Ing. Štefan Karak

Nový rok sa rozbehol a väčšina ľudí sa snaží obzrieť sa za seba a spomenúť si na udalosti, ktoré ho sprevádzali.Ja som sa snažil bilancovať predošlý rok po športovej stránke.

Z horolezca a výkonného turistu sa nestane bežec mávnutím čarovného prútika. Bola to moja druhá bežecká sezóna. Zasa som sa niečomu priučil, získal nové skúsenosti a videl krásne kraje doma aj mimo našej republiky. Aj v tom roku som sa rozhodol nielen pokračovať v súťaži „Slovenský pohár v behu do vrchu“ v kategórii „veteráni 50–60roční “, ale zúčastniť sa aj pravých „alpských maratónov“. Absolvoval som spolu 22 pretekov. Na území Slovenskej republiky ich bolo 19 , tri horské maratóny som absolvoval v zahraničí.V do­mácich súťažiach som sa umiestňoval pravidelne na popredných miestach – od 4. miesta po 11.miesto, pričom v našej kategórii sa Slovenského pohára zúčastnilo takmer 70 pretekárov. Rozpätie 10 rokov v kategórii je dosť veľké. Preto 57-ročný pretekár je trošku znevýhodnený voči tým 50-ročným. Práve takíto „mladí“ pribudli z nižšej kategórie v tomto roku hneď dvaja. Keď k tomu prirátam troch víťazov predchádzajúcich ročníkov, je podľa mňa 5.miesto vynikajúce?!

Výsledky zo všetkých domácich pretekov je možné nájsť aj na bežeckej stránke www.beh.szm.sk na Internete.

Okrem toho som v minulom roku absolvoval „Pohár alpských horských maratónov“. Sú to 3 najznámejšie alpské maratóny. Prvý sa bežal vo Vadúze, v hlavnom meste Lichteinsteinska, druhý v Zermatte a tretí v Interlakene – obidva vo Švajčiarsku. Boli to pravé alpské maratóny, teda dĺžka 42.195m a prevýšenie takmer 2000m. Účasť na nich bola z celého sveta, od 1300 vo Vadúze do 4100 pretekárov v Interlakene, v mojej kategórii od 150 do 390 pretekárov. Súčet časov určil poradie. Skončil som v kategórii mužov 55–60 ročných na vynikajúcom 4. mieste! Účastníci „Pohára alpských horských maratónov“, ktorí absolvovali všetky tri maratóny a splnili požadované limity boli odmenení pamätným tričkom. Na svete je iba 131 takých tričiek!

Finančné prostriedky z daru som použil na štartovné, ubytovanie a cestovné náklady.

Touto cestou sa Vám chcem poďakovať za poskytnutý finančný dar, ktorý čiastočne odbremenil náš rodinný rozpočet a umožnil mi zmerať si sily v pretekoch v behu do vrchu nielen so slovenskou, ale aj svetovou bežeckou špičkou a tak dôstojne reprezentovať Slovensko.

Kompava spol. s r.o., Piešťanská 1202/44, Nové Mesto nad Váhom 91501, +420 602 426 550, objednavky@kompava.sk