Mozog a nervy

Náš nervový systém je biotechnologický zázrak, ktorý kontroluje všetko, čo robíme. Každý krok a každý nádych. Tlkot srdca, smiech, reakcia na akýkoľvek podnet, každá myšlienka – to všetko sú produkty tohto zložitého mechanizmu. Prenáša signály z mozgu do iných častí nášho tela. Vďaka životodarnej výmene môže telo správne fungovať a my zakúšať svet okolo nás. Keď mozog dostáva signály týkajúce sa bolesti, vôní či chuti, je to práve vďaka zložitej spleti nervov, ktoré ich dokážu spoľahlivo prenášať.

Touto cestou mozog kontroluje aj také základné funkcie ako je trávenie. Posiela signály do tráviaceho traktu, aby začal rozkladať potravu a rozvážať živiny do celého tela, vrátane mozgu. Mozog a nervy predstavujú sieť, ktorá spracováva informácie a koordinuje biologické funkcie. A pokiaľ dôjde k ich oslabeniu, ako v prípade nastupujúcej demencie či iných chorôb, dĺžka života sa výrazne skracuje.

Spoločnosť vytrvale odmieta starnutie ako životný proces. Myseľ mladého človeka dokáže uskladniť obrovské množstvo informácií vďaka neurotransmiteru s názvom acetylcholín, ktorý udržuje a posilňuje nervové spojenia zodpovedné za fungujúcu pamäť. Ale s postupujúcim vekom a znižujúcou sa hladinou acetylcholínu sa tieto napojenia oslabujú. Napr. podľa dostupných štúdií po 40. roku života myseľ začína fungovať trochu inak a viac sa spolieha na existujúce nervové napojenia, než aby vytvárala nové.

Mozog je zároveň náročný orgán, ktorý spotrebuje veľa energie. Váži asi len 3 % celej telesnej hmotnosti, ale spotrebuje zhruba 25 % glukózy v krvi. A spotrebuje tiež väčšinu vitamínu C prijatého z potravy. Usilovne totiž pracuje aj počas spánku. Neurotransmitery (prenášači nervových vzruchov) neprestajne prenášajú signály do centrálneho nervového systému, vďaka ktorým srdce ďalej bije a pľúca sa napĺňajú vzduchom. Bez vhodnej výživy by táto zložitá výmena informácií nebola možná.

Ako ho teda mozog správne zásobovať, aby nevyšiel z cviku? Toto sú látky, ktoré dokážu nabudiť nervovú sústavu k lepším výkonom a vzkriesiť k životu vaše aktívne Ja:

Vitamíny skupiny B

Predstavujú dôležitý „doping“ pre celý nervový systém. Je dokázané, že ich nedostatok v tele môže viesť k nervovým poškodeniam rúk a nôh. B1 (thiamín) znižuje úzkosť a má upokojujúci účinok na nervy. Veľmi dôležitú úlohu zohráva B6 (pyridoxín). Nielenže telu poskytuje energiu, má aj prirodzene upokojujúci účinok. Jeho nedostatok sa spája s neurologickými poruchami. Často sa odporúča pacientom s diagnózou karpálneho tunelu.

Zdravý nervový systém priamo závisí na správnej hladine vitamínu B 12 (kobalamín). Ak v tele chýba, môže to viesť k neuropatii. Vyššie dávky pomáhajú diabetikom trpiacim brnením či znecitlivením v dôsledku cukrovky, pomáha aj pri svalových kŕčoch či pocitoch pálenia.

Vitamíny B sú známe pozitívnym účinkom na zlepšenie energie a sústredenia. Zohrávajú dôležitú úlohu vo všetkom, od premeny živín na neurotransmitery ako serotonín, až po správne fungovanie mitochondrií. Výsledkom je viac energie, pružnosti a lepšie kognitívne schopnosti ako aj lepšia koncentrácia a pamäť.

Omega 3 mastné kyseliny

Pravdepodobne najznámejšia látka s priamym účinkom na nervový systém. Tvorí ju kyselina eikozapentaénová (EPA) a dokozahexaénová (DHA).Zlepšuje kognitívne funkcie, pamäť, zvyšuje rýchlosť nervových prenosov, koncentráciu a schopnosť riešiť úlohy.

L-Karnozín

Je to dipeptid zložený z aminokyselín beta alanínu a histidínu. Ide o 100% prírodnú látku, ktorá sa v organizme nachádza vo vysokej koncentrácií v kostrových svaloch, srdcovom svale, v mozgovom tkanive, v pokožke i žalúdku. Má silné antioxidačné účinky - nielenže bunky chráni pred oxidáciou, v prípade poškodenia ich aj opravuje a obnovuje ich funkciu.

L-Karnitín

Aminokyselina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v tele a pomáha produkovať energiu, preto je vyhľadávaným doplnkom pre športovcov. Odporúča sa však aj pacientom s Alzheimerovou chorobou, pri výpadkoch pamäte a depresii, pri zníženom krvnom tlaku v mozgu a neurologických bolestiach.

Vitamín C

Tento najznámejší vitamín a antioxidant má mnoho pozitív, Bojuje s voľnými radikálmi a nepriaznivými vplyvmi životného prostredia, ktoré môžu viesť k poškodeniu buniek či k rakovine. Je nevyhnutný pre dobré fungovanie mozgu a nadobličiek. Podporuje imunitu, zbavuje úzkosti a vo vyšších dávkach má upokojujúci efekt.

Lecitín

Ďalšia látka dôležitá pre organizmus, je totiž prirodzenou súčasťou každej živej bunky – svalovej, nervovej, mozgovej. Lecitín je tvorený prevažne cholínom a inozitolom. Cholín je významnou súčasťou acetylcholínu potrebného pre správnu funkciu mozgovej činnosti a pamäte.

Tryptofan

Predstavuje účinnú aminokyselinu. Má rozhodujúci vplyv na správnu hladinu serotonínu a melatonínu. Stará sa o lepší a kvalitnejší spánok a pomáha proti depresii a úzkosti. 

Zobraziť viac
Vynulovať filter
Zobrazených 1-10 z celkovo 10 záznamov.
Kompava spol. s r.o., Piešťanská 1202/44, Nové Mesto nad Váhom 91501, +420 903 473 211, objednavky@kompava.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info