sa nachádza desaťkrát viac baktérií, než je buniek v zbytku vášho tela. Črevná mikroflóra obývaná priateľskými baktériami hrá kľúčovú úlohu pri tráviacom procese. Tieto mikroorganizmy vám pomáhajú tráviť živiny a ochránia vás pred škodlivými baktériami a pliesňami v tráviacom trakte. Probiotiká budú užitočné, ak trpíte hnačkou či inými tráviacimi ťažkosťami, ale majú pozitívny vplyv aj na srdce a mozog. Zvýšte ich prísun aj v prípade užívania antibiotík, ktoré ničia oba druhy baktérií.
  • Prebuďte tráviace enzýmyEnzýmy sú špeciálne proteíny, ktoré telu pomáhajú rozkladať a vstrebávať živiny z jedla (aminokyseliny, mastné kyseliny, cholesterol a jednoduché cukry, ale aj vitamíny, minerály atď.). Pokiaľ človek trpí nedostatkom týchto enzýmov, výsledkom sú tráviace problémy a nedostatočné zásobenie potrebnými látkami.
  • Objavte užitočný glutamín - Jedna z dvadsiatich aminokyselín vytvárajúcich proteíny, z ktorých sa skladá naše telo. Glutamín pomáha vytvárať a chrániť tenkú stenu čriev, zlepšuje ich štruktúru a funkciu.
  • Starostlivo rozžujte každé sústo - Trávenie sa začína už v ústach! Pri jedení je dôležité neponáhľať sa a dobre jedlo požuť. Zväčšíte tým jeho povrch, vďaka čomu majú tráviace kyseliny a enzýmy lepšiu príležitosť rozštiepiť potravu na jednotlivé živiny. A navyše ľudia, ktorí jedia pomalšie, sú sýti už pri menšom množstve a nepridávajú si tak zbytočné kilá.