Trávenie

Ste to, čo jete... alebo skôr to, čo strávite. Živiny, ktoré dokážete, alebo naopak nedokážete stráviť, ovplyvnia váš celkový stav – náladu, energiu, regeneráciu svalstva, imunitu, hormonálne procesy atď. Výživa tela je základným kameňom vášho zdravia.

Keď sa cítite dobre vo vnútri, vyžarujete spokojnosť aj navonok. Máte energiu na rozdávanie, netrápia vás pocit hanby a neustále obavy, či sa vám náhodou nestane niečo nepríjemné. Keď sa pozriete do zrkadla, vidíte tam optimistického a zdravého človeka, ktorým by ste chceli byť? Alebo si všimnete skôr nafúknuté brucho a opuchnutú tvár? Pokiaľ nie ste spokojní s tým, čo vidíte, začnite to meniť zvnútra.

Ak intenzívne športujete alebo sa venujete kulturistike, pravdepodobne máte svoju diétu pevne pod kontrolou. Aj napriek všetkej snahe sa však môže stať, že nedokážete všetky potrebné živiny optimálne stráviť. Energia, ktorú venujete stravovaciemu režimu, tak zostáva bez efektu. Vaše trávenie si zaslúži reštart – máme pre vás niekoľko tipov, ako si dopriať maximálnu dávku živín bez nepríjemných ťažkostí:

Prečistite sa vlákninou

Jedným z najčastejších problémov súčasnej výživy je nedostatok vlákniny. Obohaťte svoj jedálny lístok o vlákninu a vaše pomalé, nedostatočné trávenie sa citeľne naštartuje. Vláknina totiž prirodzene čistí a prispieva k zneškodneniu toxínov v tráviacom trakte. Zlepší stav vášho srdca a pleti, pomôže vám pri redukčnej diéte atď. Rozpustná vláknina z ovocia a zeleniny vstrebe potenciálne škodlivý náklad ako zbytky estrogénu a nezdravé tuky ešte predtým, než ich absorbuje telo. Nerozpustná vláknina funguje ako jemná kefka a tiež stimuluje kontrakcie v čreve, aby bolo prečisťovanie ešte rýchlejšie.

Pite dostatočné množstvo vody

Dehydratácia je najčastejším dôvodom zápchy. Ak vám chýbajú tekutiny, hrubé črevo sa ich snaží absorbovať z potravy, ktorá sa v ňom práve nachádza. Trávenie sa spomalí a telo sa nedokáže rýchlo zbaviť nestráviteľných látok a odpadu. Či máte dostatočný prísun tekutín, zistíte jednoducho – sledujte zafarbenie svojho moču, mal byť číry alebo veľmi svetlo žltý.

Spriateľte sa s dobrými baktériami

V tráviacom trakte sa nachádza desaťkrát viac baktérií, než je buniek v zbytku vášho tela. Črevná mikroflóra obývaná priateľskými baktériami hrá kľúčovú úlohu pri tráviacom procese. Tieto mikroorganizmy vám pomáhajú tráviť živiny a ochránia vás pred škodlivými baktériami a pliesňami v tráviacom trakte. Probiotiká budú užitočné, ako trpíte hnačkou či inými tráviacimi ťažkosťami, ale majú pozitívny vplyv aj na srdce a mozog. Zvýšte ich prísun aj v prípade užívania antibiotík, ktoré ničia oba druhy baktérií.

Prebuďte tráviace enzýmy

Ěnzýmy sú špeciálne proteíny, ktoré telu pomáhajú rozkladať a vstrebávať živiny z jedla (aminokyseliny, mastné kyseliny, cholesterol a jednoduché cukry, ale aj vitamíny, minerály atď.). Pokiaľ človek trpí nedostatkom týchto enzýmov, výsledkom sú tráviace problémy a nedostatočné zásobenie potrebnými látkami.

Objavte užitočný glutamín

Jedna z dvadsiatich aminokyselín vytvárajúcich proteíny, z ktorých sa skladá naše telo. Glutamín pomáha vytvárať a chrániť tenkú stenu čriev, zlepšuje ich štruktúru a funkciu.

Starostlivo rozžujte každé sústo

Trávenie sa začína už v ústach! Pri jedení je dôležité neponáhľať sa a dobre jedlo požuť. Zväčšíte tým jeho povrch, vďaka čomu majú tráviace kyseliny a enzýmy lepšiu príležitosť rozštiepiť potravu na jednotlivé živiny. A navyše ľudia, ktorí jedia pomalšie, sú sýti už pri menšom množstve a nepridávajú si tak zbytočné kilá.

Optimálne trávenie vyžaduje predovšetkým zmeny v životospráve, ale aj v tom, ako jedlo konzumujete. Zlé stravovacie návyky a hektický životný štýl sa skôr alebo neskôr odrazia na celkovom stave vášho zdravia, pleti, hmotnosti atď. Začnite odstránením nahromadených toxínov - doprajte svojmu bruchu uvoľnenie, aby bolo schopné absorbovať všetky dôležité živiny. Odmenou vám bude aj čistejšia pleť, vyššie sebavedomie, lepšia nálada. Spokojné trávenie jednoducho ovplyvní každý aspekt vášho života.

Zobraziť viac
Vynulovať filter
Zobrazených 1-6 z celkovo 6 záznamov.
Kompava spol. s r.o., Piešťanská 1202/44, Nové Mesto nad Váhom 91501, +420 903 473 211, objednavky@kompava.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info