Čo je to tejpovanie (taping) a tejpovacie pásky 26. 02. 2015

Tejpovanie je dnes už štandardnou metódou používanou v športe, športovom lekárstve, v rehabilitačných centrách a relatívne novou metódou v terapií porúch pohybového aparátu bežnej populácie.

Názov metódy „tejpovanie“, „taping“ pochádza z anglického slova „tape“, čo vo význame slovesa vyjadruje „zalepiť“ a význam podstatného mena „tape“ vystihuje v tomto prípade slovenský ekvivalent „páska“,

Podľa spôsobu využitia a použitých materiálov rozdeľujeme tejpy na: fixačné tejpy, kinesio tejpy a dynamické tejpy.

Fixačné tejpovacie pásky sa používajú k fixácii alebo spevneniu kĺbovych štruktúr alebo svalov. Ich hlavnými kvalitami by mala byť pevnosť, nedajú sa roztiahnuť a lepivosť - adhézia. Pri klasickom tejpovaní sa tejpovacia páska obvykle ponecháva iba po dobu športovej aktivity. Pri tejpovacích páskach, ktoré sa používajú pri tejpovaní metódou nazývanou kineziotejping sa naopak očakáva, že bude čo najpružnejšia. Kinezio tejp vďaka svojej pružnosti neobmedzuje v pohybe a jeho vlastnosti napodobňujú vlastnosti ľudskej kože. Preto kinezio tejp môže na koži zostať až 5 dní. Tento druh tejpovania sa používa k liečbe akútnych, tak aj chronických bolestí pohybového a svalového aparátu.

Tejpovanie dynamickými tejpami je nový prístup tejpovania, ktorý využíva špeciálne navrhnuté, vysoko elastické pásky s cieľom prispieť energiou do kinetického reťazca. Dynamické tejpy hrajú nezastupiteľnú úlohu najmä v tejpovaní "celého pohybu" - tzv biomechanické tejpovanie. Dynamický tejp je roztiahnuteľný nielen do dĺžky, ale aj do šírky. Uľahčuje tak prevedenie žiadaného pohybu pri súčasnom ochrannom stabilizovaní kĺbu bez obmedzenia rozsahu pohybu, napr. pri bolestiach chrbtu.

Tejpovacie pásky sa využívajú k stabilizácii kĺbových štruktúr a segmentov, či už z dôvodu prevencie poškodenia kĺbových štruktúr alebo z dôvodu zníženia už existujúcej kĺbovej instability (napr. pri oslabení väzivového aparátu rôznej etiológie).V terapeutickej oblasti sa kinesiotaping využíva okrem vyššie uvedenej stabilizácie kĺbových štruktúr tiež ako pasívna opora najrôznejších pohybových segmentov určená k zníženiu záťaže daného svalu alebo inej štruktúry, ktorá je vystavená preťaženiu (hlavne v ťahu). K preťaženiu dochádza väčšinou vplyvom váhy segmentu a nefunkčnosti štruktúr majúcich za úlohu udržať segment vo fyziologickom postavení. Jedným z dôležitých cieľov použitia tapingu vo fyzioterapii je zvýšenie exteroceptívneho a proprioceptívneho vnímania najrôznejších častí ľudského organizmu.

Autor: diplomovaný fyzioterapeut Martin Minárech


Na nás sa môžete spoľahnúť. Kompave môžete veriť.

Benefity

Výroba výživových doplnkov spĺňa najprísnejšie európske smernice - systém riadenia kvality podľa STN EN ISO 22000:2005 a kontrolný systém HACCP. Pri nákupe výrobkov v našom e-shope poskytujeme zákazníkom vernostné body, dopravu zadarmo nad 100 EUR a rýchle dodanie, nakoľko sme priamo výrobcom produktov.

Poskytujeme kvalitné a pohotové odborné poradenstvo pre našich zákazníkov

Odborné poradenstvo

Našim produktom rozumieme a preto vám vieme ponúknuť odborné informácie a poradenstvo v článkoch, recenziách a videách. Samozrejme vám radi odpovieme na vaše otázky spojené s užívaním našich výživových doplnkov tak, aby ste boli maximálne spokojní.

Naši úspešní športovci a tváre Kompavy.

Kompava Sponzoring

Naše výživové doplnky používajú profesionálni aj hobby športovci z rôznych športových odvetví, sú s nimi maximálne spokojní a dôverujú im. Sponzorujeme nielen samostatných športovcov - či už z kulturistiky, silového trojboja, triatlonu, cyklistiky, volejbalu, vodných športov, ale aj futbalový klub FK Senica.