Sedavé zamestnanie a zdravý životný štýl. Je to možné skĺbiť?
Sedavé zamestnanie a zdravý životný štýl. Je to možné skĺbiť?

Sedavé zamestnanie a zdravý životný štýl. Je to možné skĺbiť?

Sedavé zamestnanie a zdravý životný štýl. Je to možné skĺbiť?

Veľa z Vás má zamestnanie, ktoré Vás núti celý deň sedieť za stolom. Strašne málo sa hýbete a preto na Vás číha množstvo civilizačných chorôb. Ráno si sadnete do auta, odveziete sa do práce, kde si znova sadnete a presedíte celý deň. Keď sa nechcete stať obeťou takéhoto životného štýlu, nechcete mať nadváhu, cukrovku, či kardiovaskulárne ťažkosti, mali by ste sa držať  nasledujúcich pár zásad.

planning

                Plánovanie je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Po stanovení cieľa je potrebné na jeho dosiahnutie naplánovať vhodný tréning a samozrejme stravu.

Viete, že nepriberáte z toho, že sedíte, ale z toho, že jete  veľa, často a nezdravo. Jednoducho prijímate príliš veľa kalórií. Obrovský rozdiel je medzi spotrebou energie, keď sa celý deň pohybujete na čerstvom vzduchu, alebo keď sedíte roky zavretí v jednej miestnosti za počítačom. Až časom, a možno s pribúdajúcim vekom sa ukážu následky takéhoto životného štýlu. Priberanie,  únava, celulitída, bolesti chrbta, krku, hlavy... atď.

pohyb

        Nájdite si čas, v ktorom Vám vyhovuje absolvovať  tréning v posilňovni, či beh na čerstvom vzduchu. Čo si vyberiete, je na Vás, ale treba sa hýbať pravidelne aspoň 3-4x do týždňa. 

zdrava strava

Veľa ľudí si stále neuvedomuje, ako zásadne ovplyvňuje náš život kvalita stravy. Poctivo si naplánujte, čo budete jesť celý deň. Jedlo si rozdeľte do 5-6 menších porcií aby ste zabránili výkyvom hladiny krvného cukru, následnému pocitu hladu a priberaniu. Jedzte potraviny s nízkym glykemickým indexom, konzumovaním ktorých si naše telo udržiava pocit nasýtenia. ( napr. mrkva, grep, brokolica, hruška…atď). Keď ste sa  už začali venovať aj nejakému športu, dbajte aj na dostatočný príjem bielkovín ( cca 2g / kg hmotnosti ). Okrem zdravej stravy Vám v tom  pomôže napríklad aj proteínový nápoj po tréningu ProteinFit 80, ktorý je vhodný aj pre diabetikov. Ja ho tiež užívam, mám s ním dobré skúsenosti a veľmi mi chutí. Veľký dôraz by som kládla aj na príjem Omega 3 mastných kyselín (prírodným zdrojom sú napr. v ryby, chia semienka vlašské orechy....), ktoré Vám prispievajú k správnej funkcii srdca, znižujú hladinu cholesterolu a zabraňujú jeho usadzovaniu v cievach. Ďalej je dôležité prijať optimálne množstvo vitamínov a minerálnych látok a podľa potreby aj výživových doplnkov, ako napríklad Fit Artro Aktiv, ktorý obsahuje 100% čistý glukozamín sulfát, chráni Vaše kĺby ale je vhodný aj na rýchlejšiu regeneráciu po kĺbových zraneniach, operáciách alebo poškodeniach šliach a väzív.

Pripravte si svoje jedlo dopredu a nastavte si presný čas kedy a čo zjete.  Mlsať medzi jedlami je prísne zakázané! :) Len tak môžete dosiahnúť svoj cieľ.

Timea Juhásová, 28.7.2017

Bikiny fitness, osobná trénerka