Avšak, zdravie býva veľakrát vrtkavé a mnoho ľudí si uvedomí všetky pohybové benefity až v situácii, keď už je neskoro. Aj, preto je na mieste maximálna a včasná prevencia či prípadná liečba.
Kosti a kĺby zohrávajú kľúčovú úlohu pri poskytovaní fyzických schopností tela vrátane širokého spektra pohybov. Je zrejmé, že zdravie kostí a kĺbov je cennou investíciou, a to najmä v seniorskom veku. Ich zanedbávanie môže mať za následok chronické bolesti a potenciálne postihnutie. Faktom zostáva, že ochorenie spôsobujúce bolesti kĺbov patrí v súčasnej dobe medzi najrozšírenejšie choroby, ktoré trápia našu civilizáciu. Na tieto problémy sa navyše nesťažujú len starší pacienti, ale rovnako aj mladšia generácia.
Rozdiel medzi kosťami a kĺbmi
Zatiaľ, čo kosti a kĺby majú prepojený vzťah a fungujú v tele takmer podobne, tieto dve zložky sú predsa len niečím odlišné. Kosti sú živé tkanivo zložené z kolagénu a fosforečnanu vápenatého, vďaka čomu sú pevné a zároveň pružné. Toto zloženie poskytuje tvar a podporu tela. Okrem toho, že kosti prispievajú k pohybu tela, slúžia aj ako zásobáreň minerálov a pomáhajú regulovať hladinu cukru v krvi.
Kĺb je pohyblivé spojenie dvoch alebo viacerých kostí. Ako vidno aj samotné vymedzenie pojmu kĺb v sebe zahŕňa jeho hlavnú funkciu – pohyb. Kĺb tvorí kĺbová hlavica a kĺbová jamka. Ich plochy sú pokryté chrupavkou a pre lepšie kĺzanie vylučujú kĺbový maz. Vďaka kĺbom je možný pohyb kostí okolo jednej alebo viacerých osí. Mechaniku pohybu ľudského tela vytvára niekoľko kĺbov naraz.
Časté poruchy kĺbov
Artróza
Jedna z najčastejších kĺbových porúch, osteoartritída, vzniká pri opotrebovaní chrupavky medzi dvoma kĺbmi. To spôsobuje, že kosti v kĺbe sa o seba trú, čo vyvoláva opuch a stuhnutosť v danej oblasti. Symptómy sa zvyčajne vyskytujú až v dospelosti, pričom niektoré z nich postihujú osoby v priemere nad 60 rokov. Medzi rizikové faktory tejto poruchy patrí vek, hmotnosť, frekvencia a intenzita kĺbovej aktivity, športy, ktoré priamo ovplyvňujú kĺb, prípadne rodinná anamnéza.
Kľúčové príznaky zahŕňajú:
- Nadmerné zaťažovanie kĺbov,
- nedostatok pohybu,
- obezita,
- dedičnosť,
- diabetes,
- jednostranná profesná záťaž,
- šport.
Artróza sa prejavuje predovšetkým silnými bolesťami postihnutých kĺbov, môže sa, ale objaviť aj pohybová stuhnutosť, opuchy a deformácia kĺbov či krívanie. Najviac zasiahnuté bývajú veľké kĺby, ako sú kolená, bedrá alebo ramenný kĺb. Artróza sa však môže prejaviť aj na malých kĺboch rúk či na chrbtici. S liečbou je to bohužiaľ rovnaké, ako pri reumatoidnej artritíde. Ani artrózu totiž momentálne nie je možné úplne vyliečiť a lekári sa viac sústredia hlavne na spomalenie procesu deformácie kĺbu. Na to slúžia napríklad špeciálne cvičenia, ktoré kĺby príliš nezaťažují, rôzne naťahovacie cviky, masáže, elektroterapia, magnetoterapia či rôzne doplnky na posilnenie kĺbového aparátu. Pacientom s nadváhou sa odporúča aj redukcia telesnej hmotnosti, aby sa kĺb príliš nenamáhal.
Reumatoidná artritída
Reumatoidná artritída je autoimunitné a zápalové ochorenie, ktoré spôsobuje, že imunitný systém tela omylom napadne zdravé bunky, čo vedie k zápalu, alebo bolestivému opuchu v postihnutej oblasti. Môže napadnúť viacero kĺbov naraz, zvyčajne ruky, zápästia a kolená, a poškodiť tkanivo kĺbov, čo vedie k chronickej bolesti. Ochorenie sa objavuje medzi 20. a 50. rokom života, avšak častejšie sa s ním stretávajú ženy, no nevyhýba sa ani malým deťom. Najviac zasiahnuté bývajú kolenné kĺby či kĺby prstov a ruky.
Príznaky reumatoidnej artritídy: V počiatočných štádiách ľudia s „RA“ nemusia vidieť začervenanie alebo opuch kĺbov, no môžu pociťovať zvýšenú citlivosť a bolesť.
