(7)

In Stock

The guarantee by the expiry date on the label

Goods dispatched in the shortest possible time

Is an alternative and safe way of hormone replacement therapy for women in menopause.
FYTOSOJA OSTEO ® is a product that contains isoflavones from non-GM soybeans. In a female body, these have a similar effect as the female hormone estrogen produced by the ovaries until menopause. Estrogens are responsible for the regulation of calcium in the body. In case of shortage, bone mass and calcium are degraded, resulting in ragile and easily breakable bone.
 
  More >>
Product code: 3210000060000

FYTOSOJA ® OSTEO contains important mineral and it is calcium for bones and teeth. The efficiency of absorption decreases with the age, so it should be  supplementation in the form of supplemental nutrition after 35. Women in menopause have a disease of calcium deficiency - osteoporosis. The preparation is also riched for vitamin D, which is necessary for the transfer of calcium from the gastrointestinal tract into the blood and from the blood to bones. There provides vitamin D binding calcium to bone tissue. Vitamin K2 activates a specific protein responsible for the deposition of calcium in bones but also prevents the deposition of calcium in blood vessel walls - prevents atherosclerosis.

 
Vitamin D:
 • contributes to the absorption / utilization of calcium and phosphorus
 • contributes to normal blood calcium
 • helps to maintain healthy bones and teeth
 • helps to maintain the proper functioning of muscles
 • the proper functioning of the immune system
 • cell division
Calcium helps:
 • normal functioning of muscles
 • normal blood clotting
 • to correct metabolism is important for energy production
 • to correct neurotransmission
 • the proper functioning of digestive enzymes
 • plays a role in cell division and specialization
 • is necessary to maintain healthy bones and teeth
Vitamin K helps:
 • to correct blood clotting
 • to maintain healthy bones

Recommended:

 • for men and women who suffer from osteoporosis
 • for menopausal women who want to spend this period harmoniously
 • as an alternative way of hormone therapy
 • for women who have been artificially induced menopause, women after gynecological surgery with removal of the ovaries
 • for all the women who, for whatever reason, are unwilling or unable to take hormone therapy (eg, women with high blood pressure, deep vein thrombosis ...)

Recommended dosage:

1 tablet morning and evening after meals

 

Use:

Drink plenty of fluids.

Calcium, isoflavones, vitamin D, vitamin K2, vegetable capsule

Nutritional valuesVolume in 1 cps <>Volume in 1 cps in %
Energy 0,15 kcal/0,6kJ
Proteins 4,68 mg 2,93%
Sacharides 2,5 mg 1,56%
Fats 0,005 mg 0,01%
Roughage 0,94 mg 0,59%
Active substances Volume in 1 cps <> % RDA*<>
Izoflavons (Genistein, Daidzein) 25 mg 50%
Calcium (Ca2+) 200 mg 25%
Vitamin D3 cholekalciferol 0,0025 mg 50%
Vitamin K2 0,0225 mg 50%
 • %RDA – recommended daily amount

Caution:

The product is not suitable for  pregnant and nursing women, children under 7 years and people allergic to soy. People taking medication for blood clotting (aspirin and ibuprofen) consumption of this product should consult with your doctor. Do not expose to direct sunlight. Store in dry conditions in well sealed containers at temperatures below 25 ˚ C, away from small children. Do not use as a substitute for a varied diet.

 

Lucia 06. 11. 2016, 18:22

výborný

Was this review helpful? Yes (0) No (0)

26. 02. 2015

Bolesť kĺbov mi znepríjemňuje život

26. 02. 2015 Celý život pracujem ako predavačka a väčšinu pracovnej doby stojím na nohách. Do štyridsiatky som nepociťovala žiadne problémy. S pribúdajúcim vekom som však začala pociťovať bolesť v kolenách a práca, ktorá mi doposiaľ prinášala radosť sa pre mňa stala nočnou mórou. Vyskúšala som rôzne prípravky na kĺby, no po nijakom sa bolesť nestratila len trocha utíchla. Až som si raz v lekárni kúpila GELO-3  ...
26. 02. 2015

Problémy s bedrovým kĺbom

26. 02. 2015 Kolektív spoločnosti Kompava, rozhodla som sa napísať Vám a poďakovať za Váš výrobok „ Gelo- 3 komplex, ktorý mi pomohol pri problémoch, ktoré som mala v bedrovom kĺbe. Mala som veľké bolesti, až také, že mi tá bolesť vystreľovala až do členku cez nerv a pri chôdzi som mala nohu necitlivú a ťahala som ju za sebou. Začala som chodiť na masáž, do kúpeľov, kúpila som si emulziu natierala so si to sam ...
26. 02. 2015

“Mazivo pre kĺby“

26. 02. 2015 Tak ako aj prevažná časť športujúcej populácie, či aktívnej alebo pasívnej, som vždy zanedbával kĺbovú výživu. Teda myslel som na to ale nevenoval som tomu dostatočnú pozornosť. Však keď to nebolelo tak načo. Ale nič nie je večné ani kĺbový aparát. Aktívne a závodne športujem už od svojich ôsmych rokov. Z toho kulturistike sa venujem už 12,5 roka. Po poslednej súťaži už aj mňa začali „konečne“ bol ...
26. 02. 2015

Menopauza a estrogény

26. 02. 2015 Klimaktérium je prirodzené obdobie v živote ženy. V tomto období dochádza k vyhasínaniu funkcie vaječníkov a tým i k zmenám produkcie hormónov zodpovedným za menštruačný cyklus. Menopauza je označenie pre posledné menštruačné krvácanie. Objavuje sa väčšinou v 45.-54. roku života ženy. Nedostatok estrogénov, ktoré sa už neprodukujú vaječníkmi po menopauze sa prejaví zvýšeným metabolizmom kostí s úb ...

Na nás sa môžete spoľahnúť. Kompave môžete veriť.

Benefits

Production complies with the strictest European directives - the quality management system according to ISO 22000: 2005 and HACCP control system. When buying products in our title, we provide our customers the benefits of a loyalty rebate, free shipping above 100 EUR and prompt delivery since we are manufacturers.

odborní poradenství

Expert advice

We understand our products and therefore we can offer expert information and advice articles, reviews and videos. Of course we can answer all your questions related to the use of our products so that you are fully satisfied.

Kompava Sponzoring

Our products are used by professional and hobby athletes in all sports sectors in which maximum comfort and trust. We are sponsoring individual athletes, not only whether from bodybuilding, triathlon, moto sport, volleyball, boxing, water sports, triathletes but also football club FK Senica.