Chudnutie

Existuje obrovské množstvo návodov, ako priblížiť svoje telo ideálu štíhlosti. 

Pri väčšine z nich však zažijete pocity hladu a nespokojnosti. Ak nemáte železnú disciplínu, hlad vás čoskoro prinúti vzdať sa. Aby ste dosiahli rýchle a trvalé výsledky, skombinujte aktívny pohyb s vhodnou životosprávou. Moderné doplnky výživy vám síce sami pás nezúžia, ale dokážu toho veľa. Znížiť pocit hladu, naštartovať metabolizmus, urýchliť spaľovanie kalórií a obmedziť vstrebávanie tukov. Zistite ako redukčný mechanizmus funguje a ako ho s pomocou kvalitných ingrediencií správne vyladiť.

Redukcia hmotnosti

Riziká spojené s hladovkou

Zúfalá snaha rýchlo schudnúť často vedie k nežiadúcemu zníženiu celkovej váhy - tuku, svalov, vody a veľkosti orgánov. Najbežnejšou stratégiou je jednoducho obmedziť príjem kalórií. Ak si kvôli tomu naordinujete prísnu diétu, prichádzate aj o dôležité živiny, v prvom rade proteíny. Pokiaľ vaše telo nemá dostatočný prísun proteínov, nedokáže obnovovať tkanivo a tým prestáva tvoriť svalovú hmotu, ktorá efektívne bojuje s tukom. Vtedy začnete strácať svaly, tuk, vodu a iné látky.

Sebaklamom k dehydratácii

Napríklad úbytok vody z tela sa často zamieňa so stratou hmotnosti. Najrýchlejší spôsob ako ubrať na váhe, je obmedziť uhľohydráty, pretože dokážu zadržať až trojnásobné množstvo vody. Keď sa dostanú do tela, premenia sa na glykogén uskladnený vo svaloch kvôli energii. Za každý gram glykogénu prijmete približne 2,7 gramu vody. V tom spočíva jedna z najväčších frustrácií, ktorú pri túžbe schudnúť zažije takmer každý. Vaša váha môže kolísať až o 1 kg za deň, v skutočnosti však nejde o tuk ale len o vodu. Na druhej strane uhľohydráty potrebujete, aby ste dokázali napumpovať telo energiou. Nedá sa bez nich žiť, takže nie je múdre ich celkom vysadiť. Ak ich vyškrtnete zo svojej diéty, svaly sa začnú odvodňovať a zmenšovať, pretože ich objem tvorí zo 70 % voda. A vy pri pohľade na váhu podľahnete ilúzii, že sa zbavujete tuku. Onedlho však zase budete tam, kde ste boli, pretože šlo o hmotnosť vody. Menší objem svalov navyše spomalí aj celkový metabolizmus. 

Ak je váš úbytok hmotnosti vyšší ako 0,9 kg za týždeň, strácate viac než len tuk. Najlepšie je postupovať pomaly a rovnomerne, aby ste sa bezpečne vyhli jojo efektu. Pokiaľ na to pôjdete drasticky, napríklad hladovkou, môžete sa rýchlo ocitnúť zase na začiatku.

Redukcia tuku

Cieľom chudnutia by vždy mala byť redukcia tuku, pretože okrem iného prospeje aj vášmu zdraviu. Mužské telo tvorí v priemere z 10 % tuk a u žien je to 15 %. Cvičenie predstavuje kľúčovú súčasť redukčnej rovnice, ale ďalšiu dôležitú zložku predstavuje výživa.

