Otužovanie sme vyskúšali na vlastnej koži: Ťažké začiatky, prekvapivé výsledky
Otužovanie sme vyskúšali na vlastnej koži: Ťažké začiatky, prekvapivé výsledky

Otužovanie sme vyskúšali na vlastnej koži: Ťažké začiatky, prekvapivé výsledky

Otužovanie sme vyskúšali na vlastnej koži: Ťažké začiatky, prekvapivé výsledky

Je otužovanie skutočne tak prospešné pre zdravie ako sa o ňom v posledných mesiacoch hovorí? My v Kompave sme si otužovanie vyskúšali na vlastnej koži a prinášame vám report o tom, ako to celé vlastne vyzerá. Vo všeobecnosti sa hovorí, že otužovanie pôsobí proti chorobám z nachladnutia, alergiám, vysokému tlaku a tiež proti psychickým poruchám a celkovo zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Je toto všetko naozaj pravda? Výsledok vás možno prekvapí.

Obsah

Je ťažké písať o niečom, čo nemáme vyskúšané na vlastnej koži. Práve to bol dôvod, prečo sme v Kompave začali s otužovaním (teda aspoň niektorí z nás). Začiatky neboli absolútne jednoduché. Začínali sme veľmi opatrne a postupne, chceli sme sa vyhnúť šoku či znechuteniu z otužovania. Poďme si teda zhrnúť, ako s otužovaním začať, ako prebieha proces otužovania, čo robiť po otužovaní, na čo si dať pozor a či samotné otužovanie stačí.

Ako začať s otužovaním?

Najlepšie je začať s otužovaním už v lete. Znie to možno vtipne, ale je to tak. Treba začínať postupne a toto je jeden z krokov, kedy si ani tak nezvykáte na studenú vodu, ale skôr na pobyt v jazere. Predsa len, vojsť do jazera s bahnovým dnom je iné ako vojsť do bazéna. Je preto dobré nájsť si nejaké miesto vo vašom okolí, kde budete môcť chodiť pravidelne a spoznávať ho. Následne tam budete chodievať od leta cez jeseň až do studenej zimy. Voda sa bude počas tohto obdobia postupne ochladzovať a pre telo to teda nebude až taký šok. Okrem toho spoznať jazero je dôležité aj preto, že kým je voda relatívne teplá, môžete si v kľude nájsť cestu, kade je najlepšie do vody vojsť a podobne. V studených mesiacoch, keď pobyt vo vode nebýva až tak dlhý, by na hľadanie cesty do vody nebol dostatok času a ľahko by ste mohli prísť k úrazu.

zamrznutá voda v jazere

Na druhej strane, dôležité je sa aj pripravovať na chladnú vodu. V letných mesiacoch je na to ideálne napríklad sprchovanie sa v postupne chladnejšej a chladnejšej vode. Okrem toho je dobré aj potieranie tela vlhkým studeným uterákom, poprípade balíkom mrazenej zeleniny. Tento druhý spôsob má okrem prípravy na chlad aj účinok vo forme masáže tela, čím pomáhate prekrvovaniu ciev. V chladnejších mesiacoch je dobré aj prechádzanie na boso po rannej zarosenej tráve, respektíve po snehu.

Prvý stupeň otužovania je vojsť do vody a vydržať tam takú dlhú dobu, ako je to telu príjemné, respektíve dobu, kedy to telu začne byť vyložene nepríjemné. Nikde nie je presne určené, koľko minút má človek vo vode zostať. Ak zostáva príliš krátko, otužovanie nemá až taký účinok, no na druhej strane snažiť sa za každú cenu vydržať nejakú vopred stanovenú dobu môže mať zlý efekt nielen na telo, ale aj na psychiku - človek môže prechladnúť, dostať kŕče či znechutenie. Preto je dôležité vydržať presne toľko, koľko si telo vyžaduje. Zo začiatku sa môže stať, že to trochu prepísknete alebo, naopak, cestou domov si uvedomíte, že ste mohli vydržať dlhšie. Postupom času si telo nájde ten správny bod, kedy treba z vody vyjsť von.

Ťažké začiatky máme za sebou, čo teraz?

Druhý stupeň otužovania, keď už poznáte svoje telo a svoje limity, je plávanie v studenej vode. Pochopiteľne, pri plávaní už človek vynakladá aj fyzickú aktivitu, to znamená, že organizmus sa zahrieva, no zároveň sa musí prispôsobovať studenej vode. Tým pádom je organizmus nútený vynaložiť väčšie úsilie na to, aby sa dokázal prispôsobiť momentálnym podmienkam, s čím prichádzajú aj možné riziká. Jedným z nich môže byť napríklad vyššia šanca dostať kŕč. Preto je najlepšie plávať vo vode, v ktorej bez problémov dosiahneme na dno a môžeme sa v prípade núdze postaviť. Tak isto je dobré plávať minimálne vo dvojici a za svetla. Plávanie po tme je veľmi nebezpečné.

