Kreatíny

Potrebujete zvýšiť svoj výkon? Ideálnym riešením je kreatín, ktorý hrá kľúčovú úlohu pri poskytovaní energie svalom. Práve kreatín vás nabije novou energiou. Vďaka tomu zvládnete trénovať dlhšie a intenzívnejšie, než ste boli doteraz zvyknutí. Je to látka, ktorá sa bežne vyskytuje vo svalových bunkách. Počas vzpierania a intenzívneho cvičenia pomáha svalom produkovať energiu. Z hľadiska chemického zloženia je kreatín podobný aminokyselinám, telo si ho dokáže vyprodukovať samo, no v obmedzenom množstve. Okrem zlepšenia fyzických možností pomáha svalom v regenerácii a zvyšuje produkciu anabolického hormónu.

Oba druhy produktov môžete kombinovať, zvýši sa tým ich vstrebateľnosť a účinnosť. Ideálne je užívať ich ráno, pred tréningom a po tréningu. Spolu s vhodným posilňovacím programom a nutnou dávkou disciplíny bude výsledný efekt vidieť naozaj čoskoro.

Čo je to kreatín?

Je organická látka tvorená aminokyselinami, ktoré sa syntetizujú v pečeni, obličkách a pankrease. Je dôležitým zdrojom energie pre svaly, hlavne pri krátkodobých a vysoko intenzívnych cvičeniach, ako sú ťažké posilňovacie cvičenia a krátke výbuchy výkonu. Majte na pamäti, že najlepší kreatín = čistý kreatín.

Pre koho je teda kreatín určený?

  • Pre športovcov, ktorí vykonávajú veľmi intenzívne cvičenia
  • U výbušných typov športov ako kulturistika, vzpieranie, silový trojboj, šprint, crossfit
  • Pre ľudí s namáhavou mentálnou prácou
  • Pre študentov s potrebou okamžitej koncentrácie
  • Pre starších ľudí pre zlepšenie celkovej vitality organizmu a funkcie mozgu

Kreatín monohydrát

Je najrozšírenejšou formou kreatínu v doplnkoch a má schopnosť zvýšiť zásoby kreatínu vo svaloch. Tento nárast zásob kreatínu môže viesť k zlepšeniu výkonnosti počas cvičenia s vysokou intenzitou a zvýšiť schopnosť svalov obnovovať sa po tréningu.

Najefektívnejšia dávka kreatínu je 5 gramov v jednej dávke:

  • Zaťažovacia fáza: 5 g kreatínu 4 – 5 krát denne v priebehu 1. týždňa. Cieľom tejto fázy je maximálne nasýtenie svalov kreatínom
  • Udržiavacia fáza: 5 g kreatínu 1 – 2 x denne v priebehu 4 – 6 týždňov

Najlepšie je užívať kreatín nalačno so sacharidovým nápojom (cukry sú dôležité na prenos kreatínu do bunky), pred tréningom a pred spaním.

Na čo slúži kreatín:

  • môže mať vplyv na rast svalovej hmoty tým, že zvyšuje objem buniek a podporuje syntézu bielkovín
  • môže tiež zlepšiť regeneráciu svalov a znížiť trvanie času potrebného na obnovu svalov po cvičení.

Pri využívaní kreatínu je dôležité mať na pamäti, že môže spôsobiť zadržiavanie vody v tele, čo môže viesť k miernemu prírastku hmotnosti. Preto je dôležité dopĺňať kreatín s dostatočným príjmom vody a konzultovať jeho užívanie s odborníkom, najmä ak máte nejaké zdravotné problémy alebo užívate iné lieky.