Získajte teraz balenie Serrapeptase Plus +30% obsahu za cenu klasického balenia. Viac na...

Aminokyseliny / BCAA

Aminokyseliny fungujú ako chemickí poslovia pri komunikácii medzi bunkami. Obsahujú dusík, uhlík, vodík a kyslík. Sú základnými stavebnými blokmi bielkovín, ktoré tvoria podstatnú časť nášho tela. Sú teda akoby stavitelia svalov, poskytujúci potrebné základy pre rast a obnovu svalového tkaniva. Pomáhajú pri znižovaní svalovej únavy a podporujú rýchlejšiu regeneráciu, čo je kľúčom k udržaniu svalového tonusu a výkonnosti. Taktiež ochraňujú svalstvo pred odbúravaním svalových bielkovín. Aminokyseliny môžu byť esenciálne (BCAA), ktoré si telo nedokáže samo vytvoriť a neesenciálne, ktoré si dokáže telo vytvoriť.

BCAA = Branch Chain Amino Acids

Aminokyseliny s rozvetveným reťazcom (majú minimálne 1 postranný reťazec, ktorý vyčnieva z jednej strany molekulárnej štruktúry). Patria sem aminokyseliny valín, leucín a isoleucín.

Hlavné účinky aminokyselín

  • Stavebný materiál pre tkanivá

Tvoria základný stavebný materiál pre svaly, tkanivá a orgány. Bez dostatočného príjmu aminokyselín by naše telo nebolo schopné rásť, obnovovať poškodené bunky a udržiavať tkanivá v dobrej kondícii.

  • Syntéza bielkovín

Ide o kľúčový proces v tele. Bielkoviny zohrávajú úlohu v mnohých dôležitých funkciách, vrátane transportu kyslíka v krvi, regulácie rastu a obnovy buniek, a sú základnými stavebnými blokmi enzýmov.

  • Energetický zdroj

V situáciách, keď je nedostatok glukózy (hlavného zdroja energie), môžu byť aminokyseliny rozložené na produkciu energie. To sa deje napríklad počas dlhého pôstu alebo náročnej fyzickej aktivite.

  • Podpora rôznych funkcií

Niektoré aminokyseliny majú špecifické účinky na zdravie a fungovanie organizmu. Napríklad tryptofán je prekurzorom neurotransmitera serotonínu, ktorý ovplyvňuje náladu a pocity šťastia.

  • A veľa iných benefitov pre telo.

Aminokyseliny delíme na dve základné skupiny: esenciálne aminokyseliny a neesenciálne aminokyseliny.

Esenciálne aminokyseliny

Váš organizmus ich nedokáže samostatne vyrobiť. Musíte ich preto získať zo stravy. Poznáme tieto esenciálne aminokyseliny: leucín, isoleucín, valín, metionín, fenylalanín, tryptofan, arginín, taurín a lyzín. Sú nevyhnutné pre rast, obnovu tkanív a zabezpečenie správneho fungovania rôznych metabolických procesov vo vašom tele.

Keďže sa musia získať zo stravy, je dôležité zahrnúť do jedálnička potraviny, ktoré ich obsahujú. Aminokyseliny zo stravy sú napríklad: mäso, ryby, mliečne výrobky, vajcia a rôzne rastlinné zdroje bielkovín ako fazuľa, orechy a semená.

Neesenciálne aminokyseliny

Váš organizmus ich dokáže samostatne zaobstarať. Nie sú priamo závislé od príjmu čisto iba zo stravy. Patria sem napríklad alanín, cysteín, glutamín, tyrozín, karnitín a ďalšie. Neesenciálne aminokyseliny sú tiež dôležité, pretože sa podieľajú na rôznych metabolických procesoch.

Niektoré aminokyseliny majú schopnosť vytvárať funkčné bielkoviny, ktoré majú špecifické úlohy, ako napríklad enzýmy (katalyzujú chemické reakcie), hormóny (regulujú rôzne procesy v tele) alebo protilátky (imunitný systém).