Mozog a nervy

Mozog a nervy

Náš nervový systém je biotechnologický zázrak, ktorý kontroluje všetko, čo robíme. Každý krok a každý nádych. Tlkot srdca, smiech, reakcia na akýkoľvek podnet, každá myšlienka – to všetko sú produkty tohto zložitého mechanizmu. Prenáša signály z mozgu do iných častí nášho tela.

Spoločnosť vytrvale odmieta starnutie ako životný proces. Myseľ mladého človeka dokáže uskladniť obrovské množstvo informácií vďaka neurotransmiteru s názvom acetylcholín, ktorý udržuje a posilňuje nervové spojenia zodpovedné za fungujúcu pamäť. Ale s postupujúcim vekom a znižujúcou sa hladinou acetylcholínu sa tieto napojenia oslabujú.

Mozog je zároveň náročný orgán, ktorý spotrebuje veľa energie. Váži asi len 3 % celej telesnej hmotnosti, ale spotrebuje zhruba 25 % glukózy v krvi. A spotrebuje tiež väčšinu vitamínu C prijatého z potravy. Usilovne totiž pracuje aj počas spánku. Neurotransmitery (prenášači nervových vzruchov) neprestajne prenášajú signály do centrálneho nervového systému, vďaka ktorým srdce ďalej bije a pľúca sa napĺňajú vzduchom. Bez vhodnej výživy by táto zložitá výmena informácií nebola možná.

  • Omega 3 mastné kyselinyPravdepodobne najznámejšia látka s priamym účinkom na nervový systém. 
  • L-Karnozín - Je to dipeptid zložený z aminokyselín beta alanínu a histidínu. Ide o 100% prírodnú látku, ktorá sa v organizme nachádza vo vysokej koncentrácií v kostrových svaloch, srdcovom svale, v mozgovom tkanive, v pokožke i žalúdku. 
  • L-Karnitín - Aminokyselina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v tele a pomáha produkovať energiu, preto je vyhľadávaným doplnkom pre športovcov. 
  • Vitamín C - Tento najznámejší vitamín a antioxidant má mnoho pozitív, bojuje s voľnými radikálmi a nepriaznivými vplyvmi životného prostredia, ktoré môžu viesť k poškodeniu buniek či k rakovine.
  • Lecitín - Ďalšia látka dôležitá pre organizmus, je totiž prirodzenou súčasťou každej živej bunky – svalovej, nervovej, mozgovej. Lecitín je tvorený prevažne cholínom a inozitolom. Cholín je významnou súčasťou acetylcholínu potrebného pre správnu funkciu mozgovej činnosti a pamäte.
  • Tryptofan - Predstavuje účinnú aminokyselinu. Má rozhodujúci vplyv na správnu hladinu serotonínu a melatonínu. Stará sa o lepší a kvalitnejší spánok a pomáha proti depresii a úzkosti.