Tým pádom je organizmus nútený vynaložiť väčšie úsilie na to, aby sa dokázal prispôsobiť momentálnym podmienkam, s čím prichádzajú aj možné riziká.

Dôležitý je aj proces pred a po samotnom otužovaní. Napríklad pred otužovaním je dobré si dať teplé ľahké jedlo. Skvelá voľba v tomto prípade je napríklad polievka, ktorú si dáte pred odchodom z domu. Ja som si zvykol dávať proteínový hovädzí vývar, ktorý ma zahrial a dodal mi energiu.

Sme na mieste. Posledné minúty pred otužovaním - teraz je čas vyzliecť sa do plaviek a pripraviť sa do vody. Tento proces je jednoduchší, ak je bezvetrie. Počasie však zatiaľ ovládať nevieme a vietor nás predsa neodradí :) Je dobré mať so sebou termo topánky do vody, ktoré nás ochránia nielen pred studenou vodou, ale aj pred rôznymi nečistotami ako sklo, konáre, kamienky... Okrem topánok je dôležité mať aj čiapku, hlava musí vždy ostať v teple. Termo rukavice môžu aj nemusia byť, záleží to na vás. Niektorí rukavice nepoužívajú a ruky neponárajú vôbec, iní si ich dávajú pod pazuchy a ďalším chlad na prstoch nevadí. V prípade plávania však rukavice odporúčame.

Pred vstupom do vody je dobré sa zahriať, čo môže byť docielené krátkym 200 - 300 metrovým behom (samozrejme už len v plavkách) a tiež je dobré sa rozdýchať. Sú rôzne metódy dýchacích cvičení, my sme najčastejšie skúšali metódu Wima Hofa. A potom - šup do vody.

Pri otužovaní je dôležitá najmä psychika a pokojná myseľ

Ako som už písal, vo vode vydržíme presne taký čas, aký nám naše telo dovolí. Nikde nie je napísané, koľko treba vydržať, koľko je málo alebo koľko je veľa. Taktiež to závisí aj od počasia, teploty vody alebo teploty vzduchu. Dôležité je neuponáhľať sa a nevzdať sa popredu. Do vody treba vstupovať s ľahkou mysľou a s vedomím, že je to len studená voda, ktorá je pre nás veľmi prospešná.

žena ktorá sa otužuje v studenej vode

Keď z vody vyjdete von, je dobré sa ihneď vysušiť (v mínusových teplotách môže voda na tele začať mrznúť) a obliecť sa. Potom odporúčame zahriať sa aj zvnútra. Čaj v termoske alebo iný teplý nápoj, ako je napríklad zázvorový HypoFit, je veľmi dobré mať pripravený so sebou. Z osobnej skúsenosti som zistil, že mi najviac vyhovuje vyjsť z vody, rýchlo sa utrieť, dať si teplý nápoj, obliecť sa a zabehnúť si cca 1 kilometer.

Dobrý je nielen beh, ale akákoľvek fyzická aktivita - drepy, výskoky, výpady,... jednoducho čokoľvek na zahriatie organizmu. V žiadnom prípade sa však neoplatí ísť pod horúcu sprchu. Toto by v podstate znehodnotilo princíp a účinok otužovania tým, že by sa telo spätne zahrialo za pomoci vonkajšieho faktoru.

Máme to za sebou!

Gratulujem! Zvládli sme otužovanie. S otužovaním sa dá začať v každom veku a v každom ročnom období. Ak na to chcete ísť postupne, lepšie je začať s mierne studenou vodou a postupne prejsť na úplne studenú (začať otužovať už v lete). Alebo ak chcete začať otužovať ihneď, skúste najskôr studené sprchy. Samotné otužovanie na zlepšenie zdravia a posilnenie imunity však nestačí. Určite je to správny krok, no je potrebné dopĺňať vitamíny a minerály aj z iných zdrojov. Treba sa zdravo stravovať, do svojho jedálneho lístka zaradiť ovocie, zeleninu, športovať a tak isto užívať kvalitné výživové doplnky, ktoré dodajú organizmu komplex tých najdôležitejších látok na podporu imunity ako aj na zvládnutie momentálne svetovej situácie z pohľadu psychiky.

Čo sa týka mňa a môjho zdravia - snažím sa dodržiavať všetky zásady zdravého životného štýlu a odkedy som začal s otužovaním, nebol som ani raz chorý, nepotrebujem chodiť ani v zime veľmi oblečený a viem sa rýchlejšie adaptovať k prostrediu.

Matúš S.