Získajte teraz balenie Serrapeptase Plus +30% obsahu za cenu klasického balenia. Viac na...

Formy výživových doplnkov

Formy výživových doplnkov ​Ak ste mali niekedy dilemu v tom, ktorá forma výživového doplnku (suplementu) je pre Vás tá najvhodnejšia, z akých dôvodov sa užívajú tabletky, kapsule alebo prášky, dúfame, že Vám odpoveď objasníme v nasledujúcich riadkoch. Výživové doplnky sa delia primárne podľa toho, čo konkrétne ich výrobca potrebuje zacieliť a na čo je doplnok určený.

Ak ste mali niekedy dilemu v tom, ktorá forma výživového doplnku (suplementu) je pre Vás tá najvhodnejšia, z akých dôvodov sa užívajú tabletky, kapsule alebo prášky, dúfame, že Vám odpoveď objasníme v nasledujúcich riadkoch.

Výživové doplnky sa delia primárne podľa toho, čo konkrétne ich výrobca potrebuje zacieliť a na čo je doplnok určený. (Pozn.: výživové doplnky tým, že nie sú liečivá, nie je u nich potrebná široká škála foriem podávania). Najzákladnejšie podoby suplementov sú tuhé formy (prášky, tabletky, kapsule), polotekuté (gély) a tekuté formy doplnkov.

Prášky – určené pre tých, ktorí neradi konzumujú tabletky. Prášok si jednoducho pridajú do jedla, prípadne si ho zarobia do nápoja. Ich výhoda teda spočíva v ich malom objemovom a gramážnom množstve, z ktorého následne vieme zarobiť veľké množstvo nápoja, napríklad z 500 gramového prášku vieme vytvoriť 10 až 20 litrov nápoja. Jedná sa aj o praktické hľadisko (skôr prepravíme menšiu prakticky zabalenú hmotnosť doplnku ako 20 litrov tekutiny). Čo sa týka obsahového nutričného hľadiska, výhodou je i to, že k práškovým formám doplnkov nepotrebujeme žiadne stabilizátory ani konzervačné látky, vzhľadom na absenciu vody alebo tekutiny. Jednoducho povedané – nemá sa nám čo pokaziť.

Tabletky – využívajú sa podľa toho, či sú alebo nie sú šumivé. V prípade šumivosti si ich jednoducho necháme „vyšumieť“ vo vode a vychutnáme si tak chuťovo príjemný nápoj. V opačnom prípade nerozpustnosti tabletky ju zapijeme vodou a teda dostane sa nám do žalúdka bez rozpustenia.

Kapsule – v tejto forme spracováva výrobca produkt, ktorý je horký alebo chuťovo nepríjemný v ústach a musí sa dostať do tráviaceho traktu. V kapsľovej forme sa zaobalí hlienom po ceste tráviacim traktom, čiže kapsule úplne bez problém prehltneme a dostanú sa tam, kam majú, aby ich účinok bol na správnom mieste. Z hľadiska zloženia môžu byť kapsule napríklad želatínové alebo vegánske rastlinné.

Vyššie spomenuté kapsule a tabletky sa užívajú najjednoduchšie a majú aj dlhšiu exspiráciu ako iné formy, okrem toho obsahujú aktívne živiny a iné aditívne látky, ktoré majú rôzne funkcie, najčastejšie doplňujú tabletám ich objem, predlžujú trvanlivosť a zabraňujú oxidácii alebo pomáhajú rozpadu v žalúdku.

Formula mikrogranúl - sú zložené z veľmi malých granuliek – mikrogranuliek, ktoré sú obsahom jednej veľkej kapsule. Pri prechode naším ústrojenstvom sa postupne rozpadajú a uvoľňujú konkrétnu látku (väčšinou vitamíny, napr. vitamín C – pretože neukladá v tele zásoby a postupné uvoľňovanie umožní jeho rovnomernejšie vstrebávanie) do krvi až po dobu niekoľko hodín.

Želatínové tobolky - s obsahom tzv. softgélu, ktorých obsah je napríklad olej s vitamínmi rozpustnými v tukoch. Obsahujú menej pridaných látok a rýchlejšie sa rozpúšťajú v tráviacom trakte.

Gély – patria medzi polotekuté formy doplnkov, s ktorými dosiahneme lepšiu účinnosť a vstrebateľnosť už v ústnej dutine. Chuťovo príjemné gély využívajú najmä športovci, ktorý potrebujú dodať rýchlu energiu počas fyzickej aktivity.

Tekuté suplementy – dobre sa prehĺtajú, môžu sa dochucovať (výhodné pri menších deťoch), no ich nevýhodou je rýchlejšia exspirácia a preto i nutnosť pridávania konzervačných látok na predĺženie životnosti.

Tinktúry – špecifická skupina, do ktorej patria koncentrované roztoky z výluhov rastlín vodou, glycerínom alebo alkoholom.

Podľa účinnosti nájdete v našom portfóliu produktov formy doplnkov od instantnej práškovej formy na vytvorenie efektívneho pitného režimu, cez spalovače v tabletkách, až po proteínové nápoje či energizéry na rozmiešanie alebo pridanie do receptov – každému podľa chuti. Tiež u nás nájdete kvalitné produkty na podporu zdravia, lepšie trávenie, ochranu kĺbového aparátu i srdcovo cievneho systému v tabletkovej či kapsľovej podobe. Novinkami sú aj nadčasové anti age produkty na zrevitalizovanie pokožky, vlasov i nechtov – v rôznych formách suplementov. Nech sa páči, vyberte si ten svoj. 

Hanka Jordánová

09.07.2019