FIREFLY cyklistický team

FIREFLY cyklistický team

Cyklistický team FIREFLY je projekt, ktorý slúži na podporu rozvoja cyklistiky mládeže na Slovensku v kategorii U 23, (19-23 rokov), ktorý je svojho druhu jediný v Slovenskej republike.

 

 


"Podpora a rozvoj je venovaný v kategórii women aj men. Pred 3 rokmi som sa rozhodol založiť uvedený team-projekt, nakoľko “SAGANOMANIA”, ktorá v tom období zbierala popularitu, veľmi pomohla a pomáha motivácii rozvoja všeobecnej cyklistiky na Slovensku v mládežníckych kategóriách do 18 rokov. Z uvedených kategórií sa nám podarí vypracovať mladé talenty, ktoré automaticky nevidia možnosť pokračovania vo svojej kariére, amatérskej alebo profesionálnej cyklistiky na Slovensku. Spomínaná kategória U 23 patrí medzi najtažší prechod (obdobie) v cyklistike - vekový alebo výkonnostný, ktorý je veľmi ovplyvnený motiváciou a podporou - pomocou pri svojim rozvoji.

Na základe získaných informacii a skutočností sme sa rozhodli podporiť kategóriu a pomôcť pri ďalšom rozvoji a rastu mládeže. Po 3 rokoch pôsobnosti môžeme hodnotiť projekt veľmi pozitívne, z 3 pretekárov máme na sezónu 2016 družstvo-team s dvanástimi športovcami, 10 chlapcov, 2 dievčatá. Z nášho teamu sme dokázali podporiť a pomôcť talentom ako je napr. Juraj Bellan, Andrej Strmiska, ktorí v minulej sezóne absolvovali v kategórii U23, prvý rok svojej pôsobnosti a po veľmi dobrých výsledkoch sa dokázali dostať do Kontinentálnych teamov, čo je v Európskej pôsobnosti momentálne najvyššie možné uplatnenie.

Známy taliansky tréner, Paolo SLONGA, s nami spolupracoval pri tréningovej príprave, športovej príprave - výkonnostnou konzultáciou. Pán Slonga je u nás konzultačný poradca, technik pri príprave teamu a jednotlivcov. V minulosti pripravoval Petra Sagana a momentálne sa venuje V. Nibalimu a F. Aru. V sezóne 2015 sme získali v rámci slovenského pôsobenia veľmi pozitívne umiestnenia a v rámci Slovenského pohára v cestnej cyklistike sme v silnej konkurencii obsadili 3. miesto, v rámci "nekontinentalnych teamov” prvé miesto! V jednotlivcoch na Majstrovstvach Slovenska v "časovke" jednotlivcov 2.- 3. miesto, v pretekoch s hromadným štartom 3.miesto. Pôsobnosť teamu je počas sezóny venovaná hlavne krajinám V4: Slovensko - Madarsko - Poľsko - Česká republika. Absolvujeme tréningové sústredenia v Taliansku - február-marec v  Lago-di Garda, Livigno v júni a júli! 

Team ma prevažne československé pôsobenie. Trénermi a športovými riaditeľmi pre sezónu 2016 sú bývalí reprezentanti Slovenska, Matej Vysna a  Michal Kunic, ktorí svoje technické a odborné skúsenosti prenášajú na pretekárov a sú veľmi nápomocní  v ich výkonnosti a vývoji.

Považujem za dôležité uviesť aj spoluprácu s Peťom Saganom, s ktorým som vo veľmi úzkom kontakte a komunikácii ohľadom jeho osobného projektu Cycling Academy venovaný kategórii do 18 rokov, ktorý má tiež celoslovenskú pôsobnosť a podľa predbežných informácií má náš team pôsobiť na základe spolupráce s projektom, ako prechodný-zberný-motivačný projekt nezávyslý na sponzoroch a partneroch samotného P. Sagana.

Máme podporu aj od ostatných slovevnských profesionálnych pretekárov, ako sú bratia Velitsovci, M.Kolar, J. Sagan.

V rámci celosvetovej pôsobnosti, konzultáciu a motivačnú podporu nám poskytujú pretekari Pavel Brutt, Nikolaj Trusov , Alexander Serov alebo Sonny Collbreli prípadne ďalší cyklisti, s ktorými majú možnosť absolvovať  tréningové sustredenia." 
 
Rasťo Zoller - manažér Firefly teamu