Nattokináza – klenot medzi enzýmami
Nattokináza – klenot medzi enzýmami

Nattokináza – klenot medzi enzýmami

Nattokináza – klenot medzi enzýmami

V mladom veku sa cítime zdravo, nemáme žiadne zdravotné problémy či ťažkosti. Nemáme pocit, že by sme museli navštevovať doktorov, brať lieky alebo mať starosť o zdravie. Žiaľ s vekom zdravotné problémy pribúdajú a neraz si povieme: „kiež by som sa v mladosti o seba viac staral“. Prevencia je dôležitá.

Obsah

Vedeli ste, že kardiovaskulárne a mozgovo cievne ochorenia patria medzi najčastejšie príčiny smrti? V ľudskom tele sa nachádza toľko ciev, že by mohli obísť našu Zem na rovníku až dvakrát. Pokiaľ by sme sčítali dĺžku všetkých žíl, ciev a tepien v našom tele, tak by sme dostali číslo 100 000 kilometrov. Preto je veľmi dôležité starať sa o svoj krvný obeh v akomkoľvek veku. Našťastie máme v dnešnej dobe k dispozícii systémové enzýmy, ktoré podporujú zdravý krvný obeh. Jedným z nich je enzým nattokináza, na ktorý sa podrobnejšie pozrieme v nasledujúcich riadkoch.

Klenot medzi enzýmami

Nattokináza je enzým izolovaný z tradičnej japonskej fermentovanej sóje Natto. Tento enzým je čisto prírodného charakteru a získava sa pomocou baktérie Bacillus subtilis natto. Síce tento enzým pochádza zo sóje, je ťažké ho nájsť v sójových produktoch. Nattokináza je používaná na rôzne účely v ľudovej, tradičnej medicíne, pričom v Japonsku sa používa už vyše 2000 rokov. Dokonca výskumy ukazujú, že práve zvýšená konzumácia syra natto, ktorý je prirodzeným zdrojom nattokinázy, štatisticky súvisí s nižším počtom úmrtí spôsobených upchatím ciev.

Nattokináza z japonskej fermentovanej sóje Natto

Pre koho je enzým nattokináza určený?

Pre každého, kto sa zaujíma o svoje zdravie – najmä o zdravie ciev v mozgu a srdci.

Dôležité si je uvedomiť, že zdravie máme iba jedno a preto sa musíme oň dostatočne starať. Netreba podceňovať už prvé príznaky a začať problém riešiť hneď. Myslite na prevenciu už teraz a tešte sa z dlhého života.

Nattokináza a krvné zrazeniny

Zrazeniny v krvi môžu vznikať zhlukovaním krvných zložiek alebo lipidov. Ak sa zhoršený stav ciev dlhodobo nerieši, zrazeniny sa zväčšujú a bránia prietoku krvi v nej. Následkom môže byť nedostatočný prenos kyslíka a živín do cieľových orgánov v tele. Najvážnejším štádiom je odtrhnutie krvnej zrazeniny zo steny cievy. Zrazenina následne putuje po krvnom systéme až pokiaľ nenarazí na úzke miesto cievy, upchá ju a spôsobí zastavenie prietoku krvi. Tento stav už poznáme ako infarkt.

srdce lekár fonendoskop

Štúdie dokonca potvrdzujú, že nattokináza má pri „rozpúšťaní“ zrazenín v cievach silnejší účinok na rozbitie trombu ako plazmín, ktorý v našom organizme prirodzene pôsobí proti tvorbe zrazenín.