Čo sú to aminokyseliny? 26. 02. 2015

Základnou stavebnou jednotkou každej svalovej bunky sú aminokyseliny, priaznivo pomáhajú budovaniu kvalitnej svalovej hmoty.

Základnými funkciami aminokyselín v tele sú:

- ochrana svalových vláken pred devastáciou
- rast svalovej hmoty
- aminokyseliny sú vhodné aj na chudnutie
- urýchľujú dobu regenerácie
- katalytická funkcia
- transportná, obranná, regulačná
- ochrana svalovej hmoty pred poškodením v priebehu chudnutia
- pohybová

Význam pravidelného prísunu aminokyselín je veľký. Organizmus nedokáže nárazovo prijať veľké množstvo aminokyselín a je preto potrebné stravovať sa pravidelne. Situácia nadbytku môže nastať už pri vynechaní raňajok a skonzumovaní aminokyselín, resp. na proteíny výdatného obedu.

Aminokyseliny môžme rozdeliť:

Glukogénne: alanín, arginín, asparagín, glutamín, glycín, histidín, hydroxyprolín, methionín, prolín, serín, valín

Ketogénne: leucín

Zmiešané aminokyseliny: isoleucín, lyzín, fenylalanín, tyrozín, tryptofán

Známejšie rozdelenie je snáď na esenciálne a neesenciálne aminokyseliny.

Esenciálne aminokyseliny si organizmus nevie vyrobiť a musí ich preto získavať z potravy. Patria sem arginín, isoleucín, leucín, lyzín, methionín, taurín, tryptofan, valín.

Neesenciálne aminokyseliny si telo naopak dokáže obstarať podľa potreby. Patria sem alanín, cysteín, glutamín, karnitín, tyrozín. Aj keď telo nie je u neesenciálnych aminokyselín závislé čisto len na potrave, nemal by ich príjem byť zanedbávaný. Sú rovnako dôležité a pri kombinácii niektorých faktorov ako je napríklad nevyvážená strava a ťažká fyzická záťaž, môže nastať ich nedostatok.

Je potrebné uviesť ešte jedno delenie a to D-forma a L-forma. Ich zloženie je totožné, avšak líšia sa navzájom prevrátenou štruktúrou. Bežne v prírode sa vyskytujú aminokyseliny v L-forme.

Chcete vyskúšať aminokyseliny na rast svalov a chudnutie?


Na nás sa môžete spoľahnúť. Kompave môžete veriť.

Benefity

Výroba výživových doplnkov spĺňa najprísnejšie európske smernice - systém riadenia kvality podľa STN EN ISO 22000:2005 a kontrolný systém HACCP. Pri nákupe výrobkov v našom e-shope poskytujeme zákazníkom vernostné body, dopravu zadarmo nad 100 EUR a rýchle dodanie, nakoľko sme priamo výrobcom produktov.

Poskytujeme kvalitné a pohotové odborné poradenstvo pre našich zákazníkov

Odborné poradenstvo

Našim produktom rozumieme a preto vám vieme ponúknuť odborné informácie a poradenstvo v článkoch, recenziách a videách. Samozrejme vám radi odpovieme na vaše otázky spojené s užívaním našich výživových doplnkov tak, aby ste boli maximálne spokojní.

Naši úspešní športovci a tváre Kompavy.

Kompava Sponzoring

Naše výživové doplnky používajú profesionálni aj hobby športovci z rôznych športových odvetví, sú s nimi maximálne spokojní a dôverujú im. Sponzorujeme nielen samostatných športovcov - či už z kulturistiky, silového trojboja, triatlonu, cyklistiky, volejbalu, vodných športov, ale aj futbalový klub FK Senica.