Naštartujeme vás k vyšším vykonom

Naštartujeme vás k vyšším vykonom

Cieľom amatérskych aj výkonnostných športovcov je zlepšiť výkonnosť alebo sformovať postavu. Pre dosiahnutie tohoto cieľa platí jednoduchá zásada:

  dobrý TRÉNING – kvalitná VÝŽIVA -  plnohodnotná REGENERÁCIA

Začínajúci a amatérski športovci sa zameriavajú hlavne na intenzívny tréning – trénujú, trénujú, únava sa stupňuje, svalová bolesť začína byť neznezsiteľná, hrozí riziko pretrénovania a zranenia. Mnohí z nich podceňujú kvalitnú výživu a plnohodnotnú regeneráciu. A to sú práve prostriedky, ktorými sa dá udržať nasadené tréningové tempo a posunúť hranica svojho výkonu ďalej. Pre dobrý tréning potrebujeme totiž dodať telu správne živiny  a dostatočne dlhý odpočinok pre unavené svalstvo – regeneráciu.

Regenerácia prebieha pasívne počas prestávok medzi jednotlivými tréningami a ovplyvňuje ju hlavne kvalitná výživa. Do popredia však vstupuje aktívna regenerácia, pomocou ktorej je možné dosiahnuť lepšie športové výkony, či už na amatérskej alebo profesionálnej úrovni.

 plnohodnotná regenerácia + kvalitná výživa     viac energie na tréningu   kvalitnejší tréning so zvýšenou intenzitou kvalitnejší športový výkon

 

Medzi aktívne formy regenerácie patrí aj KRYOTERAPIA. Využitie kryoterapie pre rýchlejšiu regeneráciu a lepšie zdravie sa stalo veľmi populárne v mnohých krajinách a získala si tak  jedinečné postavenie v tréningovom procese športovcov. Za krátky čas dokáže telo športovca efektívne a kvalitne zregenerovať.

 KRYOTERAPIA sa považuje za NAJEFEKTÍVNEJŠIU formu aktívnej REGENERÁCIE

Zákrok kryoterapie prebieha v kryokomore pôsobením veľmi nízkej teploty na organizmus človeka po dobu 2 – 3 minúty. Vďaka minimálnej vlhkosti a minimálnemu prúdeniu vzduchu sa schladí len povrch tela, chlad neprestupuje do hĺbky  a vnútorná teplota tela sa nemení. Táto zima pôsobí veľmi príjemne a osviežujúco v porovnaní s ľadovými kúpeľmi. Nehrozí žiadne podchladenie ani prechladnutie.

Nízka teplota pôsobí na chladové receptory umiestnené v koži, ktoré odošlú singnál do centrálnej nervovej sústavy a začne sa spúšťať mnoho zdraviu prospešných fyziologických procesov:

  • krv z periférie (svaly, kĺby, šlachy) sa nahrnie do vnútorného obehu, intenzívnejšie sa prefiltruje a okysličí. Po opustení kryokomory krv cirkuluje naspäť do kĺbov, svalov a šliach  a prekrvenie dosahuje štvornásobne vyšších hodnôt ako pred kryoterapiou. Tak veľké prekrvenie výrazne zlepšuje metabolizmus tkanív a urýchľuje vyplavovanie škodlivých produktov metabolizmu (laktát, histamín ), spôsobuje rýchlejšie hojenie zranení a odstraňovanie pozostatkov zápalu,
  • spomalený prenos nervových vzruchov z periférie do CNS a späť má za následok uvoľnenie stuhnutých svalov, zníženie svalového tonusu a svalového napätia, zlepšenie pohyblivosti kĺbov a vyvoláva subjektívny pocit bezbolestnosti,
  • do krvi sa začnú vylučovať vo zvýšenej miere protizápalové hormóny (pomáhajú pri liečbe zápalov v myoskeletárnom systéme) testosterón (podporuje anabolický efekt) a endorfíny (činkujú proti bolesti, podpurujú psychické uvoľnenie a odbúravanie stresu),
  • zvyšuje sa odolnosť imunitného systému (zvyšuje sa počet T- lymfocytov).


Kryoterapiu v rámci regenerácie môže prakticky využiť každý typ športovca s cieľom zlepšiť výsledky a minimalizovať zranenia.

Už pri 5 tich vstupoch pocítite POZITÍVNE ÚČINKY KRYOTERAPIE:

✔  urýchlenie svalovej regenerácie a odstránenie únavy ( menšia tvorba kyseliny mliečnej a jej rýchlešie odbúravanie )

✔  zlepšenie funkčnosti a pohyblivosti kĺbov

✔  efekt superkompenzácie ( dočasné zvýšenie energetických zdrojov vo svaloch a pečeni – telo je pripravené na zvýšenú záťaž )

✔  zlepšené hospodárenie s energiou pri vytrvalostných športoch

✔  zníženie rizika zápalových procesov vo svaloch, kĺboch a šľachách v dôsledku intenzívneho zaťažovania

✔  odbúranie psychického stresu a vyčerpanosti

✔  uvoľnenie stuhnutých svalov zmiernenie svalových bolestí

Špecifický význam má kryoterapia pre začínajúcich športovcov, pre športujúcu mládež. Plnohodnotnou regeneráciou zabezpečí pre vyvíjajúci sa organizmus správny vývoj a rast tkanív pohybového aparátu – svalov, kĺbov, šliach, ktoré sú najviac zaťažované.  

Kompava spol. s r.o., Piešťanská 1202/44, Nové Mesto nad Váhom 91501, +420 903 473 211, objednavky@kompava.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info