Detoxikácia

Detox v mnohých ľuďoch vyvoláva predstavu „zázračného“ prípravku z lekárne, ktorý na počkanie prečistí telo a zbaví ho všetkých nežiadúcich látok. Prečistenie však súvisí aj s nastolením rovnováhy medzi kyslým a zásaditým prostredím v tele. Prostredníctvom detoxikácie sa organizmus zbavuje jedovatých látok, tzv. toxínov, ktoré sa v ňom hromadia buď z nesprávnej životosprávy alebo vplyvom prostredia, v ktorom žijeme. Kombinácia znečisteného ovzdušia vonku a škodlivín, ktoré do seba denne prijímame nezdravou stravou, vytvára toxické prostredie a neustály nápor na imunitný systém. Naša strava často obsahuje priemyselne spracované potraviny, tuk, mliečne výrobky, cukor, sladené nápoje, kávu a alkohol. Ak k tomu prirátate fajčenie a neustály stres, niet divu, že väčšina z nás trpí nadmerne kyslou hodnotou pH v tele. Formuje sa tým vnútorné prostredie, v ktorom sa darí chorobám spájaným s toxínmi, ako aj vírusom a bakteriálnym či plesňovým infekciám.

Trápia vás choroby? Začnite svoj boj očistou

Prostredie v tele by v mene dobrého zdravia malo byť mierne zásadité. Telo si vytvorilo systém, vďaka ktorému sa dokáže prekysleniu (acidóze) brániť:

  • kosti vylučujú alkalické minerály (predovšetkým vápnik) do krvi, aby zmiernili kyslosť zo zbytkov jedál s vysokým obsahom proteínov,
  • nahromadená kyslosť sa vylučuje obličkami a močom,
  • pľúca vdychujú zásaditý kyslík a vydychujú kyslý kysličník uhličitý.

Ak sa kyslosť v tele vymkne kontrole a schopnosť neutralizácie je obmedzená, nastanú problémy. Vedci si myslia, že prekyslenie organizmu je hlavným spúšťačom najrôznejších chorôb vrátane rakoviny. Ako sa dá týmto zhubným stavom vyhnúť? Dôležitú úlohu môže zohrávať upokojenie duše a pravidelný pohyb, jóga a meditácia. Stres je totiž skutočným nepriateľom zdravia – núti telo produkovať stresové hormóny. Tie síce poskytujú „nával adrenalínu“, ktorý nám pomáha vyhrať preteky či splniť deadline, vo veľkom množstve však generujú toxíny a blokujú očistné enzýmy v pečeni. Dýchajte zhlboka, utužujte svoju telo aj pozitívne myslenie. Príliv energie začína s porciou kvalitného jedla, ktoré prispeje k zníženiu kyslého pH. Pre svoju vitalitu však môžete urobiť ešte viac. Tieto látky vám pomôžu podporiť imunitu, doplniť energiu po náročnom výkone a upokoja aj vaše trávenie.

Vitamíny a minerály

Chronický nedostatok vitamínov a minerálov zvyšuje množstvo kyselín v tele. Vitamíny skupiny B a vitamín C prispievajú k správnej funkcii nervového a imunitného systému. Nielen športovci by mali dbať na pravidelný prísun minerálov ako vápnik, horčík, draslík, sodík a fosfor – po náročnom výkone dostanú telo znovu do rovnováhy a normalizujú hladinu kyselín. Zistiť hodnotu pH v tele môžete jednoducho pomocou indikačných papierikov z našej ponuky.

