Aminokyseliny / BCAA

Aminokyseliny / BCAA

Aminokyseliny sú základnou stavebnou zložkou bielkovín a svalov. Nie vždy ich v dostatočnom množstve prijímame zo stravy, preto je ich dobré užívať vo forme výživových doplnkov. Zvlášť by po nich mali siahnuť tí, ktorí túžia po zdravom naberaní kvalitnej svalovej hmoty, sú však vhodné aj pri diétach. Výhodou je aj to, že ich prijímanie nezaťažuje tráviaci systém.

Aké sú ich hlavné účinky?

  • zvyšujú fyzický výkon,
  • podporujú vytrvalosť a odolnosť voči únave,
  • ochraňujú svalstvo pred odbúravaním svalových bielkovín,
  • zvyšujú prirodzenú tvorbu rastového hormónu a kreatínu,
  • regenerujú poškodené svalové tkanivá (ale aj kosti, vlasy, kožu),
  • pozitívne vplývajú na funkciu orgánov, šliach, žliaz a tepien,
  • a pomáhajú odbúravať telesný tuk.

Aminokyseliny delíme na dve základné skupiny – esenciálne aminokyseliny (EAA) a neesenciálne aminokyseliny.

1. Esenciálne aminokyseliny

Najčastejšie predávanými esenciálnymi aminokyselinami sú vetvené aminokyseliny, ktoré označujeme aj skratkou BCAA (z anglického Branched-chain Amino Acid, v preklade aminokyselina s rozvetveným reťazcom). Patria sem tri z ôsmich esenciálnych aminokyselín, a to leucín, izoleucín, valín, ktoré plnia dôležitú úlohu pri vytvorení proteínu, pri ochrane a regenerácii svalstva. Ostatné esenciálne aminokyseliny sú arginín, lyzín, methionín, taurín a tryptofan. Telo si esenciálne aminokyseliny nedokáže samo vytvoriť, preto ich musíme prijímať z potravy alebo z výživových doplnkov.

  • Leucín je najsilnejším aktivátorom proteínu v anabolickom procese, bráni rozpadu svalových vlákien, znižuje hladinu glukózy v krvi.
  • Izoleucín zvyšuje fyzickú vytrvalosť a podporuje zásobu svalov potrebnou energiou. Je potrebný pre tvorbu hemoglobínu, pomáha pri hojení a regenerácii svalových tkanív.
  • Valín navyše udržiava rovnováhu dusíkatých látok v tele, stimuluje metabolizmus a pomáha pri liečbe ochorení pečene i žlčníka.

Pri tréningu svaly spotrebúvajú vlastné BCAA a premieňajú ich na energiu. Užívanie BCAA pred tréningom znamená dodať telu potrebný zdroj energie, čím preventívne ochránite svoje svaly pred poškodením. Prijatie BCAA po tréningu (silovom či vytrvalostnom) pomáha naštartovať kvalitný svalový rast.

2. Neesenciálne aminokyseliny

Aj keď si telo neesenciálne aminokyseliny dokáže obstarať samo podľa potreby, ich príjem vo forme výživových doplnkov by sme nemali podceňovať. Plnia dôležitú úlohu pri nevyváženej strave, chudnutí, pri zvýšenej fyzickej námahe či pri strese. Radíme sem alanín, cysteín, glutamín, karnitín a tyrozín.

Pokiaľ telu chýba dostatok aminokyselín, oslabuje sa produkcia proteínu, metabolizmus začne fungovať v obmedzenom režime, čo sa prejavuje problémami s nadváhou, únavou, poruchou spánku, zmenou nálady, vypadávaním vlasov, kožnými problémami, vysokým krvným tlakom a podobne.