Vegánske doplnky

Vegánom sa nestanete za noc. K vegánstvu sa človek dopracuje postupne počas života. Je to životný štýl. Na podporu tohto zdravého životného štýlu sme s rešpektom pripravili i neživočíšne vegánske doplnky výživy, ktoré obohatia vaše zdravie a dodajú vám potrebnú energiu. Existuje viacero vegánskych zdrojov bielkovín a doplnkov stravy. Bežné zdroje rastlinných bielkovín obsahuje fazuľa, šošovica, cícer, quinoa, sójové produkty (ako tofu, tempeh), orechy a semená (napríklad konopné semená, semienka chia). Vegánske doplnky sú plné kvalitných rastlinných zdrojov bielkovín, vitamínov a minerálov.

Nevýhody vegánstva – nedostatok niektorých živín:

Nedostatok vitamínu B12 je kľúčový, pretože sa výrazne nachádza v živočíšnych produktoch. Vegáni by mali zvážiť príjem doplnkov alebo potravín obohatených o vitamín B12.

Železo - rastlinné zdroje železa síce existujú, ale obsah ľahko vstrebateľného železa (hemového železa) z mäsa je vyšší. Vegáni by mali dbať na pravidelný príjem rastlinných zdrojov železa a kombinovať ich s potravinami bohatými na vitamín C, ktorý podporuje lepšie vstrebávanie železa.

Vápnik obsahuje mnoho vegánskych potravín, ale môže byť náročné získať odporúčané denné dávky len z rastlinných zdrojov. Vegáni by mali hľadať potraviny obohatené vápnikom a zahrnúť do stravy aj iné zdroje, ako sú obilniny, brokolica, mandľové mlieko či tofu.

Omega-3 mastné kyseliny taktiež v strave vegána absentujú, nakoľko hlavným zdrojom omega-3 mastných kyselín sú ryby (rybí tuk). Vegáni by mali zvážiť príjem doplnkov obsahujúcich omega-3 z rias, ľanového semena alebo konope.

Vegánske proteíny

Predstavujú synergickú kombináciu troch primárnych rastlinných zdrojov bielkovín: hrachu, ryže a konope. Každá z týchto rastlín prispieva špecifickými aminokyselinami, avšak individuálne môžu vykazovať nedostatok kompletného aminokyselinového profilu. Keď sa však spoja, vytvoria harmonickú synergiu, ktorá výnimočne kompenzuje nedostatky aminokyselín, čím zabezpečuje kompletný aminoprofil v rámci rastlinných bielkovín.

Vegánsky proteín dokáže byť skvelou náhradou za živočíšne proteíny a ideálnou voľbou pre vegánov na regeneráciu po akomkoľvek športovom výkone a udržiavanie vášho tela v dobrej fyzickej kondícii. Je vhodné ho užívať pri cvičení, fyzickej námahe a aktívnom a zdravom životnom štýle, pre rast a tvorbu svalovej hmoty.

Vďaka symbolu „vegan“ si môžete byť istí, že produkty neobsahujú žiadne suroviny, prísady či deriváty živočíšneho pôvodu. Tieto výživové doplnky rastlinného pôvodu sme vytvorili, aby sme podporili pozitívny pohľad na vegánstvo, vegetariánstvo a zdravý životný štýl.