Prasacia chrípka

Prasacia chrípka

Novel flu virus, alebo H1N1, čo nás čaká, čo nás neminie... a ako sa na to pripraviť.

Blíži sa koniec leta, chrípkové ochorenia, typické pre toto ročné obdobie sa realizujú v plnej miere na južnej pologuli. Čo nás teda čaká ku koncu tohoto a začiatkom budúceho roka? Na to sa pokúsime pozrieť bližšie v nasledujúcich pár riadkoch.

Prenesme sa v mysli na január, február budúceho roka. Tak ako každý rok sa k nám dostane chrípkový vírus. Potiaľto to je to známe asi všetkým z nás. Zvýšené teploty, choroby horných ciest dýchacích a podobne. Kdesi za dverami však na nás čaká nepriateľ omnoho závažnejší a nepríjemnejší. Zaútočí však s väčšou razanciou. Čo o tzv. prasacej chrípke vieme? Oproti bežnému sezónnemu chrípkovému vírusu je mnohokrát nebezpečnejší, v mnohom podobný vírusu španielskej chrípky, ktorá v roku 1918 – 1920 zabila milióny ľudí. Schopnosť vírusu napádať pľúca je podľa amerického virológa kvalitatívne porovnateľná s vírusom španielskej chrípky. To, že doteraz sa na Slovensku objavilo skutočne, len pár desiatok potvrdených prípadov ochorenia vírusom H1N1, neznamená v tomto ročnom období pre nás vôbec nič. H1N1 sa šíri priam „kozmickou“ rýchlosťou. Kým v dvadsiatych rokoch minulého storočia potrebovala španielska chrípka na rozšírenie sa na súčasný rozmer postihnutia dnešným vírusom 6 mesiacov, vírus H1N1 to zvládol za necelých 6 týždňov. "Tohtoročná chrípková pandémia sa šíri po celom svete rýchlosťou, ktorá nemá obdobu“ doslova povedala vo svojom vyhlásení WHO (Svetová zdravotnícka organizácia). Odborníci tvrdia, že len v samotných USA je nakazených najmenej milión ľudí, denne pribudne v Nemecku ďalších 600 nakazených a odhaduje sa, že v Británii bude celkovo nakazená až tretina celej populácie. Za 24 hodín tak dnes pribudne 1700 prípadov vírusu H1N1 v EÚ. Väčšina ľudí sa domnieva, že „prasacia chrípka″ má priebeh ako sezónna chrípka t.z. malátnosť, kašeľ, nádcha, zvýšená teplota a podobne. Rozdiel je však v tom, že vírus H1N1 sa množí v dýchacích cestách omnoho efektívnejšie, čo má za následok viacnásobne rýchlejší nástup zápalu pľúc a teda aj jeho riziko je oveľa väčšie ako pri sezónnej chrípke. Pozrime sa na koho si tento vírus „dovoľuje″ najviac. Na všetkých bez rozdielu. Dá sa však pozorovať, že ťažšie príznaky ochorenia napadli skorej ľudí vo veku od 30 – 50 rokov a skôr ľudí so silnejším imunitným systémom, čo ale môže byť taktiež len zhoda okolností. Toto konštatovanie neplatí pre smrteľné prípady nákazy vírusom. Približne v 2% prípadov sa infekcia rozvíjala veľmi rýchlo až do život ohrozujúcich komplikácii. Ako sa prasacia chrípka prejavuje? A ako môže chrípka vlastne zabíjať? U smrteľných prípadov je zrejmé že, vírus H1N1 napadol jedincov s oslabeným imunitným systémom.

Išlo najmä o pacientov s respiračnými ochoreniami a ochorením pľúc, kardiovaskulárnymi ochoreniami, metabolickými poruchami, ako napr. diabetes alebo obezita, ochorením obličiek a ďalšími základnými ochoreniami, ktoré oslabujú imunitný systém. Z toho vyplýva, že vírus, ktorý dokáže byť tak mimoriadne aktívny a vysoko efektívny pri napadnutí horných dýchacích ciest, môže tiež ľahko spôsobiť ťažký zápal pľúc s účinkom, ktorý môže byť smrteľný. Takže je zrejmé, že ak niekto trpí chronickými respiračnými ochoreniami, alebo má oslabený imunitný systém mal by dodržiavať zvýšené hygienické požiadavky, t.z. časté umývanie rúk po každom stretnutí s nejakou osobou, respektíve po každom návrate domov či už z baru, vychádzky, športovej udalosti a podobne. Nestretávať sa s ľuďmi, ktorý prichádzajú z oblastí postihnutých zvýšeným výskytom vírusu H1N1, toto opatrenie však musí platiť všeobecne pre všetkých.

Čo dodať na záver? Na záver teda dodávame, že ak na jednej strane nie je absolútne na mieste v súvislosti s vírusom H1N1 niečo podceňovať, tak na strane druhej nieje dôvod na zbytočnú paniku. Vírus H1N1 je vysoko citlivý na podávanie niektorých druhov antivirotík. Toto platí len do tej miery, ak prídeme s ochorením k svojmu lekárovi včas, príznaky chrípky nepodceňujeme a už vôbec s nimi nepracujeme, aby sa čo najviac zabránilo prenosu tohto vírusu. Pre svoje zdravie ako prevenciu pred vírusom tzv „prasacej chrípky″ môžeme užívať preparáty, ktoré podporujú funkciu imunitného systému, respektíve ho zvyšujú ako napríklad L-lyzín. je to esenciálna aminokyselina, ktorú si telo nedokáže vyrobiť samo a preto ho musíme do organizmu dodávať. Dostatok tejto aminokyseliny v tele podporuje imunitný systém. V kombinácii s extraktom z Echinacea purpurea a tiež vitamínom B6 slúži ako ideálna ochrana pre organizmus v období rôznych chrípkových ochorení.

Kompava spol. s r.o., Piešťanská 1202/44, Nové Mesto nad Váhom 91501, +420 903 473 211, objednavky@kompava.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info