Pitný režim - dôležitá súčasť nášho života 26. 02. 2015

Čo o ňom vieme, rsp. nevieme? Správny pitný režim, teda príjem a výdaj vody, je veľmi dôležitou podmienkou pre zachovanie optimálneho zdravotného stavu každého človeka. Dve tretiny nášho tela tvorí voda. Odhaduje sa, že človek, ktorý váži 70 kg, jej má v sebe 50 litrov.

Telo musí prijímať pitím približne 1,5 až 2,5 litra vody za deň. Okrem toho si vodu vyrába organizmus sám pri spaľovaní živín – metabolickými cestami. Voda v našom organizme významne ovplyvňuje metabolizmus na všetkých úrovniach. Je nosičom minerálov, stopových prvkov a ďalších elementov. Každá chemická reakcia v našom organizme sa deje vo vodnom prostredí.

Pitný režim sa riadi konštitúciou človeka, vekom, aktivitou organizmu a tiež okolitým prostredím. Práca a pohyb v teple vedú k veľkým stratám tekutín a minerálov potením. Vtedy strácame za hodinu aj niekoľko litrov vody, a preto musíme zodpovedajúce množstvo tekutín a iónov okamžite do tela doplniť. Pri športe sa z tela stráca nielen voda (za hodinu pol až jeden liter), ale aj minerálne látky. Preto odborníci odporúčajú pri športovaní uprednostniť pred obyčajnou vodou prírodné minerálne vody alebo izotonické nápoje s obsahom minerálov.

Kompava má v ponuke dva vynikajúce produkty pitného režimu: Hypofit a Energofit. Ich zloženie poskytuje optimálne vyrovnávanie stratených vitamínov a minerálov počas športovania a nadmerných letných horúčav. Hypofit je najlepšie predávaným produktom Kompavy a Energofit sa za ním nezadržateľne derie na najvyššiu priečku.


Nepodceňujte dehydratáciu

Dehydratácia je zvýšená spotreba tekutín. Pri telesnom zaťažení a vysokých letných teplotách sa väčšina energie (až 75 %) mení na teplo a telesná teplota sa znižuje potením. Spotreba tekutín je úmerná vonkajšej teplote, veľkosti zaťaženia a nadmorskej výške. Pri chladnom suchom vzduchu je potenie menšie, ale viac vody stratíme dýchaním. Toto sa často podceňuje a potláča sa pocit smädu. Pokiaľ nedochádza k vyrovnaniu strát tekutín a minerálov, v organizme nastáva nadmerný úbytok tekutín tzv. dehydratácia. Strata tekutín o 2 % znižuje výkon až o 20 % (1,6 l u 80 kg ťažkej osoby). Strata tekutín nad 6 % už môže viesť ku kolapsu, ktorý sa môže skončiť až smrťou.

Pri nedostatku vody:

v cievach a tkanivách sa hromadia škodlivé látky, čo preťažuje látkovú výmenu a vylučovacie orgány. Voda v tkanivách, krv a lymfa sa zahusťujú, oslabuje sa obranný systém tela, zlyháva prenos nervových impulzov, spomalí sa aj obnovovanie buniek a človek rýchlejšie starne.

- zhusťuje sa krv, tým sa zníži tlak (môže to viesť až ku kolapsu) a aj zásobovanie kyslíkom pre všetky tkanivá. Zhustená krv viac zaťažuje srdce, zníži sa prietok vlásočnicami.

Voda je dôležitá

- ako hlavná zložka pri vylučovaní škodlivín obličkami vznikajúcich pri metabolických procesoch;

- najdôležitejšia zložka pre termoregulačné procesy, chráni organizmus pred prehriatím;

- zabezpečuje prísun potravy aj odvod odpadu.

Ak zabúdame piť, telo je nútené pracovať v núdzovom režime.

Prvé postihnuté orgány, ktoré na to doplácajú, sú tie, ktoré majú na starosti separáciu a vylučovanie odpadu z krvi - pečeň a obličky. Tieto dva orgány sú veľmi úzko prepojené. Ak telo dlhodobo nie je schopné vylučovať toxíny, tak ich začne ukladať. Jednou takou skládkou toxínov v tele je ľudský tuk. Je to najviac kontaminovaný (znečistený) tuk v živočíšnej ríši. Vyrovnajú sa mu snáď iba zvieratá chované človekom. Na deficit vody nás upozorní smäd. Ak telo hlási pocit smädu, je to už volanie na poplach. S postupujúcim vekom je totiž tento pocit čoraz slabší, starí ľudia ho takmer nepoznajú. Čím viac sa krv zahusťuje, tým ťažšie sa naše obličky vyrovnávajú s odpadovými produktmi, vznikajú obličkové kamene.

