Osvieženie a proteín?  Určite skúste nový JUICY PROTEIN Viac na...

Ako sa zbaviť zápalov v tele? Skúste serrapeptázu
Ako sa zbaviť zápalov v tele? Skúste serrapeptázu

Ako sa zbaviť zápalov v tele? Skúste serrapeptázu

Ako sa zbaviť zápalov v tele? Skúste serrapeptázu

Enzýmy sú nevyhnutnou súčasťou väčšiny metabolických procesov a sú priamo alebo nepriamo dôležité pre normálne fungovanie tela. Ako preukázali klinické štúdie, serrapeptázafibrinolytické účinky. Znamená to, že dokáže rozpúšťať krvné zrazeniny a znižovať riziko vzniku krvných zrazenín. Okrem toho má aj protizápalové a antiedematózne účinky, čo znamená, že pomáha zamedziť opuchu a hromadeniu tekutiny v mnohých tkanivách. Ako sa teda zbaviť zápalu v tele?

Obsah

Čo je serrapeptáza?

Serrapeptáza, tiež známa ako serrapeptidáza, je prírodný (proteolytický) enzým, ktorý štiepi bielkoviny. Je produkovaný priateľskou baktériou z rodu Serratia, žijúcou v tráviacom trakte priadky morušovej (Bombyx mori). Tento enzým sa získava z enterobaktérií Serratia sp. E-15 prostredníctvom kontrolovanej fermentácie. Jeho funkcia spočíva v rozklade a odstraňovaní poškodených buniek z organizmu.

Vedeli ste, že?

Priadka morušová primárne využíva tento enzým pri trávení tvrdých listov moruše, ktorými sa živí? Avšak, záujem vedcov vzbudilo až jeho využitie na urýchlené rozpustenie veľmi tvrdého zámotku, v ktorom sa larva transformuje na dospelého jedinca.

Ako serrapeptáza funguje?

Pozrime sa spolu na proces, ako serrapeptáza vlastne funguje. Využíva sa predovšetkým pre svoje protizápalové účinky. Pri zápalových procesoch sa často hromadia zvyšky buniek, vrátane bielkovín, ktoré môžu prispieť k zápalu a spôsobiť bolesť a nepohodlie. Serrapeptáza pomáha odstrániť tieto zvyšky tým, že ich rozkladá na menšie zložky, čo môže zmierniť zápal a bolesť. Ako to teda celé funguje?

 • Úvodný kontakt

Serrapeptáza sa zavádza do organizmu, buď prirodzene, ako súčasť stravy (napríklad konzumáciou fermentovaných potravín) alebo formou doplnkov.

 • Absorpcia

Enzým sa absorbuje z tráviaceho traktu do krvného obehu, kde môže cirkulovať po celom tele.

 • Cieľové účinky

Po absorpcii môže serrapeptáza vykonávať svoje účinky v organizme. Medzi tieto účinky patrí rozklad bielkovín, rozpúšťanie biofilmov, zmiernenie zápalových reakcií a podpora krvného obehu.

 • Rozklad bielkovín

Serrapeptáza štiepi bielkoviny, ktoré tvoria základné štruktúry tkanív, krvných zrazenín a iných biologických materiálov. Tento proces môže pomôcť odstraňovať zbytočné bielkoviny a tkanivové odpady z organizmu.

 • Rozpúšťanie biofilmov

Tiež má schopnosť rozkladať biofilm, čo je vrstva baktérií a ďalších mikroorganizmov, ktorá môže chrániť infekcie pred účinkami liekov a imunitného systému.

 • Zmiernenie zápalových reakcií

Môže taktiež pomôcť znižovať zápal v organizme tým, že rozkladá zbytočné bielkoviny a tkanivové odpady, ktoré môžu spôsobovať zápalové procesy.

 • Podpora krvného obehu a rozpúšťanie krvných zrazenín

Serrapeptáza má schopnosť rozkladať fibrín, bielkovinovú zložku krvných zrazenín, čo môže pomôcť v rozpúšťaní existujúcich zrazenín a znižovaní rizika nových zrazenín.

Aké sú účinky enzýmu serrapeptáza?

Účinky serrapeptázy sú rozsiahle a jej schopnosť rozkladať bielkoviny a poskytovať viacero benefitov pre organizmus vzbudzuje záujem o jej potenciálnu úlohu pri liečbe rôznych ochorení. Účinky enzýmu serrapeptáza zahŕňajú:

 • Silné protizápalové účinky

Pomáha odstraňovať zvyšky buniek a bielkovín, ktoré spôsobujú zápalovú reakciu.

Tento enzým dokáže rozkladať zápalové látky, čo vedie k rýchlejšiemu ústupu zápalu a sprievodných symptómov.

 • Podpora hojenia rán

Odstraňuje mŕtve tkanivo a stimuluje tvorbu nových buniek.

