Získajte teraz balenie Serrapeptase Plus +30% obsahu za cenu klasického balenia. Viac na...

Piť vodu sa oplatí: Spoznajte 8 najväčších výhod dostatočnej hydratácie
Piť vodu sa oplatí: Spoznajte 8 najväčších výhod dostatočnej hydratácie

Piť vodu sa oplatí: Spoznajte 8 najväčších výhod dostatočnej hydratácie

Piť vodu sa oplatí: Spoznajte 8 najväčších výhod dostatočnej hydratácie

Ľudské telo obsahuje približne 50 – 60 % vody. Bežne sa odporúča vypiť aspoň 2 litre vody, mení sa to v závislosti od kilogramov, fyzickej aktivity či počasia.

Obsah

Aj keď sa nám môže zdať, že zostať hydratovaný je jednoduché, opak je pravdou. Veľa ľudí nevypije za deň viac ako 1 – 1,5 litra vody. Z krátkodobého hľadiska sa nič nedeje, no ak váš organizmus trpí dehydratáciou dlhodobo, môžete si privodiť zdravotné komplikácie. Aké sú teda najväčšie výhody dostatočného pitného režimu?

1. Dostatočný pitný režim pomáha maximalizovať fyzický výkon

Ak sa nebudete dostatočne hydratovať, v žiadnom športovom výkone nebudete napredovať. Dehydratáciu môžete pocítiť už v momente, keď vaše telo stratí 2 % obsahu vody v tele. Aktívny športovci však zvyčajne stratia, respektíve vypotia aj okolo 6 – 10 %.

To môže viesť k zmenenej regulácii telesnej teploty, k zníženej motiváciizvýšenej únave. Cvičenie bude oveľa ťažšie, a to nielen po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Výskumy ukazujú, že optimálna hydratácia môže dokonca znížiť oxidačný stres, ktorý je bežnou súčasťou vysoko intenzívneho tréningu.

starší ľudia športovci pitie vody hydratácia

Dávajte si teda pozor na to, koľko toho vypijete počas športu. Ak sa nadmerne potíte, pite oveľa viac. Taktiež zvýšte príjem tekutín aj počas teplých dní. Nezabúdajte na to, že s potom odchádza z tela aj množstvo vitamínov a minerálov. Pokiaľ si ich do tela nedoplníte, môžete trpieť svalovými kŕčmi, bolesťou hlavy či nechuťou pokračovať.

Ideálne je piť čistú vodu počas kratších športových výkonov, ak sa však chystáte na cyklo výjazd, turistiku či plánujete cvičiť dlhšie, zaobstarajte si minerálno-vitamínový či iontový nápoj.

2. Dobrá hydratácia ovplyvňuje hladinu energie a činnosť mozgu

mierna dehydratácia organizmu (strata 1 – 3 % vody) môže narušiť mnoho aspektov správne fungujúceho mozgu. Napríklad v štúdii s mladými ženami zistili, že strata 1,4 % tekutín po fyzickom cvičení úplne rozkolísalo ich náladu aj koncentráciu, dokonca sa zvýšila frekvencia bolesti hlavy.

Pri bežných každodenných činnostiach dochádza k strate tekutín, pokiaľ ich pravidelne a v dostatočnom množstve nedopĺňame. Určite sa aj vám niekedy stalo, že počas dlhšieho nakupovania či výletu, keď vypijete nanajvýš liter vody, vás pobolieva hlava a cítite nechuť a únavu.

Dávajte si na to pozor najmä počas letných dní. Ľahko sa môže stať, že budete slabý či dokonca odpadnete.

3. Hydratácia predchádza vzniku krvných zrazenín

Krvné zrazeniny, teda tromby, sa tvoria na stenách ciev. V niektorých prípadoch sú veľmi nebezpečné, ak sa krvná zrazenina odtrhne a upchá niektorú z dôležitých ciev, môže to mať fatálne následky.

Za vznik krvných zrazenín môžu nielen vrodené poruchy, ale aj sedavý spôsob života, mastná strava, fajčenie a, samozrejme, dlhodobá nedostatočná hydratácia organizmu. Ak máme v krvi množstvo fibrínu a málo pijeme, naša krv je automaticky hustejšia a náchylnejšia k tvorbe zrazenín.

