NO oxid dusnatý a cievy 26. 02. 2015

NO (kyselina dusičná) je najdôležitejší cievny modulátor. Je produkovaný bunkami obklopujúcimi steny ciev – endotelovými bunkami. Molekuly NO rozširujú cievy tým, že reagujú s receptormi uloženými v hladkom svalstve ciev, čím spôsobujú relaxáciu a tým aj rozšírenie lúmenu ciev. NO reaguje taktiež s krvnými doštičkami a zabraňujú tvorbe plátov na stenách ciev, ktoré môžu spôsobiť upchatie (krvné doštičky sa na seba až tak nelepia ako v prostredí z malým množstvom NO), znižuje sa tvorbu trombov. NO reaguje ako katalyzátor (spúšťač) na enzýmy v endotelových bunkách, ktoré ho produkujú. Čím viac ho v krvi koluje, tým sa ho aj viac vylučuje.

Zlepšuje mikrocirkuláciu vo všetkých tkanivách (každý orgán dostane potrebné množstvo kyslíka). Zlepšuje mikrocirkuláciu až o 78% v priebehu 15 minút. Jeho pôsobením sa i tie najtenšie vlásočnice nezanášajú a sú stále priechodné. Dôležitá je mikrocirkulácia u diabetikov u ktorých nedokrvenosť končatín môže spôsobiť napr. diabetickú nohu (tkanivo začne dôsledkom nedostatku kyslíka odumierať a vytvorí sa otvorená rana). Zvýšením prekrvenia sa potom rany hoja rýchlejšie. Rozširuje cievy, krv prúdi rýchlejšie, čím sa znižuje aj tlak krvi.

Existujú aj faktory, ktoré na NO pôsobia negatívne. Poškodením steny cievy sa poškodí i syntéza NO a tým sa vytvárajú krvné pláty vo väčších množstvách. Práve vysoký krvný tlak, ateroskleróza a cukrovka spôsobujú postupné poškodenie cievnej steny, začnú sa vytvárať pláty krvných doštičiek a vznikajú tromby, ktoré po odtrhnutí môžu spôsobiť upchatie tepny (srdcový infarkt, mozgová príhoda…).

Najznámejším tvorcom NO je aminokyselina Arginín, chcete ju vyskúšať?

 


 

Na nás sa môžete spoľahnúť. Kompave môžete veriť.

Benefity

Výroba výživových doplnkov spĺňa najprísnejšie európske smernice - systém riadenia kvality podľa STN EN ISO 22000:2005 a kontrolný systém HACCP. Pri nákupe výrobkov v našom e-shope poskytujeme zákazníkom vernostné body, dopravu zadarmo nad 100 EUR a rýchle dodanie, nakoľko sme priamo výrobcom produktov.

Poskytujeme kvalitné a pohotové odborné poradenstvo pre našich zákazníkov

Odborné poradenstvo

Našim produktom rozumieme a preto vám vieme ponúknuť odborné informácie a poradenstvo v článkoch, recenziách a videách. Samozrejme vám radi odpovieme na vaše otázky spojené s užívaním našich výživových doplnkov tak, aby ste boli maximálne spokojní.

Naši úspešní športovci a tváre Kompavy.

Kompava Sponzoring

Naše výživové doplnky používajú profesionálni aj hobby športovci z rôznych športových odvetví, sú s nimi maximálne spokojní a dôverujú im. Sponzorujeme nielen samostatných športovcov - či už z kulturistiky, silového trojboja, triatlonu, cyklistiky, volejbalu, vodných športov, ale aj futbalový klub FK Senica.