Rozhovor so slovenskou atlétkou Katkou Bérešovou na cvičte.sk

Rozhovor so slovenskou atlétkou Katkou Bérešovou na cvičte.sk

V súčasnosti sa venuje predovšetkým dlhším tratiam – polmaratónu a maratónu, vďaka ktorým sa nominovala na olympijské hry už po druhýkrát.


Čo považuješ za svoj najväčší športový úspech?

Katka Bérešová sa atletike venuje už 12 rokov. Začínala predovšetkým behom na dráhe 3 km, 5 km a do vrchu. Ako juniorka získala v roku 2006 zlatú medailu. Na európskej úrovni štartovala v tejto disciplíne dvakrát. Na tradičnom košickom medzinárodnom maratóne mieru, na trati polmaratónu, zvíťazila celkovo 9-krát.

Ja osobne si cením každý dosiahnutý výsledok, pretože je to nová skúsenosť, či už pozitívna alebo negatívna. Vyzdvihnúť by som určite chcela juniorský titul majsterky sveta v behu do vrchu z roku 2006 či moje 22. miesto v maratóne na minuloročných majstrovstvách sveta v Pekingu (bolo to zároveň 5. miesto medzi európskymi bežkyňami).

Od kedy sa venuješ atletike? Bola atletika v centre tvojej pozornosti už počas detstva?

Atletike ako takej som sa začala venovať vo veku 16 rokov. Dovtedy som hrávala volejbal. Počas základnej a strednej školy som každoročne chodievala na bežecké preteky organizované na okresnej a krajskej úrovni, kde som vyhrala bez akejkoľvek prípravy. Od detstva som mala rada pohyb.

Prečo práve atletika?

Atletika ja kráľovná športov. Je podľa mňa elegantná a zároveň krásna.

Aký je tvoj športový cieľ?

Mojím veľkým snom je prepísať historické tabuľky SR na tratiach, ktoré behávam. A taktiež by som sa rada zúčastnila olympijských hier aspoň 3-krát.

Olympiáda sa blíži, tešíš sa?

Ak budem zdravá a príprava pôjde podľa plánov, tak určite.

S akými pocitmi pôjdeš do Ria?

S pocitmi, že idem reprezentovať svoju krajinu tak, ako najlepšie viem.

Čo budeš v Riu považovať za úspech?

Najväčším úspechom je, ak človek prekoná sám seba a zvládne preteky najlepšie, ako vie, vydá zo seba maximum.

Ako vyzerá aktuálne tvoja príprava?

Aktuálne sa zameriavam na liečenie zranenia, ktoré mi v príprave bráni. Verím, že čoskoro budem v poriadku. Bez stopercentného zdravotného stavu môžete sotva očakávať, že sa na kráľovskú atletickú disciplínu budete schopní pripravovať.

Máš špeciálny režim, čo sa týka tréningov a životosprávy?

Neviem, či sa to dá nazvať špeciálny režim, ten je skôr cielený na sústredenia a obdobie niekoľkých týždňov pred vrcholom sezóny. To je v prípade maratónu super kompenzačná diéta. Moja strava je maximálne prispôsobená tréningom, snažím sa jesť zdravo a vyvážene. Keďže rada varím a dosť veľa čítam, skúšam nové recepty a učím sa každým dňom. Moja strava je vyvážená aj vďaka výživovým doplnkom, ktoré pravidelne užívam.

Využívaš aj výživové doplnky?

Bez nich sa vrcholový športovec v dnešnej dobe nezaobíde. Telo je deň čo deň po tréningoch vyčerpané a potrebné živiny nie je možné doplniť bežnou stravou. Výživové doplnky od Kompavy mi, ako sa povie, „sadli“ a dodávajú môjmu telo všetko to, čo potrebujem. Navyše neobsahujú žiadne zakázané látky.

Podľa čoho si ich vyberáš?

Predovšetkým podľa kvality a doterajších skúseností, ktoré s nimi mám.

Aké máš teda s nimi skúsenosti?

Zatiaľ som snáď žiadnu negatívnu skúsenosť nemala, ak nerátam problémy so stráviteľnosťou energetických gélov. Niektoré mi počas maratónskych tréningov naozaj nesadli a museli sme hľadať inú alternatívu. Obľúbila som si radu výživových doplnkov od Kompavy.

http://www.cvicte.sk/beh/rozhovor-so-slovenskou-atletkou-katkou-beresovo

Kompava spol. s r.o., Piešťanská 1202/44, Nové Mesto nad Váhom 91501, +420 903 473 211, objednavky@kompava.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info