KOMPAVA OSLAVUJE 19. NARODENINY! Oslávte ich spolu s nami

Nattokináza – klenot medzi enzýmami
Nattokináza – klenot medzi enzýmami

Nattokináza – klenot medzi enzýmami

Nattokináza – klenot medzi enzýmami

Nattokináza je enzým izolovaný z tradičnej japonskej fermentovanej sóje Natto. Tento enzým je čisto prírodného charakteru a získava sa pomocou baktérie Bacillus subtilis natto.

V mladom veku sa cítime zdravo, nemáme žiadne zdravotné problémy či ťažkosti. Nemáme pocit, že by sme museli navštevovať doktorov, brať lieky alebo mať starosť o zdravie. Žiaľ s vekom zdravotné problémy pribúdajú a neraz si povieme: „kiež by som sa v mladosti o seba viac staral“. Prevencia je dôležitá. Vedeli ste, že kardiovaskulárne a mozgovo cievne ochorenia patria medzi najčastejšie príčiny smrti? V ľudskom tele sa nachádza toľko ciev, že by mohli obísť našu Zem na rovníku až dvakrát. Pokiaľ by sme sčítali dĺžku všetkých žíl, ciev a tepien v našom tele, tak by sme dostali číslo 100 000 kilometrov. Preto je veľmi dôležité starať sa o svoj krvný obeh v akomkoľvek veku. Našťastie máme v dnešnej dobe k dispozícii systémové enzýmy, ktoré podporujú zdravý krvný obeh. Jedným z nich je enzým nattokináza, na ktorý sa podrobnejšie pozrieme v nasledujúcich riadkoch.

Nattokináza je enzým izolovaný z tradičnej japonskej fermentovanej sóje Natto. Tento enzým je čisto prírodného charakteru a získava sa pomocou baktérie Bacillus subtilis natto. Síce tento enzým pochádza zo sóje, je ťažké ho nájsť v sójových produktoch. Nattokináza je používaná na rôzne účely v ľudovej, tradičnej medicíne, pričom v Japonsku sa používa už vyše 2000 rokov. Dokonca výskumy ukazujú, že práve zvýšená konzumácia syra natto, ktorý je prirodzeným zdrojom nattokinázy štatisticky súvisí s nižším počtom úmrtí spôsobených upchatím ciev.

Nattokináza je veľmi dôležitá pre správne fungovanie srdca, mozgu a ciev. Úlohou nattokinázy v organizme je udržiavať tvorbu fibrínu v normálnych hodnotách, ktoré sú typické pre zdravého človeka. Rozpúšťa krvné zrazeniny v cievach (tromby) čím znižuje riziko vzniku mŕtvice. Zvyšuje prietok krvi v srdcových cievach, čím pôsobí preventívne proti infarktu. Ide o najúčinnejší prírodný produkt s fibrinolytickými účinkami (rozpúšťanie krvných zrazenín).

Pre koho je enzým nattokináza určený?

Pre každého, kto sa zaujíma o svoje zdravie – najmä o zdravie ciev v mozgu a srdci. Nattokináza sa užíva ako prevencia vzniku krvných zrazenín a na zlepšenie prietoku krvi v cievach, znižuje tlak krvi a pozitívne vplýva pri poruchách krvného obehu. Má neuroprotektívne vlastnosti – pozitívne pôsobí na nervovú sústavu, chráni mozgové bunky a zvyšuje prekrvenie mozgových ciev. Taktiež slúži aj ako prevencia pred tzv. economy class syndrom – ide o riziko vzniku trombózy v dôsledku dlhých a častých letov lietadlom.

Ďalej sa nattokináza používa pri predchádzaní a liečbe kardiovaskulárnych ochorení ako sú arytmia srdca, nepravidelný pulz a pri ochoreniach ako vysoký krvný tlak, hlboká žilová trombóza, ateroskleróza, či kŕčové žily.

Dôležité si je uvedomiť, že zdravie máme iba jedno a preto sa musíme oň dostatočne starať. Netreba podceňovať už prvé príznaky a začať problém riešiť hneď. Myslite na prevenciu už teraz a tešte sa z dlhého života.