Tráviace enzýmy a ich rozdelenie 26. 02. 2015

Tráviace enzýmy sú biologicky aktívne látky, produkované žľazami tráviacej sústavy. Majú významnú úlohu v chemickom procese trávenia potravy.

Pracujú ako organické katalyzátory (urýchľovače) rozkladajúce veľké molekuly jedla (bielkoviny, tuky, sacharidy) na dostatočné malé jednotky (aminokyseliny, mastné kyseliny, glukózu), ktoré organizmus dokáže vstrebať.
Podľa toho, aké molekuly štiepia ich rozdeľujeme na proteolytické, lipolytické a sacharolytické.

Proteolytické enzýmy rozkladajú bielkoviny (proteíny)

potravy na peptidy až jednotlivé aminokyseliny a zabezpečujú ich vstrebanie a využitie v organizme. Pri nedostatku enzýmov prechádzajú nerozložené bielkoviny do hrubého čreva, kde podliehajú procesom hnitia a spôsobujú tráviace problémy (nadúvanie, hnačky).

Pankreatín 

Papaín je proteolitycký enzým izolovaný z tropickej rastliny papája (Caroica papaya). Papaín štiepi bielkoviny na oligopeptidy a aminokyseliny. Užíva sa pri chronickej hnačke a celiakii. Tiež pomáha pri ochoreniach gastrointesti­nálneho traktu (vredy žalúdka), liečbe edémov, zápalových procesov a má ukľudňujúce účinky na žalúdok. PAPAIN sa svojím účinkom sa blíži pepsinu a chymotryosinu, avšak optimálne štiepi pri neutrálnej reakcii.

Trypsín je proteolytický enzým (umožňuje štiepenie a vstrebávanie bielkovín z tenkého čreva), v absorbovanej forme pôsobí protizápalovo a protinádorovo. Je schopný rozpúšťať proteínovú vrstvu nachádzajúcu sa na povrchu poškodených buniek organizmu, ktoré sa po strate bielkovinovej vrstvy stanú prístupnejšie pre bunky imunitného systému, ktoré ich zneškodnia. TRYPSIN – vzniká v čreve z výlučkov buniek pankreasu. Do aktívnej formy sa prevádza v tenkom čreve. Optimálne štiepi pri mierne alkalickom (zásaditom) prostredí.

Chymotrypsín je proteolytický enzým. Má podobné vlastnosti ako trypsín. Líšia sa len podľa miesta štiepenia bielkoviny. Chymotrypsín štiepi peptidovú väzbu v mieste výskytu aminokyseliny fenylalanín, tryptofán alebo tyrozín. Trypsín štiepi peptidové väzby vychádzajúce z karboxylovej skupiny aminokyselín arginínu a lyzínu. CHYMOTRIPSIN – tvorí sa podobne ako trypsin v pankrease. Ku svojej aktívnej potrebuje trypsin.

Bromelaín je proteolitický enzým získavaný z ananásu. Štiepi bielkoviny, čím pomáha pri tráviacich problémoch, ako je pálenie záhy, plynatosť, zápcha, hnačky, vracanie a pri znižovaní hmotnosti. Zabraňuje prílišnému zhlukovaniu krvných doštičiek, čím je dôležitý v prevencii a liečbe trombózy a tromboflebitidy; uvoľňuje zovretie srdcových tepien a zmierňuje bolesti spojené s angínou pektoris. Bromelaín zmierňuje priebeh zápalovej reakcie a je účinný pri liečbe reumatických zápalov kĺbov, poranení svalov a tkanív. Zabraňuje produkcii látok spôsobujúcich opuchy a bolesti kĺbov spôsobených artritídou a dnou. Zabraňovaním vzniku zápalu v mieste poranenia, uštipnutia alebo bodnutia hmyzom urýchľuje hojenie rán.

Sacharolytické enzýmy rozkladajú molekuly cukrov (sacharidov).

Lipáza – lipolytický enzým, ktorý štiepi lipidy (tuky) na glycerol a voľné mastné kyseliny, ktoré ďalej prenikajú črevnou stenou do krvi a pečene, kde sa odbúravajú. PANKREATICKÁ LIPÁZA – je najdôležitejším lipolytickým enzýmom organizmu. Lipáza pôsobí na tuky, ktoré boli predtým už emulgované. LIPÁZY spolu s amylázami a proteázami dopĺňajú pôsobenie tráviacich enzýmov.

Celuláza – enzým, ktorý štiepi rastlinné vlákna na glukózu (jednoduchý cukor) pri pH 3–7.  

Legumáza – enzým, ktorý zabezpečuje štiepenie strukovín (hrach, fazuľa, šošovica).

Laktáza – štiepi laktózu (dvojcukor)na jednoduchý cukor galaktózu a glukózu pri pH 4–8.

Každý enzým pôsobí na určitý špecifický druh potravy a preto sa nemôžu navzájom zastupovať. Ničia sa zvýšenou teplotou a degradujú sa nevhodným pH prostredím.

Tráviace enzýmy KOMPAVA Bioenzyme complex:


Na nás sa môžete spoľahnúť. Kompave môžete veriť.

Benefity

Výroba výživových doplnkov spĺňa najprísnejšie európske smernice - systém riadenia kvality podľa STN EN ISO 22000:2005 a kontrolný systém HACCP. Pri nákupe výrobkov v našom e-shope poskytujeme zákazníkom vernostné body, dopravu zadarmo nad 100 EUR a rýchle dodanie, nakoľko sme priamo výrobcom produktov.

Poskytujeme kvalitné a pohotové odborné poradenstvo pre našich zákazníkov

Odborné poradenstvo

Našim produktom rozumieme a preto vám vieme ponúknuť odborné informácie a poradenstvo v článkoch, recenziách a videách. Samozrejme vám radi odpovieme na vaše otázky spojené s užívaním našich výživových doplnkov tak, aby ste boli maximálne spokojní.

Naši úspešní športovci a tváre Kompavy.

Kompava Sponzoring

Naše výživové doplnky používajú profesionálni aj hobby športovci z rôznych športových odvetví, sú s nimi maximálne spokojní a dôverujú im. Sponzorujeme nielen samostatných športovcov - či už z kulturistiky, silového trojboja, triatlonu, cyklistiky, volejbalu, vodných športov, ale aj futbalový klub FK Senica.