Ako na nás vplýva časový posun?
Ako na nás vplýva časový posun?

Ako na nás vplýva časový posun?

Ako na nás vplýva časový posun?

Nie len posun času zo zimného na letný, kedy o hodinu kratšie spíme, ale aj pásmová choroba tzv. jet lag, negatívne vplýva na náš organizmus. Spánok je jedným z pilierov zdravia a už jeho malý nedostatok môže spôsobiť rôzne komplikácie.

Obsah

Spánkový experti zaznamenali, že už pri kratšom spánku spôsobeným posunom času alebo cestovaním do iného časového pásma, sa zvyšuje riziko výskytu srdcovo-cievnych chorôb, narastá počet dopravných nehôd, zhoršujú sa kognitívne a pohybové schopnosti. Každý jeden človek má nastavený svoj denný režim, ktorý sa nazýva cirkadiánny rytmus. Spánok, stravovanie, trávenie či vylučovanie...všetky funkcie, bunky a systémy v organizme majú svoj vlastný cirkadiánny rytmus.

Nedostatok spánku ovplyvňuje celkové fungovanie organizmu

Spánok je jednou z najdôležitejších súčastí pre zachovanie zdravia. Nedostatok spánku negatívne ovplyvňuje našu schopnosť myslieť a rozhodovať sa, schopnosť zapamätávať si informácie. No nie len to, taktiež sa zvyšujú naše chute na sladké a hyperpalatabilné jedlo a zhoršuje sa fungovanie imunitného systému.

Znížená schopnosť rozhodovať sa koreluje so zvýšeným výskytom chýb pri medicínskych zákrokoch. Štúdia z roku 2020, ktorá sledovala dáta týkajúce sa dopravných nehôd počas 10 rokov, zaznamenala 6% zvýšenie dopravných nehôd v týždni po zmene zimného času na letný.

Aj mnohé ďalšie štúdie potvrdzujú, že nedostatok spánku negatívne vplýva na pamäť a pozornosť. Po posune času sú ľudia menej produktívny a jednoduchšie sa vedia rozptýliť od práce.

Zvýšené pocity hladu

Po posune času a, s tým súvisiacim nedostatkom spánku, pociťujeme väčší hlad ako obyčajne. Náš organizmus má nastavený čas, kedy je zvyknuté prijímať energiu. To môže mať byť následkom toho, že sme viac hladní.

Nedostatok spánku nám zvyšuje množstvo hormónu grelínu, a tak pociťujeme väčší hlad a znižuje množstvo leptínu – hormónu, ktorý ovplyvňuje sýtosť.

Dokonca sa ukazuje, že po nedostatku spánku máme väčšie chute na vysoko-kalorické a menej nutrične vyvážené jedlá.

Vyššia pravdepodobnosť vzniku zranení

Posunom času, pásmovou chorobou (jet lag) a nedostatkom spánku sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku zranenia a zhoršuje sa samotný športový výkon. Športovci môžu zaznamenať zníženú flexibilitu, slabší výkon v šprinte (100m), pomalší reakčný čas alebo aj znížené silové schopnosti.

Horšia regenerácia organizmu

Po fyzickej aktivite dochádza k poškodeniu buniek a vlákien, ktoré sa opravujú práve v čase, kedy spíme. Nedostatkom spánku zhoršujeme nie len samotnú regeneráciu po fyzickej aktivite, ale oslabujeme aj našu imunitu.

Niektoré štúdie ukázali, že ak majú muži nedostatočný spánok, znižuje sa množstvo testosterónu. Testosterón patrí k anabolickým hormónom. Je jedným z hormónov dôležitých pri budovaní svalovej hmoty.

Ak často cestujeme či ponocujeme, obe tieto aktivity negatívne ovplyvňujú náš organizmus. Preto ak chceme byť dlhodobo zdravý, podávať lepší výkon, či už športový alebo v práci, musíme sa snažiť udržiavať čo najviac pravidelný denný režim.

Pri dlhých letoch je to však veľmi komplikované, preto odporúčame zlepšiť spánok doplnkami výživy, akými je napríklad Tryptofan B+. Nemali by sme zabúdať ani na príjem horčíka, ktoré taktiež pozitívne ovplyvňuje CNS a spánok.