Kĺbová výživa

Nečakajte, až kým vás začnú bolieť kĺby. Zdravie kĺbov je kľúčové pre slobodný a bezproblémový pohyb. Kĺbová výživa a starostlivosť o kĺby sú neoceniteľným pilierom vo vašej schopnosti pohybu a aktivity. Aby sme udržali ich zdravie a funkčnosť, možno je na čase zvážiť začatie užívania výživových doplnkov na kĺby. V tomto vám najlepšie poslúži kolagén. Je vynikajúci pomocník pri problémoch s kĺbami a chrupavkami. Pretože pomáha znížiť bolesť a zlepšiť pohybovú schopnosť. Máte zhojenú zlomeninu, či nejaké staršie zranenie? I v tomto prípade by vám mohol byť kolagén na kĺby nápomocný.

Vývoj kostnej hmoty u človeka prebieha cez niekoľko etáp v živote:

  • nárast kostnej hmoty (20 - 25 rokov)
  • vrchol kostnej hmoty (25 - 30 rokov)
  • strata kostnej hmoty
  • starnutie až osteoporóza.

Kolagén je dôležitou zložkou v chrupavkách a tkanivách kĺbov. Jeho dopĺňanie môže pomôcť zmierniť bolesť kĺbov a podporiť pohybovú schopnosť. Toto je obzvlášť dôležité pre ľudí s ochoreniami kĺbov, ako je osteoporóza. Hoci ho vaše telo vie vytvoriť, počas života so zvyšujúcim sa vekom, prípadne nadmerným zaťažovaním jeho produkcia klesá. Mali by ste zvážiť jeho pravidelné a dlhodobé dopĺňanie formou výživových doplnkov.

Čo okrem kolagénu prospieva zdraviu kĺbov?        

  • Glukozamín sulfát a chondroitín sulfát, títo dvaja pomáhajú pri obnove kĺbovej chrupavky a chránia ju pred opotrebením. Chondroitín nájdete v chrupavke a je čiastočne zodpovedný za jej pružnosť. Dôležitou úlohou Chondroitínu je brániť enzýmom v činnosti, ktorá by mohla poškodiť chrupavku. Spolu s Glukosamínom predchádzajú odumieraniu chrupavky.

  • Vitamín C podporuje tvorbu kolagénu v tele, prispieva k správnej funkcii kostí, chrupaviek a pokožky.

  • Vápnik a horčík v organickej forme– sú dôležité pre udržanie dobrého stavu kostí.

Ak vás trápia problémy s pohybovým aparátom (opuchy, stuhnutosť, prejavy osteoartritídy) alebo svoje kĺby nadmerne zaťažujete (športovci, ťažko pracujúci ľudia, ľudia s nadváhou), v takomto prípade stojí za povšimnutie určite výživový doplnok obsahujúci extrakt zo živice Boswellia serrata obsahujúci vyváženú kombináciu látok na podporu pohybového aparátu a správnu činnosť kĺbov.

Nepodceňujte ale ani význam vitamínu D. Je dôležitý pre zdravie kĺbov a kostí najmä preto, že do organizmu dokáže vstrebať vápnik a fosfor. Tie sú nevyhnutné pre správnu funkciu kostí a kĺbov.