Koenzým Q10 - silný antioxidant 26. 02. 2015

Koenzým Q10 inak nazývaný ubichinón je látka, ktorá sa nachádza vo všetkých bunkách ľudského tela. Je nevyhnutný pre tvorbu energie pre bunky. Koenzým Q10 je uložený v mitochondriách buniek. Mitochondrie sú organely inak nazývané aj „bunkové elektrárne“, ktoré produkujú ATP (adenozíntrifos­fát). 95% celkovej ľudskej energie sa vytvára týmto spôsobom. ATP je nevyhnutný pre všetky biochemické procesy organizmu vrátane tvorby proteínov, enzýmov, prestupu živín bunkami či kontrakcie svalov.

Každá tvorba energie sa vždy spája aj s tvorbou voľných radikálov. Koenzým Q10 je silný antioxidant, ktorý zabraňuje poškodzovaniu mitochondrií ako hlavnému producentovi energie. Zneškodňuje voľné radikáli, ktoré poškodzujú bunky a vyvolávajú ich rýchlejšie starnutie až smrť. Koenzým Q10 sa nachádza v malých množstvách v strave ako sú ryby, pečeň, srdce, maslo a vajcia. Varením a skaldovaním sa jeho obsah znižuje. Pretože je jeho príjem potravou nízky a pre organizmus je nevyhnutný , telo si ho syntetizuje samo. Tvorba prebieha v pečeni avšak vekom sa znižuje. Vo veku 20 rokov je produkcia 90%, v 40 rokoch 60% a v 60 rokoch len 30%. Ak sa produkcia zníži na 20% organizmus zomiera.

Koenzým Q10 a srdce:

Koenzým Q10 patrí medzi najzákladnejšie energetické zdroje vďaka ktorému srdce vykonáva svoju činnosť každú sekundu počas niekoľko desiatok rokov. Ochoreniam ako angina pectoris, infarkt myokardu, zlyhanie srdca sa dá používaním koenzýmu Q10 predísť. Angínu pectoris spôsobujú toxické voľné radikály, ktoré napádajú steny srdcových buniek a tým ich poškodzujú. Zabraňuje srdcovému zlyhaniu a po jeho prekonaní dodáva myokardu energiu na ďalšie fungovanie a zvyšuje aj jeho fyzickú výkonnosť.

Účinky koenzýmu Q10:

 • Zabraňuje tvorbe vrások = anti-aging efekt
 • Zvyšuje produkciu energie v mozgu – zabraňuje vzniku Alzeimerovej choroby
 • Podporuje činnosť bielych krviniek a tým zvyšuje obranyschopnosť proti vírusom a iným mikroorganizmom v tele
 • Zabraňuje krvácaniu ďasien, ktoré je spôsobené práve nedostatkom koenzýmu Q10
 • Ako silný antioxidant zabraňuje aj oxidácií LDL cholesterolu a tým chráni cievy pred aterosklerózou
 • Znižuje krvný tlak
 • Zvyšuje počet spermií a usmerňuje ich žiadúcim smerom
 • Znižuje tvorbu histamínu a tak priaznivo pôsobí na alergické ochorenia ako je peľová nádcha a astma

Nedostatok koenzýmu Q10 spôsobuje:

 • Vek – starnutím sa jeho produkcia znižuje
 • Nadmerné cvičenie – cvičením vznikajú voľné radikály a koenzým Q10 sa vyčerpáva na ich zneškodnenie, zásoby sa znižujú
 • Stres – pri strese vznikajú voľné radikály
 • Ochorenia postihujúce pečeň – napr. intoxikácia organizmu jedovatými látkami
 • Alkohol – poškodzuje pečeňové buky, ktoré produkujú koenzým Q10
 • Zlá životospráva, znečistené prostredie
 • Statíny – lieky na znižovanie cholesterolu (Cholesterol vzniká v pečeni z mevalonátu. Podobnou reakciou sa tvorí i koenzým Q10. Zastavením reakcie tvorby cholesterolu sa zastaví i produkcia koenzýmu Q10)

Na nás sa môžete spoľahnúť. Kompave môžete veriť.

Benefity

Výroba výživových doplnkov spĺňa najprísnejšie európske smernice - systém riadenia kvality podľa STN EN ISO 22000:2005 a kontrolný systém HACCP. Pri nákupe výrobkov v našom e-shope poskytujeme zákazníkom vernostné body, dopravu zadarmo nad 100 EUR a rýchle dodanie, nakoľko sme priamo výrobcom produktov.

Poskytujeme kvalitné a pohotové odborné poradenstvo pre našich zákazníkov

Odborné poradenstvo

Našim produktom rozumieme a preto vám vieme ponúknuť odborné informácie a poradenstvo v článkoch, recenziách a videách. Samozrejme vám radi odpovieme na vaše otázky spojené s užívaním našich výživových doplnkov tak, aby ste boli maximálne spokojní.

Naši úspešní športovci a tváre Kompavy.

Kompava Sponzoring

Naše výživové doplnky používajú profesionálni aj hobby športovci z rôznych športových odvetví, sú s nimi maximálne spokojní a dôverujú im. Sponzorujeme nielen samostatných športovcov - či už z kulturistiky, silového trojboja, triatlonu, cyklistiky, volejbalu, vodných športov, ale aj futbalový klub FK Senica.