Nattokináza – klenot medzi enzýmami
Nattokináza – klenot medzi enzýmami

Nattokináza – klenot medzi enzýmami

Nattokináza – klenot medzi enzýmami

V mladom veku sa cítime zdravo, nemáme žiadne zdravotné problémy či ťažkosti. Nemáme pocit, že by sme museli navštevovať doktorov, brať lieky alebo mať starosť o zdravie. Žiaľ s vekom zdravotné problémy pribúdajú a neraz si povieme: „kiež by som sa v mladosti o seba viac staral“. Prevencia je dôležitá.

Vedeli ste, že kardiovaskulárne a mozgovo cievne ochorenia patria medzi najčastejšie príčiny smrti? V ľudskom tele sa nachádza toľko ciev, že by mohli obísť našu Zem na rovníku až dvakrát. Pokiaľ by sme sčítali dĺžku všetkých žíl, ciev a tepien v našom tele, tak by sme dostali číslo 100 000 kilometrov. Preto je veľmi dôležité starať sa o svoj krvný obeh v akomkoľvek veku. Našťastie máme v dnešnej dobe k dispozícii systémové enzýmy, ktoré podporujú zdravý krvný obeh. Jedným z nich je enzým nattokináza, na ktorý sa podrobnejšie pozrieme v nasledujúcich riadkoch.

Klenot medzi enzýmami

Nattokináza je enzým izolovaný z tradičnej japonskej fermentovanej sóje Natto. Tento enzým je čisto prírodného charakteru a získava sa pomocou baktérie Bacillus subtilis natto. Síce tento enzým pochádza zo sóje, je ťažké ho nájsť v sójových produktoch. Nattokináza je používaná na rôzne účely v ľudovej, tradičnej medicíne, pričom v Japonsku sa používa už vyše 2000 rokov. Dokonca výskumy ukazujú, že práve zvýšená konzumácia syra natto, ktorý je prirodzeným zdrojom nattokinázy, štatisticky súvisí s nižším počtom úmrtí spôsobených upchatím ciev.

Nattokináza z japonskej fermentovanej sóje Natto

Nattokináza je veľmi dôležitá pre správne fungovanie srdca, mozgu a ciev. Úlohou nattokinázy v organizme je udržiavať tvorbu fibrínu v normálnych hodnotách, ktoré sú typické pre zdravého človeka. Rozpúšťa krvné zrazeniny v cievach (tromby) čím znižuje riziko vzniku mŕtvice. Zvyšuje prietok krvi v srdcových cievach, čím pôsobí preventívne proti infarktu. Ide o najúčinnejší prírodný produkt s fibrinolytickými účinkami (rozpúšťanie krvných zrazenín).

Pre koho je enzým nattokináza určený?

Pre každého, kto sa zaujíma o svoje zdravie – najmä o zdravie ciev v mozgu a srdci. Nattokináza sa užíva ako prevencia vzniku krvných zrazenín a na zlepšenie prietoku krvi v cievach, znižuje tlak krvi a pozitívne vplýva pri poruchách krvného obehu. Má neuroprotektívne vlastnosti – pozitívne pôsobí na nervovú sústavu, chráni mozgové bunky a zvyšuje prekrvenie mozgových ciev. Taktiež slúži aj ako prevencia pred tzv. economy class syndrom – ide o riziko vzniku trombózy v dôsledku dlhých a častých letov lietadlom.

Nattokináza slúži aj ako prevencia pred tzv. economy class syndrom, ochráni vás teda pred vznikom trombózy spôsobeným dlhými a častými letmi.

Ďalej sa nattokináza používa pri predchádzaní a liečbe kardiovaskulárnych ochorení ako sú arytmia srdca, nepravidelný pulz a pri ochoreniach ako vysoký krvný tlak, hlboká žilová trombóza, ateroskleróza, či kŕčové žily.

Dôležité si je uvedomiť, že zdravie máme iba jedno a preto sa musíme oň dostatočne starať. Netreba podceňovať už prvé príznaky a začať problém riešiť hneď. Myslite na prevenciu už teraz a tešte sa z dlhého života.

Nattokináza a krvné zrazeniny

Zrazeniny v krvi môžu vznikať zhlukovaním krvných zložiek alebo lipidov. Ak sa zhoršený stav ciev dlhodobo nerieši, zrazeniny sa zväčšujú a bránia prietoku krvi v nej. Následkom môže byť nedostatočný prenos kyslíka a živín do cieľových orgánov v tele. Najvážnejším štádiom je odtrhnutie krvnej zrazeniny zo steny cievy. Zrazenina následne putuje po krvnom systéme až pokiaľ nenarazí na úzke miesto cievy, upchá ju a spôsobí zastavenie prietoku krvi. Tento stav už poznáme ako infarkt.

srdce lekár fonendoskop

Enzým nattokináza prispieva k správnemu fungovaniu kardiovaskulárneho systému dvomi základnými spôsobmi. Buď zabezpečí priamo rozštiepenie zrazenín vzniknutých v cievach, alebo znižuje aktivitu niektorých faktorov prispievajúcich k tvorbe trombov. Štúdie dokonca potvrdzujú, že nattokináza má pri „rozpúšťaní“ zrazenín v cievach približne štvornásobne silnejší účinok na rozbitie trombu ako plazmín, ktorý v našom organizme prirodzene pôsobí proti tvorbe zrazenín.

Pre koho je Nattokináza určená?

Každý, kto sa zaujíma o svoje zdravie, a to najmä o zdravie ciev a mozgu, by mal siahnuť po výrobku Nattokinase Plus. Užíva sa najmä ako prevencia proti vzniku krvných zrazenín, respektíve trombov. Okrem toho zlepšuje prietok krvi v cievach a pomáha znižovať krvný tlak. Nattokináza je výborná prevencia pred tzv. economy class syndrome (syndróm, pri ktorom hrozí vznik trombov z dôvodu dlhých alebo častých letov). Nattokináza sa využíva pri prevencii a liečbe rôznych kardiovaskulárnych ochorení ako je napríklad srdcová arytmia, nepravidelný tep či kŕčové žily.