Mozog a nervy

Stále sa naháňate? Pociťujete únavu, zažívate veľa stresu? Trpíte migrénami? Problém môže byť v tom, že vám chýbajú vitamíny, či iné dôležité látky. Mozog potrebuje výživu, aby fungoval bez problémov. Je teda možné, že vám chýba vitamín C, lecitín, Omega-3 mastné kyseliny, vitamíny skupiny B, tryptofan a iné. Mozog by mal byť v centre vašej pozornosti. Kontroluje a koordinuje takmer všetky činnosti v tele. Jeho schopnosť spracovávať informácie, uchovávať pamäť, riadiť emócie a umožňovať komunikáciu je neoceniteľná pre vašu existenciu a interakciu so svetom.

Ako vlastne funguje nervový systém?

Zmyslové receptory najskôr zbierajú informácie o vonkajšom svete (napr. teplota, tlak, bolesť) a vnútornom stave tela (napr. stav orgánov). Následne prichádza k spracovaniu tejto informácie, ktorá sa prenesie cez nervové dráhy do mozgu, kde sa spracúvajú a interpretujú. Nastáva reakcia mozgu na túto informáciu a mozog vysiela signály späť do tela, aby inicioval reakcie (napr. pohyb, vylučovanie hormónov, zmena srdcového rytmu). Komunikácia v nervovom systéme prebieha prostredníctvom nervových buniek nazývaných neuróny. Tieto bunky prenášajú signály vo forme elektrických impulzov a chemických látok (neurotransmiterov).

Pokiaľ všetko klape ako má a vaše telo má dostatok všetkého, môžete si pogratulovať. A pokiaľ nie, existujú tzv. vitamíny na nervy, či vitamíny na mozog, ktoré prispievajú k zdraviu nervového systému.

Dynamika a výkonnosť  mozgu a tým aj myslenia a pamäte sa vekom znižuje. Keď je človek mladý, zapamätá si vďaka neurotreansmiteru (acetylcholínu) obrovské množstvo informácií. Ako však organizmus starne, znižuje sa hladina acetylcholínu a tieto napojenia oslabujú. Mozog tak ako srdce pracuje nepretržite 24/7. A aby fungoval v zdraví, potrebuje občas pomoc vo forme výživových doplnkov na podporu myslenia, správnu funkciu nervového systému, zlepšovanie nálady atď.

Tryptofan je aminokyselinu, ktorá má rozhodujúci vplyv na správnu hladinu serotonínu a melatonínu. Stará sa o lepší a kvalitnejší spánok a pomáha proti depresii a úzkosti.

Lecitín je tvorený prevažne cholínom a inozitolom. Cholín je významnou súčasťou acetylcholínu potrebného pre správnu funkciu mozgovej činnosti a pamäte.

L-Karnozín je dipeptid zložený z aminokyselín beta alanínu a histidínu. Ide o 100% prírodnú látku, ktorá sa v organizme nachádza vo vysokej koncentrácií v kostrových svaloch, srdcovom svale, v mozgovom tkanive, v pokožke i žalúdku. 

Vitamín B komplex, najmä vitamíny skupiny B, ako B1 (tiamín), B6 (pyridoxín), B9 (kyselina listová) a B12 (kobalamín), sú dôležité pre zdravie nervov a podporu ich funkcií.

Vitamín C môže pomôcť znížiť stres a zlepšiť funkciu nervového systému.

Vitamín D je dôležitý pre všeobecné zdravie mozgu a nervov, a tiež hrá úlohu pri regulácii nálady.

Omega-3 mastné kyseliny podporujú zdravie mozgu a nervového systému a sú nevyhnutné pre správnu funkciu mozgových buniek.

Horčík a vápnik sa podieľajú na správnom fungovaní nervov a svalov.

DLPA pre mladých obsahuje aminokyselinu fenylalanín, ktorý je určený na zlepšenie nálady, pri mentálnej únave. Je vhodný pre ľudí, ktorí majú náročné psychické obdobie alebo ťažkú životnú situáciu (úmrtie v rodine, rozvod a pod.)