Dôležité fakty o zinku, ktoré by ste mali vedieť
Dôležité fakty o zinku, ktoré by ste mali vedieť

Dôležité fakty o zinku, ktoré by ste mali vedieť

Dôležité fakty o zinku, ktoré by ste mali vedieť

Napriek tomu, že zinok (Zn) nepatrí medzi minerály s najvyšším zastúpením v ľudskom tele, je jeho prítomnosť v dostatočnom množstve skutočne dôležitá.

Obsah

Významne participuje na udržiavaní rovnováhy imunitného systému, pozitívne ovplyvňuje metabolizmus bielkovín i sacharidov a taktiež nechýba ani vo svaloch, kostiach či pečeni, kde je najviac zastúpený. Inak povedané – zinok od hlavy až po päty.

Ochladenie a výrazné zmeny počasia dajú zabrať aj imunitnému systému. Prvé prejavy nachladnutia, nádcha a kašeľ, vznikajú na podnet imunitného systému, ktorý reaguje na vyskytujúce sa baktérie a vírusy.

Okrem vyváženej stravy s obsahom vitamínov a minerálov, sú súčasťou zabezpečenia dostatočnej ochrany pred vírusmi aj iné látky, ktoré podporia vašu imunitu. Medzi nimi v hlavnej úlohe aj zinok.

Úloha zinku v posilnení imunitného systému a obranyschopnosti organizmu je nezanedbateľná. Európska rada pre informácie o potravinách poukazuje na dôležitosť dostatočného príjmu zinku v dôsledku jeho zapájania sa na tvorbe bielych krviniek, ktoré chránia organizmus likvidáciou vírusov a baktérií.

Istý výskum z roku 2011 dokonca potvrdil, že u účastníkov štúdie, ktorí do životosprávy zahrnuli doplnky výživy s obsahom zinku, bol priebeh nachladnutia miernejší rekonvalescencia rýchlejšia.

Prítomnosť zinku v dostatočnom množstve zabezpečí, že organizmus bude schopný reagovať napríklad na chrípku či nádchu rýchlejšie a spoľahlivejšie, pričom zároveň prispieva k ich rýchlejšiemu prekonaniu už za pár dní.

Vedeli ste, že najčastejšou formou prenosu bežne sa vyskytujúcich vírusov je prostredníctvom respiračného traktu? Práve preto chorý kýchajúci človek v našej blízkosti môže na nás jednoducho vírus preniesť. Vtedy dochádza k usadeniu častíc vírusu na sliznice, ktoré slúžia ako vhodný substrát na ich uchytenie a následný prienik do zvyšku ľudského organizmu.

Zinok dokáže účinne spomínanému rozšíreniu vírusu do tela predísť, a to tak, že vírusom dá výraznú ,,stopku“ už pri ich pokusoch vniknúť. Miesta, v ktorých dochádza k spojeniu vírusu s ľudským organizmom,  jednoducho obsadí skôr, a tak sa výrazne znižuje riziko ochorenia. 

Ďalšie účinky zinku na ľudský organizmus

Zinok je rovnako prospešný pre ženy i mužov. Ženy na ňom najviac ocenia schopnosť pôsobiť na krásu a mladosť – zvyšuje kvalitu vlasov, nechtov a pokožky.

Ako silný antioxidant, chráni pred oxidačným stresom vznikajúcim v dôsledku pôsobenia voľných radikálov, a tak zabraňuje starnutiu pokožky.

Bojuje s nedokonalosťami a akné. Tieto vlastnosti vysvetľujú i jeho časté použitie ako súčasť krémov, mastí, púdrov či zásypov využívaných na hojenie rán a zlepšenie stavu chronickej suchej pokožky.

U mužov pozitívne ovplyvňuje fungovanie reprodukčného systémuhladiny testosterónu.

Potraviny obsahujúce Zn

  • Ryby, morské plody (bohatým zdrojom sú najmä ustrice – 7,6 mg Zn / 100g ustríc);
  • Mäso (predovšetkým červené mäso, až 4,8 mg Zn / 100 g hovädzieho mäsa);
  • Vajíčka;
  • Strukoviny (šošovica, cícer, fazuľa);
  • Semená (tekvicové, sezam, konopné semienka);
  • Orechy (mandle, kešu, arašidy);
  • Mlieko, mliečne výrobky (3 mg Zn / 100 g syr Cheddar);
  • Zelenina (zemiaky, špenát, kapusta, brokolica, cesnak);
  • Čokoláda.

Najlepší spôsob ako zabezpečiť dostatočný príjem zinku je, samozrejme, vyvážená a zdravá strava. Pre ľudský organizmus je najlepšie využiteľný zinok prijatý vo forme živočíšnych produktov, preto vegeteriánom a vegánom často hrozí jeho deficit.