Vláknina

Jedným z najčastejších problémov súčasnej výživy je nedostatok vlákniny. Obohaťte svoj jedálny lístok o vlákninu a vaše pomalé, nedostatočné trávenie sa citeľne naštartuje. Vláknina totiž prirodzene čistí a prispieva k zneškodneniu toxínov v tráviacom trakte. Zlepší stav vášho srdca a pleti, pomôže vám pri redukčnej diéte atď. Rozpustná vláknina z ovocia a zeleniny vstrebe potenciálne škodlivý náklad ako zbytky estrogénu a nezdravé tuky ešte predtým, než ich absorbuje telo. Nerozpustná vláknina funguje ako jemná kefka a tiež stimuluje kontrakcie v čreve, aby bolo prečisťovanie ešte rýchlejšie.

MSM

Je významným zdrojom organickej síry, ktorá podporuje tvorbu dôležitých nutričných zložiek vrátane aminokyselín glutationu, cysteínu a metionínu. Zmierňuje až odstraňuje všetky druhy alergií, chráni pred parazitárnymi a plesňovými ochoreniami. Dokáže si poradiť aj s poruchami imunitného systému (odstraňuje opar na perách a pásový opar), výrazne zjemňuje jazvy, hojí rany a odstraňuje akné. V krvnom obehu sa udržiava viac ako 12 hodín, pomáha detoxikovať organizmus, vylúčiť toxíny z tela a vyčistiť vnútorné steny ciev. Znižuje hyperaciditu (prekyslenie žalúdka), tráviace problémy (zápchu, hnačky) a obnovuje peristatiku čriev.

Koreň Yucca

Prastará rastlina obľúbená u indiánov rastie v Južnej Amerike, Afrike a Ázii. Obsahuje látky s významným terapeutickým účinkom - saponíny a polyfenoly. V organizme pôsobia ako prírodné detoxikačné látky, ktoré odstraňujú z tela škodlivé usadeniny. Samotný proces detoxikácie totiž začína v tráviacom trakte, kde saponíny rozpúšťajú usadeniny viazané na žalúdočnú stenu, ktoré bránia vtekaniu žalúdočných štiav do dutiny žalúdka, vďaka čomu sa žalúdočná sliznica dokáže rýchlejšie regenerovať. Saponíny pôsobia blahodárne aj na fungovanie žlčníka alebo na usadeniny v črevách či obličkách.

Ženšen

Jeden z najpoužívanejších rastlinných výťažkov v čínskej medicíne, pripisuje sa mu takmer magická schopnosť uzdravovať, predlžovať život a posilňovať organizmus. Obsahuje mnoho aktívnych látok, z ktorých najaktívnejšie sú opäť saponíny – ginsenoidy (až 40 rôznych druhov), aminokyseliny, alkaloidy, polypeptidy, vitamíny A, B1, B2, B6 a zinok. Patrí medzi adaptogény, ktoré pomáhajú udržať duševnú a psychickú výkonnosť, vitalitu a prirodzenú obranyschopnosť organizmu.

Nattokináza

Nattokináza je prírodný enzým známy svojimi pozitívnymi účinkami na srdce a cievy. Ide o výťažok z natto – fermentovanej sóje, obľúbeného jedla japonskej kuchyne. Natto sa už stovky rokov úspešne používa ako tradičný liek na srdcovo-cievne choroby. Tento účinný enzým pôsobí na nahromadené tkanivo, dokáže rozložiť proteíny, kvôli ktorým sa na stenách ciev zachytáva tuková hmota. Tým zlepšuje ich priechodnosť a schopnosť vyplavovať z tela škodlivé látky.

Doprajte svojmu telu očistu, ako keď si doprajete osviežujúcu sprchu. Nechajte odplaviť všetko, čo ho zaťažuje, aby pocítilo ľahkosť a mohlo sa samo zregenerovať. Prekonať únavu a vyčerpanie, nabrať nové sily a entuziazmus, ktoré využijete nielen v posilňovni, ale aj v každodennom živote.

Zobraziť viac
Vynulovať filter
Zobrazených 1-9 z celkovo 9 záznamov.
Kompava spol. s r.o., Piešťanská 1202/44, Nové Mesto nad Váhom 91501, +420 903 473 211, objednavky@kompava.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info