Získajte teraz balenie Serrapeptase Plus +30% obsahu za cenu klasického balenia. Viac na...

L – karnitín je mojím spoločníkom počas prípravy na každú sezónu
L – karnitín je mojím spoločníkom počas prípravy na každú sezónu

L – karnitín je mojím spoločníkom počas prípravy na každú sezónu

L – karnitín je mojím spoločníkom počas prípravy na každú sezónu

Ak sa povie „L-karnitín“ tak je to v mnohých prípadoch v spojitosti s chudnutím, či zbavovaním sa nadbytočných kilogramov. Ja, keďže som aktívnou športovkyňou - atlétkou, rada by som vám priblížila ďalšie skúsenosti s jeho používaním.

Športovci majú v jednotlivých sezónach zvyčajne rôzne fázy, obdobia – prípravné, súťažné, oddychové. U mňa je sezóna dosť dlhá, trvá zvyčajne od začiatku marca do decembra. V decembri absolvujem posledné súťažné štarty a následne prebieha 3-4 týždne regenerácia. Prípravné obdobie – sústredenia prebiehajú predovšetkým v januári a februári/marci. Následne znova pred letnými šampionátmi, podľa termínu konania šampionátu sú sústredenia cielené na mesiac jún/júl. Práve vo fáze prípravy je pre mňa L–karnitín neoddeliteľným spoločníkom pred každým tréningom.

S L-karnitínom sa môžeme stretnúť aj v tekutej podobe, s ktorým mám taktiež skúsenosti avšak viac mi vyhovuje forma tabletová. Keďže ide o energetický vitamín, ja jeho účinok pociťujem predovšetkým na tréningoch, pred ktorými užívam 1- 2g L-karnitínu. Tréningy sú rôzne náročné a preto pred dlhým a náročným výkonom (nad 120minút) užívam vyššiu dávku L-karnitínu. Mne osobne najviac vyhovuje užívať ho pred fyzickou aktivitou cca 2hodiny a to buď nalačno alebo pol hodinu po ľahkých raňajkách. Ak mám deň, kedy netrénujem, užívam L-karnitín v inom pomere – 1500mg denne. Teda dávka je 1500mg rozložená v pomere 1000mg doobedu (ráno nalačno) a následne okolo obeda.

L-karnitínom od spoločnosti KOMPAVA som nepociťovala nikdy problémy so stráviteľnosťou, nerobil mi naozaj vôbec žiadny problém. Po jeho dlhodobejšom užívaní (viac ako mesiac) pociťujem viac energie a sily na tréningoch, pozitívne však jeho užívanie vplýva aj na činnosť srdca, aktivitu nervových buniek a imunitu.

Telo je v období náročnej prípravy viac náchylné na zranenia, v čom mi L-karnitín taktiež pomáha - okrem iných účinkov vplýva preventívne aj na svalové zranenia a pôsobí aj proti vzniku svalových kŕčov. Počas zimných mesiacov prebiehajú sústredenia zvyčajne v teplých destináciach – ja konkrétne som sa už druhý rok pripravovala na sezónu v priebehu februára a marca v Juhoafrickej Republike, kde je v tomto období teplota približne 26-30 stupňov. Telo musíme pri takýchto teplotných zmenách viac chrániť a posilňovať jeho imunitu, s čím mi L-karnitín tiež pomáha.

Zvýšenie sily a energie, zvýšenie imunity, podpora spaľovania tukov pri aktívnom cvičení, podpora činnosti srdca, imunity a zlepšenie funkcie pečene – tieto účinky sú spojené s užívaním L-karnitínu. Ja som si ho obľúbila predovšetkým v spojitosti s fyzickou aktivitou a tým vyššou energiou a silou.

Katka Berešová