Svalové kŕče – úhlavný nepriateľ športovcov 03. 05. 2016

Aj vy sa presne vidíte v názve nášho článku? Sú práve kŕče to, čo Vás limituje pri Vašom cvičení alebo športovej aktivite.?Alebo sa kvôli ním budíte zo spánku?

Najčastejšou príčinou svalových kŕčov u športovcov býva nerovnováha a nedostatok stopových prvkov – vápnika, horčíka a draslíka. Pri fyzickej záťaží a pri potení sa okrem vody vylučuje množstvo minerálov a stopových prvkov, pričom hlavne horčík sa vylučuje silným potením.  Minerály sú nevyhnutné na zabezpečenie správneho chodu telesných funkcií a svalov.  Hlavne správny pomer spomínaných troch minerálov vápnika, draslíka a horčíka. Potením sa tieto minerály vylučujú z tela, a preto je pri náročných vytrvalostných aktivitách potrebné ich dopĺňať  iontovým nápojom obsahujúcim správny pomer minerálov. Ak by ste pili iba čistú vodu, vypotené minerály nedoplníte. Naopak, zriedite si vnútorné prostredie, tým pádom koncentrácia minerálov klesne a veľmi rýchlo sa môžu dostaviť kŕče.

Poznáme viacero metód ako bojovať proti kŕčom, ale jednoznačne najlepšia je prevencia.

Je dôležité sa snažiť o to aby ku kŕčom vôbec nedochádzalo. Pri športových aktivitách je to správna hydratácia. Minerálny nápoj Acidofit obsahuje vyvážený pomer vápnika, draslíka a horčíka 2:2:1, a tým pomáha udržiavať správny pomer týchto minerálov v našom tele. Je vhodné rozpustiť si jednu šumivú tabletu v pohári vody a vypiť pred športovou aktivitou.

Aby sme tento pomer udržali aj počas dlhšej športovej aktivity, je dobré pravidelne dopĺňať tekutiny a minerály hypotonickým nápojom Hypofit. Takisto obsahuje optimálny pomer minerálov a pomáha priebežne dopĺňať vypotené minerály a udržiavať stálosť vnútorného prostredia.

Ak mávate pravidelne a často svalové kŕče, neočakávajte, že po jednom pohári Acidofitu alebo Hypofitu problémy absolútne zmiznú. Tak, ako Váš problém sa vyvíjal dlhší čas, aj jeho odstránenie môže chvíľu trvať. V takýchto prípadoch je dôležitá pravidelnosť. Acidofit môžete užívať 1-2x za deň aj v prípade, ak práve v ten deň neplánujete športovať. Výsledok takejto prevencie sa potom prejaví najmä počas náročnejšej aktivity. Športovci, ktorí sa pripravujú na extrémne náročné akcie, ktoré trvajú hodiny a často v horúcom počasí, napríklad preteky Ironman, by sa aspoň týždeň pred takýmto pretekom mali dôsledne zamerať na prevenciu svalových kŕčov správnym stravovaním a pitným režimom.

Jednoducho povedané, pripraviť si organizmus na náročný športový výkon a nespoliehať sa na to že keď prídu kŕče na pretekoch, tak potom to budú riešiť magnéziovými tabletami. Toto už je kritická situácia do ktorej je lepšie sa vôbec nedostať.

Ak budete športovať a pritom sa správne hydratovať, okrem toho, že už počas športovej aktivity sa budete cítiť lepšie a sviežejšie, tak isto aj po nej, následná regenerácia bude rýchlejšia a nebudete sa cítiť unavení, ale práve naopak, plný energie.

Tomáš Jurkovič,

3.máj 2016

Na nás sa môžete spoľahnúť. Kompave môžete veriť.

Benefity

Výroba výživových doplnkov spĺňa najprísnejšie európske smernice - systém riadenia kvality podľa STN EN ISO 22000:2005 a kontrolný systém HACCP. Pri nákupe výrobkov v našom e-shope poskytujeme zákazníkom vernostné body, dopravu zadarmo nad 100 EUR a rýchle dodanie, nakoľko sme priamo výrobcom produktov.

Poskytujeme kvalitné a pohotové odborné poradenstvo pre našich zákazníkov

Odborné poradenstvo

Našim produktom rozumieme a preto vám vieme ponúknuť odborné informácie a poradenstvo v článkoch, recenziách a videách. Samozrejme vám radi odpovieme na vaše otázky spojené s užívaním našich výživových doplnkov tak, aby ste boli maximálne spokojní.

Naši úspešní športovci a tváre Kompavy.

Kompava Sponzoring

Naše výživové doplnky používajú profesionálni aj hobby športovci z rôznych športových odvetví, sú s nimi maximálne spokojní a dôverujú im. Sponzorujeme nielen samostatných športovcov - či už z kulturistiky, silového trojboja, triatlonu, cyklistiky, volejbalu, vodných športov, ale aj futbalový klub FK Senica.