Kyseliny v ľudskom tele 26. 02. 2015

Kyseliny po prijatí potravou sa najskôr dostávajú cez žalúdočnú stenu do krvi. V prípade, že v krvi je už acidobázická rovnováha narušená (telo je zanesené kyselinami), kyseliny smerujú do väzív. Väzivo obklopuje všetky bunky, to znamená, že všetko do buniek a z buniek sa transportuje cez väzivo. Ak je preťažené, kyseliny zostávajú uložené v kĺboch, vzniká, reuma, dna, polyartritída.

V prekyslenom tkanive červené krvinky strácajú pružnosť, nedokážu v dostatočnom množstve prechádzať až do vlásočníc a jemných krvných ciev a tak sa nedostatočne zásobujú orgány kyslíkom. Väzivo prestáva plniť úlohu pufrovacieho (tlmivo-vyrovnávacieho) systému, jeho priechodnosť sa znižuje a tak sa bunky udusia pre nedostatočné zásobovanie. Organizmus začína stárnúť, vznikajú vrásky, celulitída a iné následné choroby z prekyslenia.

Stanovenie kyslosti v organizme:

 1. intra a extrabunkový stav
 2. pH v moči (optimum 6,8–7,4)
 3. pH v slinách (väčšinou 7,1)

Acidobazická rovnováha: pH 7,4–7,5 Najkyslejší býva ranný moč pH 5,0 (telo cez noc vylučuje veľa kyselín) Najvyššia zásaditá hodnota je okolo 17,00 hod. Zdravé dojča kojené má pH moču 8–8,5.

Ventily kyselín:

 • Pľúca (vydychovaním CO2 sa znižuje množstvo kyseliny uhličitej)
 • Obličky: iba pre kyseliny rozpustné vo vode, potrebné veľké množstvo tekutín

(Na zriedenie a likvidáciu 1 g kyseliny močovej potrebuje organizmus 6–8 l vody)

 • Pokožka a sliznice (kyseliny sa vylučujú formou potu a výlučkami)
 • Konečník: forma hnačky napr. pri nezrelom ovocí
 • Zvracanie

Vznik kyselín v organizme:

 • Kyselina uhličitá: vzniká pri dýchaní premenou kyslíka na oxid uhličitý
 • Kyselina močová: vzniká ako splodinový produkt pri konzumácií živočíšnych bielkovín
 • Kyselina soľná: vytvára sa v dôsledku stresu, strachu, hnevu, hluku, pocity viny
 • Kyselina octová: vyniká po nadmernej konzumácia sladkosti a preťaženiu kyselinou mliečnou po nadmernej telesnej námahe
 • Kyselina sírová: vzniká pri nadmernej konzumácií bravčového mäsa a niektorých druhov syra

Na nás sa môžete spoľahnúť. Kompave môžete veriť.

Benefity

Výroba výživových doplnkov spĺňa najprísnejšie európske smernice - systém riadenia kvality podľa STN EN ISO 22000:2005 a kontrolný systém HACCP. Pri nákupe výrobkov v našom e-shope poskytujeme zákazníkom vernostné body, dopravu zadarmo nad 100 EUR a rýchle dodanie, nakoľko sme priamo výrobcom produktov.

Poskytujeme kvalitné a pohotové odborné poradenstvo pre našich zákazníkov

Odborné poradenstvo

Našim produktom rozumieme a preto vám vieme ponúknuť odborné informácie a poradenstvo v článkoch, recenziách a videách. Samozrejme vám radi odpovieme na vaše otázky spojené s užívaním našich výživových doplnkov tak, aby ste boli maximálne spokojní.

Naši úspešní športovci a tváre Kompavy.

Kompava Sponzoring

Naše výživové doplnky používajú profesionálni aj hobby športovci z rôznych športových odvetví, sú s nimi maximálne spokojní a dôverujú im. Sponzorujeme nielen samostatných športovcov - či už z kulturistiky, silového trojboja, triatlonu, cyklistiky, volejbalu, vodných športov, ale aj futbalový klub FK Senica.