26. 02. 2015

Význam športovej výživy pri kontaktných športoch ( box, kickbox, thaibox, taekwondo a iné bojové športy )

Pre kontaktné bojové športy ako je kickbox či thaibox, ale aj pre bojové umenia ako také je v dnešnej dobe doplnková športová výživa takmer nevyhnutná… Mnoho ľudí či už amatérov, ale aj profesionálnych športovcov napriek tomu nevie čo je a čo nieje pre ich organizmus potrebné a čo naopak môže práve v organizme škodiť. Pred tréningom je vhodné užívať energetické prostriedky ako napr.: Thermofit, Energy bar, DLPA, L – karnitín alebo aj Kreatín (spôsobuje však pre niekoho nevyhovujúce zavodňovanie svalových buniek, vhodné je užívať ho spolu s glukózou). Spolu s dodržiavaním pitného režimu (hlavne letné mesiace) sa tak vytvára pre organizmus ideálny stav na cvičenie, kedy je cvičenec schopný maximálne organizmus zaťažiť (Hypofit – pred a počas cvičenia, Energofit – vhodný počas a po športovom výkone). Samozrejme keď niekto chce cvičiť, maximálne zaťažovať svoje telo a pritom dosahovať čo najlepšie výsledky, musí k jeho životnému trendu patriť aj regenerácia a to ako psychická tak aj fyzická. Pre kontaktné športy je z hľadiska regenerácie najvhodnejšie užívať aminokyselinové prípravky: Amino 2500, Amino BCAA, HMB, vhodný na regeneráciu je aj Tribulus Terrestris a Glutamín… Individuálnou formou špeciálnych doplnkov výživy v regenerácii sú aj proteinové prípravky: Protein Fit 50,70,80, Extra Mass Puding , či Gainer koktail – sacharidovo-bielkovinový nápoj. Individuálnymi sú preto, lebo zvyšujú svalovú hmotu v tele (čím väčšia hmotnosť svaloviny, tým menšia rýchlosť a obratnosť pohybov). Najviac sa v kontaktných športoch používajú v zimnej príprave na objemových a silových tréningoch. Veľmi pozitívny pre kontaktných športovcov je psychický stav a to najmä v súťažnom období a preto nemôžem nespomenúť zase Tribulus Terrestris, ale aj DLPA a Lecitín. Svalstvo však nieje jediné čo v tele zabezpečuje pohyb, pretože človek sa dokáže hýbať a tým pádom aj pohybovať iba prostredníctvom kĺbového a kostrového systému. Ten však pri zvýšenom pohybe viac trpí, je viac namáhaný a časom opotrebovaný. Pre správnu funkciu kĺbu je potrebné jeho synoviálne zásobenie (synovia – tekutina, ktorá zmierňuje trenie styčných plôch v kĺbe, ľudovo sa jej hovorí aj kĺbový maz, či špik). Pri tvorbe synoviálnej tekutiny sa najviac podiela chondroitín a glukózamín sulfát, ktorý je vo výrobkoch firmy Kompava obsiahnutý vo výrobkoch: Fit artro aktiv – tabletková forma, Joint Bar – kĺbová tyčinka, Gelo 3– komlex – prášková forma a taktiež MSM. Keďže každý človek je jedinečný a niečím výnimočný, je možné si podľa toho kto má aké problémy, či nedostatky dodávať aj potrebné množstvo vitamínov a minerálov: Fit C vitamín, Fit karotén + vit E, MSM, Lecitín. Pri zníženej imunite (najmä jeseň, zima), vírusových ochoreniach L – lyzín , Omega 3, MSM. Celkovo najviac používaným výrobkom v bojových športoch je Tribulus Terrestris, pre jeho všestranné využitie a ideálne účinky pre cvičencov , ktorí cvičia kontaktné športy…

L.R.Leopoldov

Na nás sa môžete spoľahnúť. Kompave môžete veriť.

Benefits

Production complies with the strictest European directives - the quality management system according to ISO 22000: 2005 and HACCP control system. When buying products in our title, we provide our customers the benefits of a loyalty rebate, free shipping above 100 EUR and prompt delivery since we are manufacturers.

odborní poradenství

Expert advice

We understand our products and therefore we can offer expert information and advice articles, reviews and videos. Of course we can answer all your questions related to the use of our products so that you are fully satisfied.

Kompava Sponzoring

Our products are used by professional and hobby athletes in all sports sectors in which maximum comfort and trust. We are sponsoring individual athletes, not only whether from bodybuilding, triathlon, moto sport, volleyball, boxing, water sports, triathletes but also football club FK Senica.