Ako chudnúť zdravo

Ak chcete optimálne spaľovať tuky, mali by ste formovať svalstvo. K tomu vám pomôže nielen cvičenie, ale aj komplex výživných látok, ktoré dokážu vaše svaly spevniť, zregenerovať a napumpovať potrebnou energiou. Doplnky výživy nie sú zaklínadlom na okamžite zoštíhlenie. Môžu však byť nenahraditeľnými pomocníkmi na vašej ceste za ideálnym telom. Tieto látky dosiahnu, aby sa vaše telo efektívne zbavovalo tuku a zároveň dostalo všetky živiny, ktoré potrebuje:

Proteíny

Vďaka prísunu proteínov sa vám podarí zdravo a udržateľne schudnúť, dokážu totiž naštartovať spaľovanie tukov viacerými spôsobmi. Jedlá s vyšším obsahom proteínov zasýtia viac a na dlhší čas. Majú tiež priaznivý vplyv na látkovú výmenu, telo tak dokáže spaľovať tuky ešte efektívnejšie. Na redukciu tuku sú veľmi vhodné proteíny s nízkym obsahom kalórií, ktoré telo nezaťažia. Ak si zvolíte komplexný proteínový shake s obsahom ďalších kvalitných živín (Wellness Daily Protein, Body Fit, Premium Protein), môžete ním nahradiť jedno jedlo.

Kofeín a extrakt zo zeleného čaju

Kofeín napomáha uvoľňovaniu epinefrínu a štartuje rozklad tukov uložených v tele. Niekoľko hodín po konzumácii výrazne zvyšuje termogenézu, čiže spaľovanie kalórií a vytváranie energie a tepla. Zelený čaj tiež obsahuje kofeín, priaznivo pôsobí na metabolizmus a má vysoký obsah antioxidantov a polyfenolov. Vďaka nim pomáha zbavovať telo toxínov, posilňuje imunitu a znižuje riziko zápalu.

L-Karnitín

Táto aminokyselina funguje ako prepravca mastných kyselín do svalstva, kde sa pri cvičení spaľujú a vytvára sa z nich energia. Potrebujeme ju, aby sme dokázali účinne metabolizovať tuky. Ak jej máme nedostatok, naše telo premieňa tuky na energiu len obtiažne. Pri dostatočnom prísune karnitínu však funguje ako dobre naolejovaný stroj. Preto je L-Karnitín taký populárny nielen u kulturistov, ale aj tých, ktorí sa pokúšajú schudnúť.

Chróm

Stopový prvok a opora správneho fungovania inzulínu, hormónu dôležitého pri premene potravy na energiu. Telo ho potrebuje aj na to, aby mohlo skladovať uhľohydráty, tuky a proteíny. Aktuálne štúdie potvrdzujú, že znižuje pocit hladu, umožňuje spáliť viac kalórií a pomáha pri tvorbe a udržiavaní svalovej hmoty.

Koreň Yucca

Prastará rastlina obľúbená u indiánov rastie v Južnej Amerike, Afrike a Ázii. Patrí k veľmi výživným potravinám, obsahuje množstvo vlákniny, potázia, cholínu a vitamínu C. Napriek vysokej hladine sacharidov má nízky glykemický index a je zdravým doplnkom každej diéty. Jednoduché cukry často zanechávajú pocit hladu, aj keď v skutočnosti hladní nie ste. Jednoducho preto, že hladiny glukózy v tele sú nevyvážené. Koreň Yucca tomu dokáže zabrániť a pomôcť v úsilí o chudnutie tak, ako to iné uhľohydráty nedokážu.

Chitosan

Ide vlastne o cukor pochádzajúci z tvrdých vonkajších vrstiev homárov, krabov a kreviet. Podľa nových výskumov dokáže na seba viazať tuky a cholesterol a zabrániť tak ich vstrebávaniu v tele. Ak vás čaká rodinná oslava a nechcete narušiť svoj diétny program, pomôže vám efektívne ich vylúčiť z tela von. 

Zobraziť viac

Podkategórie:

Vynulovať filter
Zobrazených 1-12 z celkovo 12 záznamov.
Kompava spol. s r.o., Piešťanská 1202/44, Nové Mesto nad Váhom 91501, +420 903 473 211, objednavky@kompava.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info