Viete, ako správne hydratovať svoj organizmus?
  • Pohár vody hneď ráno je veľmi užitočné. Zistíme, že sa cítime lepšie, pretože črevá sa prečistia, organizmus sa primerane zavlaží, postupne sa premyjú obličky a zlepší sa krvný obeh. Pitie veľkého množstva tekutín počas jedla má za následok nielen poruchy trávenia, ale aj zhoršené využívanie energie. Preto je najlepšie prijímať tekutiny zhruba pol hodiny po jedle a najneskôr pol hodiny pred jedlom. 

  • Doporučená denná spotreba tekutín je 30-35 ml na kg hmotnosti tela pri bežnom zaťažení. Smäd nie je správnym ukazovateľom, kedy máme piť. Keď už máme pocit smädu, je neskoro. Vtedy sme už stratili viac ako 2 % tekutín. Je lepšie piť častejšie v malých dávkach, ako raz a veľa, čo by mohlo spôsobiť žalúdočné problémy. Piť nadmerné množstvo tekutín tiež nie sú pre človeka vhodné. Telo výrazne zvýši vylučovanie, moč je svetlý, takmer bezfarebný, z tela sa strácajú dôležité látky, narúša sa osmotický tlak, čo môže viesť k závažným zdravotným komplikáciám. Jednoduchým ukazovateľom či dodržujeme správny pitný režim, je ranný moč. Má byť svetlý a v dostatočnom množstve. Denne by sme mali vymočiť aspoň 1 liter.

  • Ľudský organizmus je veľký mág. Snaží sa dostať z každej situácie, preto aj množstvo tekutín rieši po svojom - reguluje ich. V prípade nedostatku tekutín znižuje vylučovanie moču, koncentruje ho až päťnásobne oproti koncentrácii solí v jeho krvnej plazme. Koncentrovaný moč má tmavú farbu a stúpa v ňom množstvo kameňotvorných látok. Nadmerne sa zaťažujú obličky a zároveň znižuje vylučovanie jedovatých látok z tela. Škodliviny v organizme sa hromadia a logicky vyúsťujú do jeho otravy. Hromadenie toxických látok môže spôsobiť zlyhanie celého krvného obehu, strata vody môže mať fatálne následky.

                                                                                                      


Pokiaľ sa dostanete do situácie, kedy hrozí výrazná dehydratácia (napríklad pri maratóne, hokeji, dlhom behu na lyžiach alebo iné intenzívne dlhotrvajúce aktivity trvajúce viac ako 60-90 minút), zvýšte vytrvalosť pitím nápojov s malým množstvom cukru (4-8% roztok)

Tento cukor poskytuje energiu a v kombinácií so sodíkom zvyšuje rýchlosť vstrebávania vody. Počas stredne náročného až veľmi náročného zaťaženia sa sacharidy podieľajú na hradení energie približne z 50%. Čím menšie sú zásoby glykogénu, tím viac výkon závisí na energii z glukózy v krvi. Konzumáciou sacharidov, obsiahnutých napríklad v športových nápojov, získajú počas cvičenia svaly energiu. Športové nápoje pomáhajú dlhšie udržovať normálnu hladinu glukózy v krvi, vďaka čomu sa dá predĺžiť doba zaťaženia. Výkonnosť do značnej miery závisí na mentálnej odolnosti voči stereotypnému, dlhodobému zaťaženiu. Nemenná hladina krvnej glukózy vám umožní jasne myslieť a dobre sa sústrediť. 

Na rozdiel od cukrov zjedených pred cvičením, čo u niektorých ľudí môže vyvolať hypoglykémiu, cukry prijaté počas cvičenia zlepšujú výkonnosť. Počas cvičenia totiž telo produkuje oveľa menej inzulínu, takže aj pomerne sladké nápoje nespôsobia glykémiu. Po pretekoch, tréningu možno prijať nápoje s obsahom horčín, a to práve pre ich schopnosť dráždiť tráviaci trakt. Vhodné sú energetické nápoje s obsahom aminokyselín – Energofit.


Optimálne hodnoty minerálnych látok pre pitný režim z hľadiska dlhodobého príjmu

  • Ca > 40 – 80 mg/ l
  • Mg > 20 mg/ l
  • K > 1 mg/ l
  • Na < 20 mg/ l
  • Cl < 25 mg/ l
  • NO3 < 10 mg/ l

Tkanivá obsahujú rozdielne množstvá vody, od 25% do 75 %, krvná plazma až 90%. Svalnáči sú na tom najlepšie, každý sval totiž obsahuje takmer trikrát toľko vody, ako tukové tkanivo. Telo dospelého človeka obsahuje 50% až 70% vody. Novorodenec - to je vlastne malý vodník - voda tvorí až 80% jeho telíčka. Možno aj preto je taký hebký, jemný, voňavý a hladký :).

Diskusia

Referencie a články

Ambasador Argino drinku Tomáš Jurkovič

Ambasador Argino drinku Tomáš Jurkovič

Prečo si vybrať práve beh?

