Minerály

Minerály sú esenciálne látky, bez ktorých ľudské telo nedokáže fungovať. Majú svoje nezastupiteľné miesto v organizme rovnako ako vitamíny, tuky, cukry či bielkoviny. Tvoria až 4% celkovej hmotnosti ľudského tela. Je potrebné ich dopĺňať napríklad formou výživových doplnkov. K rastu a vývoju potrebuje ľudský organizmus 22 druhov minerálov, ktoré ľudské telo nie je schopné samo vyrobiť. Je preto nutné ich prijímať z potravy. Medzi najznámejšie minerály radíme napríklad vápnik, železo, horčík, zinok, draslík, sodík a iné.

Vápnik je kľúčový pre zdravie kostí a zubov. Okrem toho má vplyv na správne fungovanie svalov a nervového systému. Nedostatok vápnika môže viesť k osteoporóze, krehkosti kostí a zubnému kazu. Jeho nadmerný príjem môže spôsobiť problémy s obličkami a tvorbu kameňov.

Horčík podporuje zdravie svalov, nervov a srdcového systému. Je kľúčový aj pre metabolizmus a energetické procesy. Nedostatok horčíka môže spôsobiť svalové kŕče, zvýšenú únavu, problémy so srdcom a nervové poruchy. Nadmerný príjem môže spôsobiť hnačku a nevoľnosť.

Železo je nevyhnutné pre tvorbu červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík po celom tele. Pomáha udržiavať zdravý imunitný systém. Nedostatok železa môže viesť k únave, slabosti, problémom s koncentráciou a zvýšenému riziku anémie. Nadmerný príjem môže byť toxický a spôsobiť vážne zdravotné problémy (napríklad aj choroby pečene či srdca).

Zinok je dôležitý vo viacerých metabolických procesoch, podporuje imunitný systém a má významný vplyv na rast a vývoj buniekhojenie rán. Nedostatok zinku môže oslabiť imunitný systém, spomaliť hojenie rán, viesť k problémom so pokožkou a vlasmi a ovplyvniť chuť do jedla. Nadmerný príjem zinku môže spôsobiť nevoľnosť a zvracanie.

Draslík pomáha regulovať vodu v tele, udržiavať správnu činnosť buniek a podporuje zdravý krvný tlak. Nedostatok draslíka môže viesť k svalovým kŕčom, únavnosti, nevoľnosti a problémom so srdcom. Nadmerný príjem je zriedkavý, pretože nadbytočný draslík sa bežne vylučuje cez obličky.

Sodík rovnako ako draslík pomáha udržiavať rovnováhu tekutín v tele a je nevyhnutný pre správne fungovanie nervov a svalov. Nadmerný príjem sodíka môže viesť k zvýšeniu krvného tlaku, zadržiavaniu vody v tele a zvýšenému riziku srdcových ochorení. Vysoký príjem sodíka je často spojený so spotrebou príliš veľkého množstva soli. Soľte menej.

Minerály majú v tele rôzne úlohy a ich nedostatok alebo prebytok môže viesť k zdravotným komplikáciám. Je dôležité mať vyváženú stravu, ktorá obsahuje rôznorodé potraviny, aby ste získali dostatočné množstvo všetkých dôležitých minerálov pre správne fungovanie organizmu. Ale nie vždy sa to dá dosiahnuť a preto treba siahnuť po výživových doplnkoch, ktoré tieto minerály obsahujú.