Ako bojovať proti zlému spánku
Ako bojovať proti zlému spánku

Ako bojovať proti zlému spánku

Ako bojovať proti zlému spánku

Nespavosť vo väčšine prípadov môže byť spôsobená psychickými príčinami ako stres, príliš rýchly životný štýl, obavy, strach, úzkosti, napätie, nervozita, prepracovanosť či depresia.

Obsah

Spánok je pre nás jednou zo základných fyziologických potrieb. Je dôležitý pre správnu regeneráciu organizmu a je to spôsob ako si telo obnovuje a dopĺňa energiu. Počas spánku dochádza k regenerácii svalov, mozgu, nervovej, pohybovej a tráviacej sústavy.

Počas spánku klesá tepová frekvencia srdca, látková výmena, krvný tlak, spomaľuje sa dýchanie a napriek tomu sa organizmus zbavuje splodín a pripravuje sa na nové povinnosti a úlohy, ktoré nás čakajú. Pre to všetko, je spánok nevyhnutný a príjemný. 

Väčšina ľudí potrebuje 7-9 hodín spánku denne (v období detstva viac). Žiaľ, v dnešnej dobe má veľa ľudí problémy so spánkom a to tak so zaspávaním, ako aj s kvalitou spánku.

„Nespavosť vo väčšine prípadov môže byť spôsobená psychickými príčinami ako stres, príliš rýchly životný štýl, obavy, strach, úzkosti, napätie, nervozita, prepracovanosť či depresia.“

Okrem toho za nespavosť môžu aj niektoré iné príčiny, ktoré sú väčšinou externého charakteru a ktoré narušujú kvalitný spánok. Medzi ne patrí najčastejšie tehotenstvo, užívanie niektorých druhov liekov, pitie kávy a kofeinových nápojov či fajčenie .

Kto je zodpovedný za to, či náš organizmus vie, kedy má ísť spať?

Najväčší význam na dobrý, kvalitný a zdravý spánok má práve melatonín. Melatonín je hormón, ktorý v tele človeka produkuje epifýza. Je to hormón vyrábaný z aminokyseliny tryptofánu a je vylučovaný práve z mozgu.

Epifýza je malá žľaza umiestnená hlboko v mozgu, ktorá má na starosti udržiavania pravidelného životného rytmu a najmä striedanie stavu bdenia a stavu spánku. Jej činnosť je ovplyvnená dĺžkou a intenzitou svetla. Jeden zo známejších medziproduktov procesu tvorby melatonínu je aj serotonín, tzv. hormón dobrej nálady. Melatonín sa tvorí až 10-krát viac v noci ako cez deň.

Dobrým pomocníkom pre kvalitný spánok je prírodný výživový doplnok  Tryptofan B.

Tryptofán je esenciálna aminokyselina , ktorú si telo nedokáže vytvoriť samo, a preto ju musí prijímať z jedla. V tele sa premení na 5-hydroxytryptofán (5-HTP) a následne na serotonín, melatonín a vitamín B6. Melatonín je dôležitý pre kvalitný spánok a vitamín B6 pre správne fungujúci metabolizmus. Bez tryptofánu, kľúčovej ingrediencie na výrobu serotonínu, sa však toto prírodné „antidepresívum“ nevyrobí. Jedinou hrou na istotou sú kvalitné výživové doplnky s obsahom tejto látky, ktoré, prijímané v dostatočných množstvách, zabezpečia jej priechod do mozgu.

K uvoľňovaniu serotonínu prispievajú aj aktivity vyvolávajúce dobrý pocit, ako napríklad pobyt v prírode, športová aktivita alebo smiech. Preto nezabúdajme na dostatočnú psychohygienu a aktivitami, ktoré nás napĺňajú radosťou.