Kyselina hyalurónová - jej účinky a ako ju získať
Kyselina hyalurónová - jej účinky a ako ju získať

Kyselina hyalurónová - jej účinky a ako ju získať

Kyselina hyalurónová - jej účinky a ako ju získať

Kyselina hyalurónová sa stala neodmysliteľným pojmom v oblasti krásy, zdravia a starostlivosti o pleť a hydratáciu tela. Jej vplyv na pokožku a celkový stav organizmu je významný. Veľmi dôležitá je kyselina hyalurónová na pleť, na vlasy, nechty, kĺby a iné. Je populárna ako v medicíne, tak aj v kozmetickom priemysle. Ide o mazľavú, klzkú látku, ktorú vaše telo produkuje prirodzene. V článku si objasníme, aké účinky má kyselina hyalurónová na váš organizmus, pre koho je určená a kto by ju mal pravidelne prijímať, kde sa vyskytuje, kde sa dá získať a v akej forme, ale tiež si povieme, či sa odporúča v tehotenstve.

Obsah

Čo je kyselina hyalurónová a aké má účinky?

Čo je to kyselina hylaurónová?

Krásna, vypnutá, mladistvá pleť bez známok starnutia je snom snáď každej ženy. Kyselina hyaluronová, chemicky označovaná ako hyaluronan alebo hyaluronát, je lineárny polysacharid patriaci do skupiny glykosaminoglykanov a v tele sa vyskytuje vo forme soli. Každá molekula kyseliny hyaluronovej má schopnosť viazať na seba veľké množstvo vody, vytvárať hustý gel a zabezpečiť hydratáciu tkanív. Je prítomná v mnohých častiach vášho tela vrátane kože (až 50% z celkového množstva v ľudskom tele), spojivových tkanív, kĺbov, očí a iných tkanív, kde zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní integrity tkanív a hydratácie. Vedecké výskumy hovoria, že v ľudskom tele sa nachádza cca 15 g kyseliny hyalurónovej. Vekom sa jej množstvo znižuje, po 40-tke dokonca o polovicu, čo sprevádza vznik vrások, ochabovanie pleti a znižuje sa regenerácia a hydratácia pokožky.

Kto potrebuje kyselinu hyalurónovú?

Svojou schopnosťou hydratovať, vyplňovať vrásky a podporovať zdravie pokožky a kĺbov oslovuje kyselina hylaurónová dlhodobo širokú škálu ľudí. Od tých, čo túžia po zdravom a mladistvom vzhľade pokožky, po tých, ktorí hľadajú podporu pri starostlivosti o spojivové tkanivá a kĺby. Je vhodná pre všetkých a pre všetky typy pleti. Či už máte normálnu, suchú, mastnú, zmiešanú alebo problematickú pleť. Práve kyselina hyalurónová ponúka rôznorodé výhody pre rôzne typy pleti a rôzne skupiny ľudí. Je veľmi prospešná, ale existujú skupiny ľudí, ktoré majú z nej najväčší prospech:

 • Ľudia so suchou alebo dehydratovanou pokožkou

Kyselina hyalurónová má schopnosť viazať vodu a poskytovať intenzívnu hydratáciu, čo môže byť užitočné pre tých z vás, ktorí trpíte suchou pokožkou.

 • Osoby staršieho veku

S vekom sa množstvo kyseliny hyalurónovej v tele znižuje. Dokonca v 40-tke až o polovicu, ako sme spomenuli vyššie. Je preto populárna aj ako súčasť rôznych kozmetických produktov a procedúr s cieľom zmierniť príznaky starnutia, ako sú vrásky a strata elasticity pokožky. Kyselina hyalurónová na kĺby určite stojí za zmienku tiež. Je populárna pre svoje anti-aging vlastnosti.

 • Ľudia po zraneniach

Vďaka schopnosti podporiť hojenie rán a regeneráciu tkanív sa kyselina hyalurónová používa aj v medicíne pri liečbe určitých typov zranení. Urýchľuje proces hojenia rán.

 • Ľudia so záujmom o podporu pohybového aparátu

Pri liečbe ochorení kĺbov sa kyselina hyalurónová často využíva na zlepšenie mazania kĺbov a podporu ich flexibility. Celkovo zlepšuje hybnosť kĺbov a zdravie pohybového aparátu.

