Trio sninských šermiarov v Británii 26. 02. 2015

Na úplný záver šermiarskej sezóny - 28. júna 2014 - sa traja seniori Klubu šermu Snina Dalibor Kazík, Tomáš Kazík a Ján Gerboczúčastnili medzinárodného turnaja v kategórii seniorov „Bill Hoskyns Open“, ktorý sa konal v Kidderminsteri vo Veľkej Británii s účasťou 98 šermiarov zo 6 štátov.

Zvláštnosťou tohto turnaja bolo, že sa šermovalo na úvod v dvoch základných kolách a po súčte postupovalo len 64 pretekárov do vyraďovacej eliminácie s opravami.

Ján Gerboc sa s 3 víťazstvami a 7 prehrami neprebojoval do eliminácie a celkove skončil na 87.mieste. Tomáš Kazík si v základných kolách vybojoval 5 víťazstiev a 5 prehier, čo ho posunulo do eliminácie ako 51. Tu však podľahol Jonstonovi z GBR 11:15 a v oprave aj Keppiemu z GBR 11:15 a celkovo skončil na 59.mieste.

Podobne s 5 výhrami do eliminácie na 53.mieste postúpil aj Dalibor Kazík. Ten prvý zápas z Frewinom z GBR prehral 6:15, potom v oprave porazil Millera z IRL 15:11, no v boji o postup medzi 32 najlepších podľahol Avisovi z GBR tesne 12:15 a celkovo skončil na 43. mieste. Víťazom sa stal Bombrini z Talianska.

Vyjadrenie trénera Dalibora Kazíka: na tomto turnaji sme sa zúčastnili už po druhýkrát. Gerbocovi sa nedarilo, po nedávnych zdravotných problémoch nebol ešte celkom v poriadku. Tomáš nedokázal obhájiť vlaňajšie 10. miesto, zato zašermoval celkom slušný štandard, aj keď nemal možnosť pravidelných tréningov kvôli zamestnaniu. Mne sa ale podarilo svoje minuloročné 77. miesto vylepšiť na 43. miesto, s čím som bol veľmi spokojný. Týždeň predtým som sa zúčastnil veteránskeho turnaja v poľských Niepolomiciach, odkiaľ som si priniesol 5. miesto a tu som nastúpil proti oveľa mladším súperom (juniorom a seniorom s pravidelným tréningom a hlavne o 30-40 rokov mladšími). A moje operované koleno vydržalo aj túto zaťažkávaciu skúšku, takže môžem začať s prípravou na Majstrovstvá sveta veteránov v októbri v maďarskom Debrecíne. V prípade nominácie by to boli pre mňa už tretie majstrovstvá sveta.