Ako zvýšiť testosterón?
Ako zvýšiť testosterón?

Ako zvýšiť testosterón?

Ako zvýšiť testosterón?

Testosterón je mužský pohlavný hormón, ale v malom množstve sa syntetizuje aj u žien. Tvorí sa v semenníkoch a čiastočne v kôre nadobličiek. Počas puberty hladina tohto hormónu u chlapcov stúpa a vyvoláva rast pohlavných orgánov, vývoj sekundárnych pohlavných znakov a mužský typ sexuálnej orientácie. V dospelosti je testosterón potrebný k udržaniu normálnej funkcie pohlavných orgánov.

  

Prečo je jeho hladina dôležitá ?

Ako sme spomenuli, ide o pohlavný mužský hormón. Pri zníženej hladine môžu nastať rôzne komplikácie spojené s funkciou semenníkov, s kosťami (najmä s ich denzitou), libidom a celkovou vitálnosťou a sexuálnym zdravím.

Hladina by sa mala pohybovať v normálnych hodnotách. Pre organizmus nie je dobrá ani nízka a naopak ani príliš vysoká hodnota hladiny testosterónu.

Silový tréning a testosterón

Počas silového tréningu dochádza k vyplavovaniu testosterónu, čo má priaznivý vplyv na rast svalovej hmoty. Účinkom testosterónu dochádza aj k vytváraniu telových bielkovín a k podpore rastu svalovej hmoty, čo spôsobuje výrazný anabolický efekt. Silový tréning je teda skvelou formou ako hladinu testosterónu zvyšovať a udržiavať. Toto platí aj pre mužov vo vyššom veku, pretože vekom hladina testosterónu výrazne klesá.

Strava a testosterón

Ďalším aspektom ako zvýšiť produkciu testosterónu je pomocou úpravy našej stravy. Testosterón je v tele syntetizovaný z cholesterolu. Dôležité je preto prijímať dostatok zdravých tukov v strave.

Niektoré štúdie naznačujú, že nízkotuková strava znižuje hladiny testosterónu. Naopak strava s vysokým obsahom tuku a bielkovín zvyšuje hladiny testosterónu.

Dokonca z tukov majú pravdepodobne väčší vplyv na zvýšenie hladiny testosterónu nasýtené mastné kyseliny. Okrem toho nadváha zvyšuje produkciu estrogénu a znižuje tvorbu testosterónu. Typickým znakom sú preto u obéznych mužov tzv. ženské prsia.

Vitamín D

Nízka hladina vitamínu D je spájaná s poklesom hladiny testosterónu. Vitamín D patrí k najviac deficitným vitamínom vo svete. Preto je potrebné dopĺňať vitamín D a vystavovať sa pravidelne slnečnému žiareniu.

Alkohol

Po konzumácii alkoholu sa hladinu testosterónu zníži veľmi rýchlo, výrazné zníženie nastane už do 30 minút. Vyššie množstvo prijatého alkoholu môže spôsobiť problémy s funkciou semenníkov. V prípade pravidelného príjmu alkoholu hrozí vznik atrofie semenníkov.

Spánok

Okrem stravy a pohybu je neodmysliteľnou súčasťou zdravia aj spánok. Kvalita spánku výrazne ovplyvňuje hladiny testosterónu. Spánok, ktorý trvá menej ako 5 hodín je spájaný s redukciu hladiny testosterónu o 10 - 15%. Všeobecne sa odporúča 7 – 8 hodín kvalitného spánku.

Tribulus terrestris 

Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) je rastlina, ktorá je často spájaná so zvyšovaním hladiny testosterónu. V tradičnej čínskej, gréckej ale aj indickej medicíne sa využíval na liečenie neplodnosti, impotencie a erektilnej dysfunkcie. Avšak meta-anaýlza ukázala, že nezvyšuje hladiny testosterónu, ale zabezpečuje zdravú hladinu testosterónu v organizme. Môže zvýšiť libido, chuť na sex a produkciu spermií, z čoho môžu profitovať práve muži v staršom veku.