Kľúčové príznaky zahŕňajú:
- Bolesť kĺbov, citlivosť, opuch alebo stuhnutosť, ktorá trvá šesť týždňov alebo dlhšie.
- Ranná stuhnutosť, ktorá trvá 30 minút alebo dlhšie.
- Postihnutý je viac ako jeden kĺb.
- Malé kĺby (zápästia, určité kĺby na rukách a nohách) sú zvyčajne postihnuté ako prvé.
- Postihnuté sú rovnaké kĺby na oboch stranách tela.
Mnoho ľudí s „RA“ sprevádza únava, niektorí môžu mať taktiež horúčku či zaznamenať stratu váhy. Príčina tohto ochorenia bohužiaľ nie je dodnes známa a zatiaľ neexistuje ani žiadny liek, ktorý by reumatoidnú artritídu úplne vyliečil. Lekári sa preto sústredia na zmiernenie nepríjemných príznakov. Okrem liekov spomaľujúcich priebeh choroby, ktoré slúžia na potlačenie zápalovej reakcie, sa využíva aj fyzioterapia či doplnky výživy.
Burzitída
Hoci burzitída nepatrí medzi najznámejšie kĺbové ochorenia, pacientov môže nepríjemne potrápiť. V ľudskom tele sa nachádza viac ako 150 búrz, čo sú špeciálne vačky naplnené tekutinou. Ich úlohou je odľahčovať trecie plochy medzi kosťami, šľachami či svalovými úponmi a napomáhajú aj voľnému bezproblémovému pohybu. Burzitída je v podstate zápal niektorého z týchto vačkov. Táto choroba zvyčajne trápi dospelých pacientov starších ako 40 rokov a najčastejšie sa prejaví v oblasti ramien, lakťov, kolien alebo tiež bedier. Medzi hlavné príčiny burzitídy patrí nadmerná záťaž postihnutej oblasti, dlhodobé zaťaženie pri kľačaní, opakované údery či zranenia alebo aj zlé preťahovanie.
Kľúčové príznaky zahŕňajú:
- Opuch,
- citlivosť a bolesť v oblastiach okolo kĺbu,
- stuhnutosť,
- začervenanie kože,
- strata pohyblivosti,
- bolestivosť pri pohybovaním postihnutého kĺbu v celom rozsahu jeho pohybu.
Prevencia
Kĺbová výživa pomáha regenerovať väzivá, šľachy, zlepšuje celkovú pohybovú schopnosť. Aby bol zabezpečený najlepší účinok, je potrebné, aby obsahovala vyvážený pomer účinných látok - chondroprotektív.
Medzi základné a najdôležitejšie látky patrí hydrolyzát želatíny, ktorý je dôležitý pre syntézu vlastného kolagénu. Kvôli lepšiemu vstrebávaniu je potrebný aj obsah vitamínu C. Ďalšou účinnou látkou je glukozamín sulfát, ktorý posilňuje štruktúru chrupavky, zvyšuje jej odolnosť stimuluje tvorbu novej chrupavky. Na zlepšenie mechanickej elasticity a pružnosti chrupavky slúži chondroitín sulfát (žraločia chrupavka) tým, že v chrupavke viaže vodu. Správnou kombináciou týchto látok zabezpečí tú najlepšiu výživu pre kĺby.
- Gelo-3 complex je výživový doplnok, ktorý obsahuje všetky uvedené dôležité látky. Naviac je obohatený o vitamíny skupiny B, ktoré zlepšujú synergický účinok a vstrebateľnosť. Pri dávkovaní je dôležité dodržať pravidelnosť. V prípade prevencie stačí jedna dávka nalačno raz za deň. Pri pociťovaní bolesti, po úraze alebo počas rehabilitácie treba dávkovať 2-krát za deň.
- Medzi ďalšie chondroprotektíva patrí MSM (Metylsulfonylmetán). Je to prírodný minerál pre krásu a pevnosť kĺbov. Má silný protizápalový účinok, podporuje využitie vápnika a má dôležité uplatnenie pri tvorbe kolagénu. Ten je potrebný na správne utváranie chrupavkového a kostného tkaniva.
- Ďalší doplnok, ktorý odporúčame zaradiť v kombinácii s Gelo-3 complex pre ešte lepší účinok je Fit Artro Aktiv. Obsahuje čistý glukozamín sulfát, ktorý je telu vlastná látka a je hlavnou zložkou chrupavky. Je vysoko vstrebateľnýa nezaťažuje trávenie, má priaznivý vplyv na pohybový aparát a prispieva k lepšej pružnosti a pohyblivosti kĺbov.
- Rovnako na podporu kĺbovej výživy slúži aj kolagénová tyčinka Joint Bar.Obsahuje špeciálnu zmes kolagénových peptidov, vitamínov a minerálov, ktoré posilňujú a regenerujú namáhané kĺby. Kolagénové peptidy tvoria signalizáciu pre telo na tvorbu vlastného kolagénu.