 • Zlepšenie prekrvenia

Čo je dôležité pre optimálne fungovanie orgánov a tkanív.

 • Analgetické účinky

Vzhľadom k tomu, že zápal spôsobuje často spojenú bolesť, účinky protizápalového účinku serrapeptázy môžu tiež pomôcť zmierňovať bolesť, vďaka jej schopnosti hydrolyzovať bradykinín, histamín a serotonín.

 • Riedenie krvi

Serrapeptáza má schopnosť rozkladať zrazeniny v krvi, čo môže pomôcť zlepšiť krvný obeh a prevenciu vzniku ďalších krvných zrazenín. 

Načo sa serrapeptáza využíva v zahraničí?

Proteolytický enzým serrapeptidáza sa už desaťročia vo svete široko používa pri liečbe mnohých chorôb a porúch. Štúdie in vitro, kontrolované, nekontrolované predklinické a klinické štúdie a niektoré neoficiálne správy zdôrazňujú jeho potenciál.

Serrapeptáza je v zahraničí teda široko využívaná na rôzne účely vrátane:

 • liečby zápalových stavov,
 • podpory hojenia rán,
 • zmierňovania opuchov a
 • podpory celkového zdravia.

Napríklad v Japonsku sa používa ako protizápalové a mukolytické činidlo (ktoré riedi hlien). Hlien dýchacích ciest je lepkavý gél dôležitý pre obranný systém dýchacích ciest. Serrapeptáza je bežne predávaná ako doplnok stravy alebo ako súčasť niektorých liekov.

V Západnej Európe a Ázii sa stala serrapeptáza bežným prostriedkom v liečbe opuchov, ktoré často vznikajú po úrazoch alebo zápaloch. Okrem toho sa stala obľúbenou alternatívou antibiotík a analgetík. Tento účinný enzým je vhodnou alternatívou k tradičným liekom, ako sú salicyláty a steroidy, najmä pri reumatoidnej artritíde a širokom spektre autoimúnnych ochorení, ktoré sú spojené so zápalovou odpoveďou organizmu. Medzi tieto ochorenia patria ulcerózna kolitída, psoriáza, alergie a niektoré formy rakoviny. Serrapeptáza sa osvedčila ako účinný prostriedok na zmierňovanie príznakov týchto ochorení.

V každom prípade, rastúce množstvo dôkazov podporuje účinnosť serrapeptázy a jej možnú úlohu ako súčasť komplexného prístupu k liečbe zápalových ochorení organizmu. S jej schopnosťou zmierniť opuchy, zmierniť bolesť a podporiť regeneráciu tkanív sa stáva zaujímavou alternatívou v medicínskom svete.

S čím nám môže tento protizápalový enzým pomôcť?

Zápal slúži ako obranný mechanizmus pri poranení a infekcii. Imunitný systém rýchlo reaguje na akékoľvek cudzorodé látky, ako aj na poškodenie tkaniva zoskupením imunitných buniek a zápalových mediátorov do cieľového miesta. Preto sa zápal považuje za čistiaci proces tela vedúci k udržaniu homeostázy.

Serrapeptáza, ako protizápalový enzým, má potenciál pomôcť pri rôznych zdravotných stavoch a ochoreniach spojených so zápalom. Dokáže rozkladať neživé a odumreté časti buniek v organizme, ktoré majú na svedomí zápaly. S čím môže serrapeptáza pomôcť:

 • V kombinácii s antibiotikami dokáže zmierniť infekcie a zabrániť ich šíreniu v tele
 • Na zmiernenie bolesti a zápalu spojených s artritídou
 • Pri sinusitíde a respiračných problémoch - na znižovanie zápalu v nosovej dutine a uvoľňovanie upchatých dutín
 • S cystitídou a iné infekciách močových ciest - lebo znižuje zápal a podporuje hojenie tkaniva v tele
 • Pretože pomáha rozkladať bielkoviny - zlepšuje trávenie
 • Pri riedení krvi a prevencii kardiovaskulárnych ochorení – lebo tiež pomáha rozkladať zrazeniny a zlepšuje cirkuláciu krvi.

Pri akých problémoch je vhodné serrapeptázu užívať?

Ako už bolo vyššie spomenuté, serrapeptáza je často užívaná v prípadoch, keď sa vyskytujú problémy spojené so zápalom, opuchom a zlepšením cirkulácie krvi. Tu je niekoľko príkladov problémov, pri ktorých by užívanie serrapeptázy mohlo byť užitočné:

 • Artritída

Serrapeptáza sa často používa na zmiernenie zápalu a bolesti spojenej s rôznymi typmi artritídy, ako je reumatoidná artritída a osteoartritída.

 • Sinusitída a respiračné problémy

Pri zápaloch nosových dutín a problémoch s dýchacím traktom, ako je chronická sinusitída alebo opuchy hltanu, môže byť serrapeptáza užitočná na zmiernenie opuchov a zápalu.