Nakoľko ide o minerál, ktorý si ľudské telo nie je schopné samostatne vyprodukovať, v obdobiach, ktoré predstavujú záťaž pre imunitný systém je vhodné siahnuť i po zinku vo forme výživových doplnkov s jeho obsahom.

Ktorá je pre nás tá najlepšia forma zinku?

Zinok sa rovnako ako iné minerály vyskytuje v rôznych formách. Líšia sa obsahom elementárneho zinku, avšak  najpodstatnejšiu odlišnosť predstavuje jeho rozdielna vstrebateľnosť.

Anorganická forma zinku

Využíva sa pomerne často vzhľadom na nízku cenu. Avšak vstrebateľnosť sa pohybuje zhruba okolo 10  %, čo je veľmi málo na to, aby mohla byť využiteľná a efektívna pre ľudský organizmus. Preto ak hľadáte efektívny výživový doplnok, určite by anorganická forma zinku nemala byť vašou voľbou. Najčastejším reprezentantom tejto formy je oxid zinočnatý.

Oxidu zinočnatému by sa mali vyhnúť predovšetkým starší ľudia, ktorých žalúdočná kyselina je slabšia, alebo ľudia užívajúci medikamenty s cieľom zníženia kyslosti žalúdka, nakoľko v ich prípade dochádza k ešte nižšej vstrebateľnosti zinku a jeho podstatná časť je tak vylúčená bez akéhokoľvek využitia.

Organická forma zinku

Zinok je v tomto prípade  naviazaný na organickú kyselinu. Ide o formu, ktorá je podstatne lepšie vstrebateľná a tak dokáže lepšie plniť svoj účel. Známou organickou formou je napríklad citrát zinočnatý, ktorý sa vyznačuje dobrou vstrebateľnosťou.

Tiež sem patrí laktát zinočnatý, ktorý je stabilnou organickou soľou zinku, ktorú charakterizuje najmä dobrá rozpustnosť vo vode a ľahká vstrebateľnosť. Často sa využíva vo výživových doplnkoch pre doplnenie zinku ľudskému organizmu, nakoľko táto forma je v porovnaní s anorganickými formami značne efektívnejšia vzhľadom na výbornú vstrebateľnosť bez zaťaženia trávenia.

Odporúčaná denná dávka

Odporúčaný denný príjem zinku predstavuje približne 10 mg. Táto hodnota je však iba orientačná, nakoľko potreba elementárneho zinku je individuálna a zároveň závislá od množstva faktorov.

Kto môže trpieť nedostatkom zinku?

  • Tehotné ženy, nakoľko časť zinku odoberá plod pupočnou šnúrou a následne po narodení materským mliekom. V takomto prípade je dôležité dbať o dostatočný príjem zinku, nakoľko jeho nedostatok sa môže prejaviť i na zdraví detí – napríklad spomalený rast alebo riziko vzniku akrodermatitídy (zápaly pokožky na končatinách);
  • Alkoholici, nakoľko alkohol dráždi tráviaci systém a dochádza k nižšej absorbcii živín zo stravy;
  • Športovci, ktorí sa pri namáhavej fyzickej aktivite potia a strácajú väčšie množstvo minerálov, medzi inými i približne 1 mg zinku / 1 l potu;
  • Vegetariáni, ktorí nedbajú o zabezpečenie dostatočnej vyváženosti stravy;
  • Ľudia trpiaci rôznymi ochoreniami tráviaceho traktu – napríklad hnačka, Crohnova choroba, anorexia či celiakia, nakoľko v dôsledku zápalových procesov v tele dochádza k nižšej absorpcii živín;
  • Onkologickí pacienti;
  • AIDS;
  • Sexuálne aktívni muži – ejakulát je veľmi bohatý na obsah zinku, ktorého znížením dochádza často k poklesu libida a riziku neplodnosti.

Ako sa prejavuje nedostatok zinku?

Nedostatok zinku je jednoducho badateľný najmä prostredníctvom náchylnosti k rôznym zápalovým procesom, oslabenou imunitou, stratou chuti do jedla spojenou s následnou stratou hmotnosti, zhoršením kvality nechtov či vlasov.

Dlhodobo nízke hladiny tohto minerálu v organizme môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Medzi nimi napríklad:

  • Únava a svalová slabosť;
  • Strata chuti do jedla alebo naopak zvýšenie chuti na sladké;
  • Poruchy zrážanlivosti krvi;
  • Anémia;
  • Zlé hojenie rán;
  • Zvýšená náchylnosť na rôzne plesňové infekcie;
  • Vznik vyrážok a podráždení pokožky;
  • Poruchy zraku, čuchu a chuti;
  • Poruchy ovulácie u žien a neplodnosť u mužov.

 

 

 

 

 

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9701160/

https://www.nature.com/articles/1601479.pdf?origin=ppub

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2277319/