Bielkoviny v strave 26. 02. 2015

Bielkoviny predstavujú 12 až 15% hmotnosti ľudského organizmu. Vyskytujú sa v potravinách tak rastlinného ako i živočíšneho pôvodu - najmä vo vajciach, mlieku, mäse, rybách a hydine, ale i v sóji, fazuli, hrachu, ryži, zemiakoch, obilninách a pod.

Za najkvalitnejší zdroj aminokyselín sa považuje bielkovina obsiahnutá vo vaječnom bielku. Obsahuje všetky aminokyseliny potrebné na stavbu ľudských bielkovín - najviac v pomere, v akom sú v nich zastúpené. Ani v ľudskom organizme nemožno nedostatok čo i len jednej aminokyseliny kompenzovať nadmerným príjmom druhej. Preto možno z ich celkového množstva využiť iba podiel, ktorý je určovaný esenciálnou aminokyselinou zastúpenou v najnižšom množstve. Ostatné aminokyseliny vo väčšom množstve sa jednoducho do bielkovín nezabudujú a organizmus ich môže iba zmetabolizovať na energiu a z časti premeniť na tuky.

Zdroje  bielkovín

Jednotlivé zdroje sa takisto posudzujú podľa týchto hľadísk:

  1. stráviteľnosť
  2. praktická použiteľnosť
  3. obsah nežiadúcich látok, iné špecifické vlastnosti

Mäso

Je považované za klasický zdroj bielkovín. Stráviteľnosť čiastočne obmedzuje obsah kolagénu, ktorý spája svalové vlákna a je narušený pôsobením kyseliny soľnej v žalúdku. Znížené množstvo tejto kyseliny v ranných hodinách obmedzuje trávenie mäsa, hlavne tmavého a bielkovín všeobecne. Najlepšie stráviteľné mäso je varené. Pečenie a grilovanie zhoršuje jeho stráviteľnosť. V súčasnej dobe sa doporučuje konzumácia kuracieho, rybieho a králičieho mäsa. Z tmavých druhov je to teľacie mäso.

Vajcia

Využiteľnosť a hodnotenie kvality bielkovín je zatiaľ bezkonkurenčné. Najlepšie stráviteľné sú sušené bielka, ktoré však musia byť bakteriologicky kvalitné. Konzumácia surových vajec je takisto nevhodná z rovnakých dôvodov. Všeobecný trend znižovania cholesterolu v strave nedoporučuje konzumáciu žĺtka, i keď z hľadiska obsahu ďalších účinných látok je považovaný za atraktívny. Bielok je totiž iba bielkovina s minerálnymi látkami, žĺtok obsahuje široké spektrum látok potrebných pre stavbu organizmu.

Mlieko

  • svojim tekutým charakterom patrí medzi nápoje, ale podľa biochemického zloženia je nutné ho považovať za tekutú výživu s kompletným zastúpením živín. Otázka mliečnych bielkovín je často chápaná zjednodušene a je preto potrebné si uvedomiť, že v mlieku sú bielkoviny dvojakého typu.
  • kazeín /známy ako tvaroh/ je typický tzv.kompetíciou aminokyselín, ich nerovnomerným využívaním v dôsledku nevyváženej skladby. Zdravotne nevhodným sprievodným javom konzumácie kazeínu je hypercholesterolémia, reakcia organizmu v zmysle zvýšenej tvorby cholesterolu. Je celkovo považovaný za súčasť stravy zhoršujúcu trávenie.
  • laktalbumín /syrovátkové mliečne bielkoviny/. Je považovaná za druhú najkvalitnejšiu bielkovinu. Je používaná ako základ alebo jediná zložka proteínových preparátov.

Z hľadiska športového sú nesporne najvhodnejšou formou konzumácie mliečnych bielkovín zakysané výrobky (jogurty, biojogurty, kefíry a pod.) - hlavne pre svoj ozdravujúci vplyv na mikrofloru hrubého čreva.

Univerzálny proteín KOMPAVA ProteinFit 50:


Na nás sa môžete spoľahnúť. Kompave môžete veriť.

Benefity

Výroba výživových doplnkov spĺňa najprísnejšie európske smernice - systém riadenia kvality podľa STN EN ISO 22000:2005 a kontrolný systém HACCP. Pri nákupe výrobkov v našom e-shope poskytujeme zákazníkom vernostné body, dopravu zadarmo nad 100 EUR a rýchle dodanie, nakoľko sme priamo výrobcom produktov.

Poskytujeme kvalitné a pohotové odborné poradenstvo pre našich zákazníkov

Odborné poradenstvo

Našim produktom rozumieme a preto vám vieme ponúknuť odborné informácie a poradenstvo v článkoch, recenziách a videách. Samozrejme vám radi odpovieme na vaše otázky spojené s užívaním našich výživových doplnkov tak, aby ste boli maximálne spokojní.

Naši úspešní športovci a tváre Kompavy.

Kompava Sponzoring

Naše výživové doplnky používajú profesionálni aj hobby športovci z rôznych športových odvetví, sú s nimi maximálne spokojní a dôverujú im. Sponzorujeme nielen samostatných športovcov - či už z kulturistiky, silového trojboja, triatlonu, cyklistiky, volejbalu, vodných športov, ale aj futbalový klub FK Senica.