Obyčajná a zároveň tak vzácna: Spoznajte liečivé účinky bylinky menom skorocel
Obyčajná a zároveň tak vzácna: Spoznajte liečivé účinky bylinky menom skorocel

Obyčajná a zároveň tak vzácna: Spoznajte liečivé účinky bylinky menom skorocel

Obyčajná a zároveň tak vzácna: Spoznajte liečivé účinky bylinky menom skorocel

Bylinka, ktorej bežnosť a  ľahkú dostupnosť si všetci uvedomujú, no jej liečivé účinky nie sú každému známe. Reč je o rastline menom skorocel, na ktorú môžete natrafiť v celej Európe, a to najmä na rozľahlých trávnatých plochách, v medzerách chodníkov, záhradách, prípadne na plochách s nízkym výskytom slnka. Bylinku ocení určite každý, u koho sa vyskytujú pravidelné problémy s trávením, no rovnako vám prezradíme aj mnoho ďalších benefitov, ktoré sa v tejto bylinke ukrývajú.

Skorocel poznáme azda už od ranného detstva, keďže ide o bylinku, ktorú bežne nájdeme v prírode. Rastie v zhlukoch, do výšky približne 10 cm. Na Slovensku sa môžete stretnúť s dvomi druhmi skorocelu, a to so skorocelom širokolistým a kopijovitým. Odlišujú sa iba tým, že skorocel kopijovitý je charakteristický predĺženými listami. Oba druhy však vykazujú priaznivé účinky na naše zdravie. Ako už bolo spomenuté, skorocel má množstvo blahodarných účinkov, ktoré priaznivo pôsobia na váš organizmus.

Skorocel a jeho benefity:

 • Imunitný systém
  Základom každého zdravého ľudského organizmu je odolný a silný imunitný systém. Avšak, nie vždy dokážeme naše telo ochrániť pred baktériami či vírusmi. Preto je výborné pripraviť si skorocelový čaj, ktorý vás ochráni pred nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho prostredia, pôsobiacimi na váš organizmus zvnútra. Taktiež slúži ako antioxidant. 
 • Správne trávenie
  Vďaka svojim vlastnostiam skorocel pomáha, podobne ako skorocel indický (psyllium), pri vytváraní pravidelnej stolice a čistení čriev.
 • Ťažkosti s dýchaním
  Bylinka dokáže účinne riešiť problémy s dýchaním, konkrétne s upchatými dýchacími cestami a uvoľňovaním hlienov. 
 • Udržanie správnej hladiny cholesterolu 
  Okrem listov skorocelu, ľudia zbierajú aj jeho semená, keďže sú dostatočne bohaté na vlákninu, ktorá je potrebná na dobré trávenie. Súčasťou stavby rastliny je tiež sliz, ktorý pomáha znižovať hladinu cholesterolu v tele. 

Skorocel má veľa benefitov

Odľahčite trávenie skorocelom, ale aj vhodnými potravinami

Ako sme už spomenuli, skorocel je výborným pomocníkom najmä pri tráviacich ťažkostiach, ktoré už potrápili v živote azda každého z nás. Za nepríjemnými stavmi spojenými s trávením stojí najmä výber nevhodného jedla či nápojov, prípadne zlá kombinácia oboch.

 

Rovnako aj doplnenie stravy o niektoré z nasledujúcich potravín môžu pomôcť vášmu tráveniu, keďže obsahujú tráviace enzýmy.

 • Avokádo
 • Banán
 • Zázvor
 • Med
 • Kefír
 • Kiwi
 • Mango
 • Papája
 • Ananás

Čo sú tráviace enzýmy?

Enzýmy sú proteínové katalyzátory, ktoré sa tvoria v bunkách živých tvorov. Zúčastňujú sa na činnostiach dôležitých k udržaniu života, ako je syntéza, rozklad, preprava, vylučovanie, detoxikácia a tvorba zásob energie. Zaujímavosťou je, že v bunkách nášho tela vzniká viac ako 5000 druhov životne dôležitých enzýmov. Produkujeme ich aj pomocou enzýmov v potravinách, ktoré denne konzumujeme.

Enzýmy vo funkcii trávenia zabezpečujú rozklad potravy, a to bielkovín, cukrov a tukov na základné zložky, ktoré sa vstrebávajú do krvi a sú použité v procese tvorby energie, stavby bunkových štruktúr a metabolických dejov. Redukujú nadúvanie, nadmernú tvorbu kyseliny v žalúdku a rýchlejší a efektívnejší prechod potravy cez tráviaci trakt. Tým, že prijímame enzýmy napríklad aj vo forme výživového doplnku, šetríme náš pankreas a sliznicu v tvorbe vlastných enzýmov.

Skorocel pomáha aj pri trávení

Skorocel obsahuje aj doplnok výživy

Skorocel má bohaté zastúpenie, aj vo výživovom doplnku Belly Fyto Detox  Ako už z názvu vyplýva, ide o rastlinný produkt, ktorého hlavnou zložkou je 100 % prírodná kombinácia rozpustnej a nerozpustnej vlákniny zo semien skorocelu. Ďalším benefitom je jedinečná kombinácia 10 rastlinných extraktov, vitamínov skupiny B, C a E a ľanovej múky. Hlavným účinkom Belly Fyto Detox je, že prispieva k zvýšeniu objemu stolice a k urýchleniu črevného tranzitu, čo má za následok navodenie správnej peristaltiky čriev a ľahšie vyprázdňovanie. Produkt je vhodný pre športovcov a ľudí, ktorí majú problém s tráviacim traktom alebo majú sedavé zamestnanie a počas dňa nie sú v dostatočnom pohybe.