Zinok a jeho význam pre organizmus 26. 02. 2015

Zinok je stopový prvok, ktorý je v organizme súčasťou viac ako 300 rôznych enzýmov. Považuje sa za silný antioxidant, ktorý pomáha predchádzať rakovine, posilňuje imunitný systém, zlepšuje kvalitu pokožky, vlasov a nechtov, podporuje hojenie rán, je dôležitý pri tvorbe a metabolizme bielkovín, podporuje tvorbu hormónov (inzulíntestosterón), prispieva k zvyšovaniu fyzického výkonu, zlepšuje čuchové a chuťové vnemy, atď.

Najlepšie zdroje zinku sú:

 • mäso (najmä červené)
 • morské živočíchy (najmä ustrice)
 • mliečne výrobk
 • strukoviny
 • orechy
 • huby
 • obilniny

Medzi najčastejšie prejavy nedostatku zinku v tele patria:

 • zlá kvalita pokožky, vlasov a nechtov
 • pomalé hojenie rán
 • oslabený imunitný systém
 • znížene libido
 • poruchy zraku
 • zväčšená prostata
 • poruchy menštruačného cyklu 

Prinášame vám top 7 dôvodov, prečo je optimálna hladina zinku v tele skutočne dôležitá a prečo môžeme zinok považovať za jeden z najdôležitejších stopových prvkov vôbec.

 1. Zlepšuje športový výkon a silu

Optimálna hladina zinku v tele podporuje vytrvalosť, výbušnosť a rozvoj sily. Výskumy potvrdzujú, že u subjektov s dostatočnou hladinou zinku v tele, dochádza k výraznejšiemu vylučovaniu anabolických hormónov (rastový hormón, testosterón).

 1. Podporuje reprodukčné zdravie a plodnosť u mužov

Nízka hladina zinku u mužov spôsobuje zväčšenie prostaty, zníženie libida a poruchy tvorby testosterónu. Jedna zo štúdií, ktorej sa zúčastnilo 88 mužov vo veku od 40 do 60 rokov ukázala, že muži s normálnou (optimálnou) hladinou testosterónu majú v tele výrazne vyššiu hladinu zinku v porovnaní s mužmi, ktorých hladina testosterónu bola nízka. Vyššia hladina zinku tiež chráni bunky prostaty pred zápalmi a vznikom rakoviny.

 1. Podporuje reprodukčné zdravie a plodnosť u žien

U žien sa zinok podieľa na raste a vývine vajíčka. Ak je hladina zinku u žien nízka, vajíčka nedozrievajú správne, čo môže spôsobiť poruchy menštruačného cyklu a viesť k neplodnosti. Zinok je tiež dôležitý pre správne fungovanie (vylučovanie) a metabolizmus estrogénu. Ak sú hladiny estrogénu v tele žien príliš vysoké alebo je estrogén nesprávne metabolizovaný, môže spôsobiť reprodukčné poruchy alebo zvýšene riziko vzniku rakoviny.

 1. Zlepšuje imunitný systém a je prevenciou proti vzniku rakoviny

Optimálna hladina zinku výrazne zlepšuje imunitné funkcie organizmu. Ananda Shiv Prasad (biochemický špecialista na úlohu zinku v ľudskom metabolizme) konštatuje, že zinok hrá dôležitú úlohu pri prevencií vzniku rakoviny a podieľa sa na správnom fungovaní imunitného systému.

 1. Zlepšuje kvalitu pokožky, vlasov a nechtov

Zinok pôsobí protizápalovo a je považovaný za silný antioxidant, čím priamo vplýva na stav pokožky, vlasov a nechtov.

 1.  Zvyšuje citlivosť buniek na inzulín

Pri zvýšenej hladine glukózy v krvi (napr. po jedle) je potrebné dopraviť glukózu z krvi do buniek (tukových, svalových, srdcových), ktoré sú od inzulínu závislé. Zinok hrá dôležitú úlohu pri väzbe inzulínu na svoj receptor v membráne bunky, čím uľahčuje transport glukózy z krvi do bunky. Pokiaľ by glukóza dlhodobo ostávala v krvi, stala by sa pre organizmus toxickou. Z vyššie uvedeného vyplýva, že nedostatok zinku sa môže podieľať na rozvoji diabetes mellitus I. typu.

 1. Pôsobí ako silný antioxidant

Ako sme už spomínali, zinok je považovaný za veľmi účinný antioxidant. Zbavuje telo voľných radikálov a spomaľuje starnutie organizmu. Zinok je obzvlášť účinný pri detoxikácii mozgu od ťažkých kovov.

 

                                                                                                                               Michal Zvalo

Na nás sa môžete spoľahnúť. Kompave môžete veriť.

Benefity

Výroba výživových doplnkov spĺňa najprísnejšie európske smernice - systém riadenia kvality podľa STN EN ISO 22000:2005 a kontrolný systém HACCP. Pri nákupe výrobkov v našom e-shope poskytujeme zákazníkom vernostné body, dopravu zadarmo nad 100 EUR a rýchle dodanie, nakoľko sme priamo výrobcom produktov.

Poskytujeme kvalitné a pohotové odborné poradenstvo pre našich zákazníkov

Odborné poradenstvo

Našim produktom rozumieme a preto vám vieme ponúknuť odborné informácie a poradenstvo v článkoch, recenziách a videách. Samozrejme vám radi odpovieme na vaše otázky spojené s užívaním našich výživových doplnkov tak, aby ste boli maximálne spokojní.

Naši úspešní športovci a tváre Kompavy.

Kompava Sponzoring

Naše výživové doplnky používajú profesionálni aj hobby športovci z rôznych športových odvetví, sú s nimi maximálne spokojní a dôverujú im. Sponzorujeme nielen samostatných športovcov - či už z kulturistiky, silového trojboja, triatlonu, cyklistiky, volejbalu, vodných športov, ale aj futbalový klub FK Senica.