 • Ženy v tehotenstve

Existujú produkty s kyselinou hyalurónovou, ktoré sa môžu používať aj v tehotenstve na podporu zdravia pokožky alebo v rámci odporúčania odborníka. Avšak náš SkinBooster neodporúčame pre tehotné a dojčiace ženy.

Aké účinky má kyselina hyalurónová? 

Kyselina hyalurónová má široké spektrum účinkov, ktoré sa prejavujú nielen na pokožke, ale aj v iných častiach tela. Okrem iného hydratuje elastínové a kolagénové vlákna, aby nedošlo k ich prepnutiu a vysušeniu, vytvára viskózny gél, ktorý prenáša živiny a odpad do a z bunkových štruktúr, podporuje tvorbu kolagénu a elastínu. Prospešná je kyselina hyalurónová na vrásky, na vlasy, na kĺby a na rôzne iné časti tela. Tu sú niektoré z jej hlavných účinkov:

 • Hydratácia a zadržiavanie vlhkosti pokožky

Je známa svojou schopnosťou viazať vodu (viaže na seba až 1000 násobok svojej hmotnosti molekulami vody). Pomáha hydratovať pokožku a udržiavať ju hydratovanú, čo vedie k zlepšeniu jej pružnosti a hladkosti.

 • Vyplňovanie vrások a jemných línií, redukcia drobných línií pleti

Kvalitná kyselina hyalurónová na vrásky sa často používa v kozmetických produktoch a ošetreniach na zvýšenie objemu a vyplnenie vrások či jemných línií, čím dodáva pleti mladistvý vzhľad.

 • Podpora hojenia rán a regenerácia tkanív a kože

Kyselina hyalurónová má preukázateľnú schopnosť podporiť proces hojenia rán a regeneráciu tkanív, čo ju robí užitočnou pri určitých typoch zranení.

 • Podpora zdravia kĺbov, zlepšenie činnosti kĺbov

V kĺboch je kyselina hyalurónová dôležitá pre mazanie a podporu pružnosti chrupaviek, čo môže pomôcť pri udržiavaní zdravých kĺbov. Znižuje trenie chrupavky a kostí pri pohybe.

 • Zlepšenie stavu vlasov

Pri použití v kozmetických produktoch na vlasy môže kyselina hyalurónová zlepšiť ich štruktúru a hydratáciu. Taktiež náš SkinBooster má revolučné preukázateľné účinky na zlepšenie zdravia vlasov.

 • Podpora zdravia očí

Je súčasťou očného mazu a pomáha udržiavať oči hydratované a zdravé. Zmierňuje príznaky suchého oka. Nie nadarmo sa jej hovorí „prírodný zvlhčovač“.

 • Podpora zdravého vzhľadu pokožky

Pomáha pri obnove a regenerácii pokožky, čím prispieva k zdravému a mladistvému vzhľadu.

 • Podpora tvorby kolagénu

No a čo kyselina hyalurónová a kolagén? Hoci kyselina hyaluronová priamo neovplyvňuje syntézu kolagénu, jej schopnosť udržiavať vlhkosť a podporovať zdravé prostredie pokožky a tkanív má významný dopad na celkovú zdravosť a mladistvý vzhľad kože, čím poskytuje ideálne podmienky pre tvorbu a udržanie kolagénu.

 • Antioxidačné účinky

Hoci kyselina hyalurónová nie je priamo antioxidantom, jej schopnosť udržiavať vlhkosť a podpora pri ochrane pokožky môžu spoločne prispievať k celkovej ochrane pred oxidačným stresom a starnutím. Kombinácia s antioxidačnými látkami, ako vitamín C a E môžu posilniť tieto účinky pri starostlivosti o pokožku. Taktiež kyselina hyalurónová vytvára ochranný film na povrchu pokožky, čo pomáha minimalizovať účinky škodlivých vonkajších faktorov, ako sú UV žiarenie a znečistenie, ktoré prispievajú k tvorbe voľných radikálov.

Je dôležité povedať, že účinky kyseliny hyalurónovej sa môžu líšiť v závislosti od spôsobu aplikácie a konkrétneho produktu. Preto, ak ste sa rozhodli ju z nejakého dôvodu do tela doplniť, určite o tom povedzte svojmu lekárovi.

Kde získať kyselinu hyalurónovú?

