Vitamíny

B-komplex, vitamín C, D, D3, zinok, selén a mohli by sme pokračovať. Vitamíny sú živiny nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu. Každý má iný význam, každý je dôležitý a má v tele svoje nezastupiteľné miesto. Ich nedostatok môže viesť ku zdravotným komplikáciám, preto je dobré zvážiť, či vaše telo aktuálne nepotrebuje nejaké vitamínové doplnky.

Hľadáte vitamíny na únavu, vitamíny na imunitu či vitamíny na mozog?

B-komplex vitamínov môže byť prospešný pri rôznych situáciách, ako je stres, únava, zvýšená fyzická aktivita, metabolické poruchy alebo zvýšená potreba vitamínov počas tehotenstva alebo dojčenia. Ten náš obsahuje konkrétne:

 • Vitamín B1 (tiamín)- zásobovanie buniek energiou.
 • Vitamín B2 (riboflavín)- antioxidant, ktorý ochraňuje bunky pred vplyvom nežiadúcich toxínov.
 • Vitamín B3 (niacín)- trávenie prijatých sacharidov, lipidov a proteínov, tvorba energie.
 • Vitamín B5 (kyselina pantoténová)- znižovanie vyčerpania a únavy.
 • Vitamín B6 – prispieva k normálnej psychickej a nervovej činnosti, k zníženiu miery stresu, únavy a vyčerpania (vitamín na mozog).
 • Vitamín B7 (biotín)- trávenie lipidov, proteínov a sacharidov a dôležitý je pre tvorbu energie.
 • Vitamín B9 (folát, kyselina listová)– znižovanie únavy a vyčerpanosti (vitamín na mozog). Má pozitívny vplyv na imunitný systém.
 • Vitamín B12 (kobalamín)– správne fungovanie nervovej sústavy, psychiky, tvorba červených krviniek, premena živín z potravy na využiteľnú energiu.
 • Vitamín C– správne fungovanie imunitného systému počas intenzívnej telesnej námahy a po nej a tiež pôsobí ako antioxidant v boji proti voľným radikálom.
 • Vitamín E– prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom.                                

Vitamín C

Nedostatok vitamínu C, tiež známeho ako kyselina askorbová, môže mať výrazný vplyv na zdravie. Tento vitamín je kľúčovým hráčom v mnohých funkciách vášho organizmu vrátane podpory imunitného systému, tvorby kolagénu, absorpcie železa a antioxidačných účinkov. Jeho nedostatok sa môže prejaviť aj vysokou hladinou medi v organizme, môžete spozorovať srdcovo-cievne problémy, v prípade poranení sa vám môžu dlhšie hojiť rany ale taktiež sa znižuje sa odolnosť voči stresu. Vitamín C by ste mali pravidelne dopĺňať, aby ste ho mali dostatok celoročne. Pokiaľ to nejde zo stravy, odporúčame vitamín C v prášku

Vitamín D3

Získať sa dá najmä zo slnka alebo tučných rýb. No ale čo v zime? Keď slnko svieti iba zriedka a aj jeho intenzita je slabá? Vtedy je dobré vitamín D3 dopĺňať pomocou výživových doplnkov. Má nezastupiteľné miesto pre aktivitu imunitných buniek, čím prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému. Vitamín D3 – vitamín na imunitu, je ale dôležitý aj pre správne vstrebávanie a využitie vápnika a fosforu, čo prospieva zubom a kostiam.

Zinok a selén – vitamíny na imunitu

 • Zinok– prispieva k normálnej funkcii imunitného systému a procesov, ktoré ovplyvňujú obranyschopnosť organizmu. Ďalšie benefity zinku: pomáha udržať zdravie pokožky, vlasov a nechtov, chráni bunky pred oxidačným stresom a prispieva k plodnosti, správnej reprodukčnej funkcii a k udržaniu normálnej hladiny testosterónu v krvi.
 • Selén– chráni bunky pred oxidačným stresom. Rovnako ako zinok, aj selén prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému. Má aj iné benefity: pomáha udržiavať zdravé vlasy a nechty a tiež prispieva k správnej spermatogenéze.

Pokiaľ vám organizmus dáva nejaké signály o nedostatku niečoho, je dobré pouvažovať o vitamínových doplnkoch nielen ako o prostriedku na posilnenie denného príjmu živín, ale aj ako o stratégii podpory konkrétnych oblastí vášho zdravia a fyziologických funkcií v tele.Začátek formuláře