Najlepšou prevenciou je teda zmeniť spôsob života – viac sa hýbať, jesť menej tučných jedál a zabezpečiť si dostatočný pitný režim. Poprípade si môžete očistiť telo od nadmerného množstva fibrínu pomocou voľno predajných výživových doplnkov, ktoré zabezpečia čistý krvný obeh.

Zdravý životný štýl činky meter ovocie

4. Dostatočný pitný režim pomáha pri prevencii bolesti hlavy

Veľa ľudí je pri dehydratácii náchylných na bolesti hlavy a migrénu. Výskumy potvrdzujú, že práve bolesť hlavy je najčastejším ukazovateľom dehydratácie vášho organizmu. A nie je to len jednorazová záležitosť. Ak máte dlhodobo nedostatok vody, hlava vás môže bolievať často. Tieto bolesti môžu prechádzať do migrén.

Ak teda trpíte častými bolesťami hlavy, namiesto potláčania príznakov sa zamerajte na hľadanie príčiny. Stanovte si, že denne vypijete aspoň 2 litre čistej vody a v prípade zvýšenej fyzickej aktivity si dajte aj iontový nápoj.

Možno si myslíte, že pijete dostatok vody, ale každé telo je iné. Ak vás hlava bolí aj napriek tomu, že denne vypijete 2 litre tekutín, zvýšte objem aspoň o pol litra a uvidíte, či bolesti pominú.

5. Dostatok vody v organizme eliminuje problémy so zápchou

Zápcha je častý problém, vyznačuje sa nepravidelnou, zriedkavou a tiež tvrdou a bolestivou stolicou. Súčasťou odstránenia problémov so zápchou nie je len zvýšený príjem vlákniny, ale tiež zvýšený príjem tekutín.

Dehydratácia vedie ku zápche najmä u starších ľudí, avšak nevyhýba sa aj mladším ročníkom. Obzvlášť dobré sú minerálne vody s obsahom horčíka a sodíka, ktoré v kombinácii s vlákninou dostanú črevá do pohybu.

žena sedí na záchode zápcha problémy so zápchou

6. Hydratovaný organizmus bez obličkových kameňov

I keď táto téma by si žiadala viacero odborných a vedeckých štúdií, je preukázané, že obličkové kamene a pitný režim spolu v istej miere súvisia. Močové kamene sú bolestivé zhluky minerálnych kryštálov, ktoré sa postupne vytvárajú v močovej sústave.

Vyšší príjem tekutín zvyšuje objem moču, ktorý prechádza obličkami. Tým sa zriedi koncentrácia minerálov, je teda menej pravdepodobné, že minerály budú kryštalizovať a vytvárať zhluky.

7. Dostatočným pitím zmierňujete príznaky „opice“

Alkohol je diuretikum, čo znamená, že pri jeho konzumácií stratíte viac tekutín ako prijmete. Následkom je dehydratácia organizmu s príznakmi ako silný smäd, únava, bolesti hlavy, sucho v ústach.

Ak teda pijete alkohol, vždy popri tom pite aj vodu alebo minerálno-vitamínové nápoje. Medzi každým pohárikom vypite jeden pohár vody. Taktiež veľký pohár vypite aj pred spaním.

8. Voda môže pomôcť pri chudnutí

Je to preto, že tekutiny vám dodajú pocit sýtosti a taktiež zrýchlia metabolizmus. Dôležité je načasovanie, odporúča sa dať si pohár vody približne pol hodinu pred každým hlavným jedlom. Budete sa cítiť sýtejší a zjete menej kalórií.

Potvrdili to aj viaceré štúdie. V jednej z nich dávali ľuďom pred každým jedlom 0,5 litra vody počas 12 týždňov. A výsledok? Na konci pokusu stratili v priemere o 44 % viac kilogramov ako ľudia, ktorí vodu pred jedlom nepili.

štíhla zdravá žena dostatočný pitný režim chudnutie

Už teda viete, že aj mierna dehydratácia môže ovplyvniť vaše fyzické aj psychické zdravie a pohodu. Uistite sa preto, že každý deň prijímate dostatok vody, je to jedna z najlepších vecí, ktoré pre svoje telo môžete urobiť.