Je prirodzene prítomná vo vašom tele. Nachádza sa najmä v tkanivách spojivového a epitelového typu, ako je koža (až 50% z celkového množstva v ľudskom organizme), spojivové tkanivá, kĺby a oči. Poradíme vám, ako a kde ju môžete získať. Veľmi často je súčasťou kozmetických výrobkov, doplnkov stravy a aj liečebných ošetrení, aby podporila hydratáciu a zdravie kože. Prejdime si detailnejšie jednotlivé z uvedených foriem v akých je dostupná:

 • Kozmetické prípravky – séra, krémy, ampulky, toniká, masky, či rôzne gély dostupné v eshopoch, drogériách či lekárni, pre vonkajšie použitie na pokožku tváre a tela. Môžete si ich aplikovať samy doma. Je v nich kyselina hyalurónová na tvár. Aplikujú sa na vlhkú pleť.
 • Existujú rôzne výživové doplnky na podporu zdravých kĺbov, pokožky, nechtov či vlasov zvnútra, ako napríklad aj náš revolučný SkinBooster® (je unikátny svojim zložením, prírodný, účinný, chutný, zdravý a s preukázateľnými výsledkami, o čom svedčia aj recenzie od našich spokojných klientov a klientiek). V nich kyselina hyalurónová býva často súčasťou kolagénov, či prípravkov na hydratáciu pleti alebo proti bolesti kĺbov. Kyselina hyalurónová na pitie v prášku je pohodlná a rýchla forma, keďže prášok jednoducho nasypete do pohára, zalejete vodou a vypijete. Nie je to nič zložité.

 • Liečebné ošetrenia v salónoch krásy, kde môžete získať tento elixír mladosti priamo do pokožky, prostredníctvom profesionálnej aplikácie kyseliny hyalurónovej v injekčnej forme.
 • Lekárske ošetrenia – kde prostredníctvom rôznych procedúr vás ošetria odborníci na najvyššej úrovni, ak už nič iné nezaberá, do pokožky alebo v rámci rôznych procedúr aj aplikáciou do oblasti bolestivého kĺbu. Ale predtým, ako takúto kliniku navštívite, poraďte sa určite so svojim lekárom, či je takáto forma liečenia pre vás vhodná vzhľadom na váš celkový zdravotný stav.

Kyselina hyalurónová v tehotenstve

Tehotenstvo prináša so sebou množstvo otázok o zdraví a bezpečnosti, či už o budúcu mamičku, ale aj o vplyve produktov na bábätko, ktoré ženy v tehotenstve užívajú. Kyselina hyalurónová, známa pre svoje účinky na pleť a kĺby, sa stala predmetom záujmu aj u tehotných žien.

Je kyselina hyalurónová bezpečná počas tehotenstva?

Všeobecne sa považuje za bezpečnú, pokiaľ je používaná v bežných kozmetických produktoch alebo ako súčasť ošetrení. Určite sa ale poraďte s gynekológom alebo svojim lekárom, či je pre vás vhodná a ak áno, v akej forme, najmä v tehotenstve. Pretože nie všetky formy sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy.

Možné vplyvy kyseliny hyalurónovej počas tehotenstva

V súvislosti s tehotenstvom existuje obmedzené množstvo štúdií o použití kyseliny hyalurónovej, najmä v podobe výživových doplnkov. Niektoré štúdie naznačujú, že vysoké dávky kyseliny hyalurónovej by mohli viesť k nežiaducim účinkom, najmä keď ide o podporu tela vytvárať vlastnú kyselinu hyalurónovú.

Rady pre tehotné ženy

Koncentrácia a spôsob užívania - ak teda uvažujete počas tehotenstva o užívaní kyseliny hyalurónovej v akejkoľvek forme z nejakého dôvodu, dôležité je dodržiavať odporúčané dávkovanie a ako sme spomenuli vyššie, určite aj konzultovať s gynekológom alebo lekárom.

Naše odporúčanie pre tehotné vs. kyselina hyalurónová:

Vzhľadom na obmedzené množstvo informácií by najlepším prístupom pre tehotné ženy bolo sa vyhnúť použitiu kyseliny hyalurónovej v doplnkoch a radšej sa spoľahnúť na kozmetické produkty s touto látkou, pokiaľ je to možné.

Náš SkinBooster nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Aj keď niektoré kozmetické produkty obsahujúce kyselinu hyalurónovú môžu byť bezpečné počas tehotenstva, dôležité je venovať osobitnú pozornosť akémukoľvek užívaniu doplnkov. Pred začatím akejkoľvek nového režimu starostlivosti o pokožku alebo kozmetického produktu je vždy najlepšie konzultovať to s odborníkom.