Glutamín a jeho účinok 26. 02. 2015

Glutamín je jednou z najpočetnejšie sa vyskytujúcich aminokyselín v tele. Tvorená je z neesenciálnej aminokyseliny /kyseliny glutámovej/ v rôznych orgánoch / črevá, svalstvo,…/. Je zdrojom dusíka pre celý rad biosyntetických reakcií. Patrí medzi skupinu preventívnych a regenerujúcich suplementov so silným antikataboloickým účinkom.

Hlavné účinky glutamínu v tele:

- detoxikuje organizmus
- pomáha pri celkovej regenerácii svalstva
- prenáša dusík medzi tkanivami
- reguluje tvorby glykogénu v pečeni
- jepalivom v niektorých tkanivách

Ale prečo sa zjavil glutamín len nedávno? Hlavným dôvodom bolo zaradenie glutamínu ako neesenciálnej aminokyseliny / telo si ju dokáže samo vytvoriť /, pričom aj odborná verejnosť sa prikláňala k názoru, že čo je neesenciálne , to nie je potrebné. Ďaľším chybným záverom bolo, že ak telo potrebuje vytvoriť nejakú živinu, bude mať vždy potrebné zložky. Toto boli dva zásadné argumenty pre vtedajšiu úplnú ignoráciu glutamínu, resp. jeho zavedenie ako doplnku výživy.

Glutamín je jedným z kľúčových komponentov v procese zvanom : glukóza- alanínový cyklus. Tento cyklus sa spúšťa v čase katabolizmu, keď sa svalový proteín štiepi na aminokyseliny, ktoré sú potom použité ako zdroj energie. Aminokyseliny leucínu, isoleucínu a iných aminokyselín sú včlenené do kyseliny glutámovej, z ktorej vzniká glutamín. Ten sa vstrebe do čreva a premieňa sa na alanín. Ten sa potom dostáva do pečene, kde je využitý ako energia. Glutamín sa zúčastňuje na toľkých dôležitých metabolických pochodoch a cykloch, že je naozaj ťažké vybrať tú najdôležitejšiu funkciu. V našom prípade by to bola úloha pri udržiavaní dusíkovej bilancie, známej ako antikatabolický efekt. Suplementácia glutamínom tiež ovplyvňuje:

  • zlepšuje funkcie tráviaceho traktu
  • má nervovo-ochranné účinky
  • zvyšuje produkciu glykogénu v pečeni
  • reguluje hladinu krvnej glukózy
  • reguluje rovnováhu a metabolizmus bielkovín
  • zabraňuje stratám svalovej hmoty
  • prirodzená podpora tvorby testosterónu a rastového hormónu
  • potláča produkciu kyseliny mliečnej vo svaloch
  • zvyšuje vylučovanie amoniaku v obličkách
  • chráni organizmus pred pretrénovaním

Použitie: Je vhodný najmä pre rysovacie obdobie. Podávaním glutamínu v kritickom stave stresu / vyčerpávajúce cvičenie / dokážete v maximálnej miere zabrániť devastácii svalstva. Je veľmi spoľahlivý a doteraz neboli zaznamenané žiadne vedľajšie účinky.

Dávkovanie: Odporúča sa hlavne po fyzickej námahe min. 5 gramov.

 

Diskusia


Zuzana 12. 03. 2018, 15:26

Dobry den Prosim vas od akeho veku sa moze glutamin uzivat a v akom mnozstve?

Želmíra Komorechová Administrátor 12. 03. 2018 | 15:26

Dobrý deň,

Deti od 14 - 18 rokov môžu užívať 3 g prášku 2x denne

Pekný deň, 

Hudcovicová

jana 20. 12. 2015, 15:31

Dobry den,chcela by som sa poradit ci je vhodne vas produkt l-glutamin brat pri histaminovej intolerancii??? ake ma zlozenie ???lebo citlivo reagujem na vsetky potraviny.Dakujem pekne. Schudla som.15 kg za pol roka,nechcene! Mam 55kg a vysku 169cm

Alena Chrenková Administrátor 20. 12. 2015 | 15:31

Dobrý deň pani Jana,

L-glutamín je vyrobený iba z čistého glutamínu. Ten podporuje najmä imunitný systém, rast svalovej hmoty, činnosť mozgu a podporuje tiež správnu funkciu tráviaceho systému. Predpokladáme, že by sa mohol jeho užívaním Váš zdravotný stav zlepšiť. Ak však neviete, z čoho u Vás vznikla histamínová intolerancia, odporúčame začať užívať L-glutamín postupne, 3g rozpustiť v mierne sladkej vode, ráno a večer.

Prajeme všetko dobré

Mgr. Adriana Adamčová

referent marketingu

 Kompava, spol. s r. o.

Na nás sa môžete spoľahnúť. Kompave môžete veriť.

Benefity

Výroba výživových doplnkov spĺňa najprísnejšie európske smernice - systém riadenia kvality podľa STN EN ISO 22000:2005 a kontrolný systém HACCP. Pri nákupe výrobkov v našom e-shope poskytujeme zákazníkom vernostné body, dopravu zadarmo nad 100 EUR a rýchle dodanie, nakoľko sme priamo výrobcom produktov.

Poskytujeme kvalitné a pohotové odborné poradenstvo pre našich zákazníkov

Odborné poradenstvo

Našim produktom rozumieme a preto vám vieme ponúknuť odborné informácie a poradenstvo v článkoch, recenziách a videách. Samozrejme vám radi odpovieme na vaše otázky spojené s užívaním našich výživových doplnkov tak, aby ste boli maximálne spokojní.

Naši úspešní športovci a tváre Kompavy.

Kompava Sponzoring

Naše výživové doplnky používajú profesionálni aj hobby športovci z rôznych športových odvetví, sú s nimi maximálne spokojní a dôverujú im. Sponzorujeme nielen samostatných športovcov - či už z kulturistiky, silového trojboja, triatlonu, cyklistiky, volejbalu, vodných športov, ale aj futbalový klub FK Senica.