Fitness Mojito s Acidofitom

Fitness Mojito s Acidofitom

Mojito je tradičný kubánsky koktail. Spravidla obsahuje čerstvé lístky mäty, biely rum, surový trstinový cukor, limetky a perlivú vodu. Podáva sa vo vysokých pohároch so slamkou a miešatkom. Namiesto limetiek sa niekedy používa limetková šťava a namiesto cukru sirup (guarapo). V niektorých verziách sa do nápoja tiež pridáva horký likér (Angostura bitter). Nápoje podobné mojitu boli známe už ku koncu 16. storočia. Podľa legendy bol vynálezcom prvého predchodcu mojita anglický korzár Richard Drake (pokúšal neúspešne ulúpiť z Havany aztéckej zlato), ktorý zmiešal aguardiente (nerafinovaný predchodca rumu), cukor, limetky a mätu. Svoj drink nazval "El Draque" (drak, podľa prezývky Francisa Draka, jeho nadriadeného). Základňa korzárov bola na Kube a pri ich výpravách sa recept rozšíril do ďalších latinskoamerických krajín. Podľa iného príbehu vynašli Mojito v 19. storočí na Kube africkí otroci pracujúci na plantážach s cukrovou trstinou. V 19. storočí bol koktail medzi chudobnejšími Kubáncami populárny.

Mäta: listy mäty obsahujú silicu (1 až 2%) s hlavnými zložkami mentolom (asi 50%) a menthonom (asi 10%). Ďalej silice obsahujú menthofuramen, piperot, triesloviny, horčiny, flavonoidy, kyselinu octovú a ďalších asi 40 látok. Tieto látky majú blahodarné účinky na činnosť tráviaceho ústrojenstva. Mäta pomáha odstraňovať kŕče, povzbudzuje vylučovanie tráviacich štiav, pôsobí protizápalovo a proti nadúvaniu. Tiež podporuje funkciu prídavných orgánov - pečene, pankreasu a žlčníka. Inhalácia mäty pomáha pri zápaloch dýchacích ciest. Podstata pôsobenia mentolu spočíva v znižovaní napätia hladkého svalstva. Znižovanie tlaku vo vnútorných orgánoch zabraňuje a predchádza bolestiam. Mentol vyvoláva tiež pocit chladu a znecitlivuje, preto sa strácajú nepríjemné pocity ako je napríklad svrbenie. Pri nechutenstve sa podáva mätový čaj, mäta pôsobí aj proti nespavosti, stresu a bolestiam hlavy.

 Mojito s Acidofitom

Na 1 mojito potrebujeme:stop svalovým kŕčom, odkyslenie, svalové kŕče

Pohár na long drinky

1 limetka

2 steblá čerstvej mäty

2 čl trstinového cukru

6 cl bieleho rumu (nemusí byť)

1 tableta Acidofitu

Minerálka/sóda

Ľadová drť

Postup:

Do vysokého pohára na long drinky vytlačíme šťavu z polovice limety a pridáme trstinový cukor. Premiešame barovou lyžicou. Do polovice pohára vhodíme 1 tabletu acidofitu a nasypeme ľadovú drť a na vrch prelomíme dve steblá mäty. Roztlačíme muddlerom, pridáme na štvrťky pokrájané koliesko limetky a pohár doplníme ľadovou drťou až po okraj.

Pridáme rum a opäť premiešame barovou lyžicou. Na koniec zastrekneme trochou sódy (prípadne dolejeme minerálku) a ozdobíme vetvičkou mäty. Podávame s dvoma slamkami.

Náš tip: Použime čerstvú citrónovú šťavu, kvalitný rum a čerstvú mätu. Acidofit mojito obzvláštni a dodá mu príjemnú chuť a arómu. Ak chceme nápoj aromatickejší, mätu poriadne roztlačíme, ak nie, tak len zľahka. Ak chceme nealkoholickú sviežujúcu variantu mojita, rum nepridávame.

 

Acidofit dodá nápoju minerálne látky avitamíny vtom správnom pomere, ako aj prírodné extrakty zo zeleného čaju, lucerny siatej a Aloe vera. Nealkoholická varianta s acidofitom vás nielen osvieži a dodá tekutiny počas letných dní, ale aj pomôže odkyseliť váš organizmus.

Kompava spol. s r.o., Piešťanská 1202/44, Nové Mesto nad Váhom 91501, +420 903 473 211, objednavky@kompava.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info