 • Infekcie močových ciest

Pri infekciách močového systému, ako je cystitída, môže serrapeptáza pomôcť zmierniť zápal a podporiť hojenie tkaniva.

 • Tráviace problémy

Serrapeptáza sa používa na podporu zdravia tráviaceho systému tým, že pomáha rozkladať bielkoviny a zlepšuje trávenie.

 • Prevencia kardiovaskulárnych ochorení

Na podporu zdravia srdca a ciev tým, že pomáha riediť krv a zlepšuje cirkuláciu krvi.

 • Pomáha viazať ťažké kovy a vylučovať jedy (toxíny), čím pomáha zlepšiť obranyschopnosť tela, usmerniť hormonálnu nerovnováhu a zrýchliť hojenie tkanív. 

Pre koho je serrapeptáza vhodná?

Serrapeptáza je vhodná pre každý organizmus, ktorý trpí zápalovými stavmi, opuchmi či poraneniami. Je tiež vhodná pre organizmus na podporu hojenia rán alebo zlepšenie prekrvenie tkanív a na problémy s krvnými zrazeninami. Taktiež sa ukázalo, že je vhodná aj na boj s artritídou. Serrapeptáza sa používa pri respiračných problémoch, pri infekciách močového systému, ale najmä, ako sme už veľakrát spomínali na zmiernenie zápalu v tele.

Na svete existuje len jeden druh serrapeptázy rovnako účinný pre organizmus (ako pre ľudí, tak aj pre zvieratá). Serrapeptáza sa schválila aj ako veterinárny prípravok pre pomoc pri rôznych ochoreniach zvierat. Ak ju porovnáme so serrapeptázou určenou pre ľudí, ide presne o tú istú látku s prispôsobeným dávkovaním v závislosti od veľkosti (hmotnosti) organizmu.

Vedeli ste, že nemecký lekár, Dr. Hans Nieper

Stál v popredí využitia serrapeptázy v medicíne, predovšetkým pri liečbe cievnych ochorení? Jeho revolučné použitie tohto enzýmu otvorilo nové možnosti v boji proti problémom s koronárnymi tepnami a inými kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Dr. Nieper využíval serrapeptázu na riešenie problémov spojených s nahromadením plaku v tepnách. Tento enzým sa ukázal ako účinný vo svojej schopnosti rozpúšťať fibrín v arteriálnom plaku a eliminovať mŕtve alebo poškodené tkanivá, pričom nedochádzalo k poškodeniu zdravého tkaniva alebo tepien.

Konkrétne tvrdil, že: „Iba tri 5 mg tablety serrapeptázy denne 12 až 18 mesiacov sú dostatočné na odstránenie vlákninových blokád zo zúžených koronárnych artérií (srdcových ciev)“.

Aké ďalšie doplnky s obsahom proteolytických enzýmov sa oplatí poznať?

Doplnky s obsahom serrapeptázy sa môžu líšiť svojou účinnosťou, ktorá sa meria silou enzýmu vyjadrenej v SPU jednotkách (serratiopeptidase units). Čím vyššie je toto číslo, tým vyššia je sila enzýmu a silnejší účinok enzýmu na organizmus. Okrem čistej serrapeptázy existuje mnoho ďalších doplnkov stravy obsahujúcich proteolytické enzýmy, ktoré môžu mať podobné účinky. Tieto enzýmy sa tiež využívajú na zmiernenie zápalových stavov. Medzi najznámejšie patria:

 • Bromelaín

Tento enzým sa získava z ananásu a má protizápalové a tráviace vlastnosti. Bromelaín sa najčastejšie používa na zmiernenie zápalu v tele.

 • Papain

Je enzým získavaný z papáje a má podobné účinky ako bromelaín. Používa sa na podporu trávenia a zmiernenie zápalu.

 • Trypsín a chymotrypsín

Tieto enzýmy sa bežne využívajú na liečbu zápalových stavov, môžu pomôcť zmierniť opuchy a zlepšiť hojenie rán. Sú produkované pankreasom a hrajú dôležitú úlohu v trávení bielkovín.

Tento enzým sa získava z fermentovaných sójových bôbov Nattó a má schopnosť riediť krv a zlepšovať cirkuláciu krvi vďaka tomu, že dokáže štiepiť fibrín - je nerozpustný proteín vytvorený pri konečnej fáze zrážania krvi. Nachádza sa v cievach a krvnom riečisku. V pavučine vytvorenej z fibrínu sa zachytávajú krvné bunky. Pri veľkej pavučine môže dôjsť až k upchatiu ciev a následne k rozvinutiu rôznych srdcovo - cievnych ochorení.

Serrapeptáza je prírodný proteolytický enzým so širokými účinkami na zdravie. Je dôležité ju užívať s ohľadom na odporúčania lekára a dávkovanie, aby sa dosiahli najlepšie výsledky a minimalizovali sa možné vedľajšie účinky.