Prečo si vybrať práve beh?

Existuje nespočetné množstvo dôvodov, prečo si z viacerých atraktívnejších šport ...

Bez športu to nejde, no ako vybrať ten najvhodnejší?

Bez športu to nejde, no ako vybrať ten najvhodnejší?

Bez pohybu to nejde! Cvičte min. 30 min a viac, pretože tuk sa spaľuje až po 20 ...

Vplyv stravy a tréningu na tukový metabolizmus

Michal Akuratný - Vďaka K4 Power BCAA 4:1:1 sa posúvam ďalej

Michal Akuratný - Vďaka K4 Power BCAA 4:1:1 sa posúvam ďalej

KOMPAVA BEH ZDRAVIA SKALICA 2017

KOMPAVA BEH ZDRAVIA SKALICA 2017

Ing. Martin Skalnik a jeho skúsenosť s našimi produktami

Banskobystrická bežecká 24hodinovka

Banskobystrická bežecká 24hodinovka

S vitamínom C od KOMPAVY doma aj na cestách

S vitamínom C od KOMPAVY doma aj na cestách

Rozdiel vo výdrži a regenerácii bol mimoriadny - K4 Power BCAA

Rozdiel vo výdrži a regenerácii bol mimoriadny - K4 Power BCAA

Ako Štefan Karak skončil na bedni

Ako Štefan Karak skončil na bedni

Produkt, ktorý je mnohým športovcom dôverne známy pod názvom „BCAA-čka“.

Produkt, ktorý je mnohým športovcom dôverne známy pod názvom „BCAA-čka“.

Ako športovať na JAR v zdraví a s chuťou

Ako športovať na JAR v zdraví a s chuťou

PREMIUM ENERGY - revolúcia v športovej výžive na Slovensku

PREMIUM ENERGY - revolúcia v športovej výžive na Slovensku

K4 Power BCAA je unikát, ktorý na slovenskom trhu chýbal / Veronika Otrubová

K4 Power BCAA je unikát, ktorý na slovenskom trhu chýbal / Veronika Otrubová

Straty energie som dopĺňal energetickými gélmi K-4 Power

Straty energie som dopĺňal energetickými gélmi K-4 Power

Pripravte sa na prémiovú športovú výživu, akú sme tu ešte nemali!

Pripravte sa na prémiovú športovú výživu, akú sme tu ešte nemali!

Dávkovanie BCAA. Ako správne dávkovať tieto aminokyseliny?

Dávkovanie BCAA. Ako správne dávkovať tieto aminokyseliny?

Aké majú účinky aminokyseliny BCAA?

Aké majú účinky aminokyseliny BCAA?

Ako zabrániť nedostatok energie pri vytrvalostných športoch?

Vyskúšajte novinku - K4 Power BCAA

Vyskúšajte novinku - K4 Power BCAA

Vhodnosť výživových doplnkov na alergie a intoleranciu

Vhodnosť výživových doplnkov na alergie a intoleranciu

Chystáte sa na bežecký maratón alebo na bicykel? Viac tu

Chystáte sa na bežecký maratón alebo na bicykel? Viac tu

Všetko o pitnom režime

Všetko o pitnom režime

Taurín - ideálny stimulant pre mozog a srdce

Taurín - ideálny stimulant pre mozog a srdce

Kreatín - ovplyvňuje NO a zvyšuje rastové hormóny

Kreatín - ovplyvňuje NO a zvyšuje rastové hormóny

Pitný režim - dôležitá súčasť nášho života

Pitný režim - dôležitá súčasť nášho života

Na nás sa môžete spoľahnúť. Kompave môžete veriť.

Benefity

Výroba výživových doplnkov spĺňa najprísnejšie európske smernice - systém riadenia kvality podľa STN EN ISO 22000:2005 a kontrolný systém HACCP. Pri nákupe výrobkov v našom e-shope poskytujeme zákazníkom vernostné body, dopravu zadarmo nad 100 EUR a rýchle dodanie, nakoľko sme priamo výrobcom produktov.

Poskytujeme kvalitné a pohotové odborné poradenstvo pre našich zákazníkov

Odborné poradenstvo

Našim produktom rozumieme a preto vám vieme ponúknuť odborné informácie a poradenstvo v článkoch, recenziách a videách. Samozrejme vám radi odpovieme na vaše otázky spojené s užívaním našich výživových doplnkov tak, aby ste boli maximálne spokojní.

Naši úspešní športovci a tváre Kompavy.

Kompava Sponzoring

Naše výživové doplnky používajú profesionálni aj hobby športovci z rôznych športových odvetví, sú s nimi maximálne spokojní a dôverujú im. Sponzorujeme nielen samostatných športovcov - či už z kulturistiky, silového trojboja, triatlonu, cyklistiky, volejbalu, vodných športov, ale aj futbalový klub FK Senica.