Účinky probiotík u detí, o ktorých ste ešte nepočuli
Účinky probiotík u detí, o ktorých ste ešte nepočuli

Účinky probiotík u detí, o ktorých ste ešte nepočuli

Účinky probiotík u detí, o ktorých ste ešte nepočuli

Napriek tomu, že sú mikroskopických rozmerov, ich prínosy pre váš organizmus sú obrovské. Od zlepšenia trávenia až po posilnenie obranyschopnosti vášho tela. Reč je samozrejme o probiotikách, ktoré sú neoceniteľnými spojencami v boji za zdravie. Existuje mnoho potenciálnych účinkov probiotík u detí, o ktorých sa možno menej hovorí. Pozrime sa spoločne na to, aké priaznivé účinky tieto „dobré baktérie“ majú pre vás a vaše deti.

Obsah

Zdravá črevná mikroflóra v detstve

Vytvorenie pestrej a stabilnej črevnej mikroflóry v detstve má kľúčový význam pre dlhodobé zachovanie zdravia v dospelosti. Zdravá a vyvážená črevná mikroflóra nie len ovplyvňuje tráviaci systém, ale má aj významný vplyv na nervový systém, močový systém a zdravie pokožky. Nerovnováhy v črevnej mikroflóre sú spojené s rôznymi detskými ochoreniami. Užívanie probiotík sa osvedčilo ako účinný spôsob obnovy a udržania zdravého mikrobiómu tráviaceho traktu a všeobecnej podpory zdravia.

Čo sú to probiotiká a aké majú účinky u detí

Probiotiká sú skutoční hrdinovia medzi baktériami, ktorí pomáhajú udržiavať rovnováhu medzi dobrými a zlými mikroorganizmami vo vašom čreve. Pokiaľ sa prijímajú v primeranom množstve, sú priaznivé pre vaše celkové zdravie. Tieto mikroorganizmy sú zvyčajne bakteriálne kultúry, ktoré sú prospešné pre tráviaci systém a majú celý raz ďalších zdravotných benefitov.

Typické probiotické baktérie patria do rodov Lactobacillus a Bifidobacterium, ale existuje množstvo ďalších kmeňov s rôznymi vlastnosťami. Prirodzene sa nachádzajú v tráviacom trakte a môžu byť tiež konzumované vo forme potravín, fermentovaných potravín či výživových doplnkov.

Ako na dospelých, tak i na deti majú probiotiká niekoľko priaznivých účinkov:

 • Podpora tráviaceho systému

Pomáhajú udržiavať zdravú črevnú mikroflóru, čím zlepšujú trávenie a znižujú riziko tráviacich problémov, ako sú hnačky, zápcha alebo nadúvanie.

 • Posilnenie imunitného systému

Zdravý tráviaci systém je dôležitý pre imunitnú funkciu organizmu. Probiotiká stimulujú imunitný systém a pomáhajú znižovať riziko infekcií, pretože konkurujú s patogénnymi mikroorganizmami v črevách.

Účinky probiotík sa môžu líšiť v závislosti od druhu probiotík, dávky, dĺžky trvania užívania a individuálnych faktorov každého dieťaťa.

Menej známe účinky probiotík u detí

Okrem základných účinkov, ako podpora tráviaceho systému a imunitného systému, existujú aj ďalšie možné účinky probiotík u detí, ktoré nie sú až také známe:

 • Redukcia rizika alergií

Existujú štúdie, ktoré naznačujú, že probiotiká môžu pomôcť redukovať riziko vzniku alergií u detí. Podporujú imunitný systém a môžu ovplyvniť aj imunitnú odpoveď organizmu na alergény.

 • Zlepšenie vstrebávania živín

Zdravé črevá s vyváženou mikroflórou môžu pomôcť pri lepšom vstrebávaní živín z potravy, čo môže mať prospešný vplyv na rast a vývoj detí.

 • Podpora duševného zdravia

Niektoré štúdie naznačujú, že zdravá črevná mikroflóra má vplyv aj na duševné zdravie a náladu. Probiotiká môžu pomôcť znižovať úzkosť a depresiu a zlepšovať celkový emocionálny stav detí. A teda môžu pomôcť pri regulácii hormonálnej rovnováhy a produkcií neurotransmiterov, ktoré sú spojené s emocionálnym stavom.

 • Podpora zdravia kostí

Probiotiká môžu pomôcť s vstrebávaním vápnika a iných minerálov, čo môže mať prospešný vplyv na zdravie kostí.

 • Zníženie rizika vzniku atopického ekzému

Niektoré štúdie naznačujú, že užívanie probiotík u novorodencov a dojčiat môže pomôcť znížiť u nich riziko vzniku atopického ekzému.

 • Podpora zdravého metabolizmu

Probiotiká môžu mať vplyv na metabolizmus, čo je u detí prospešné pri udržiavaní zdravej telesnej hmotnosti.

 • Zlepšenie kognitívnych funkcií

Zdravie črevnej mikroflóry môže ovplyvniť kognitívne funkcie, vrátane učenia sa a pamäti. Probiotiká môžu mať nepriamy vplyv na mozgovú funkciu prostredníctvom komunikácie medzi črevným mikrobiómom a mozgom.

 • Zlepšenie kvality spánku

Existuje hypotéza, že zdravie črevnej mikroflóry môže ovplyvniť aj kvalitu spánku. Zlepšenie trávenia a rovnováhy mikroorganizmov v črevách by mohlo mať prospešný vplyv na spánkový cyklus detí.

 • Podpora zdravia pokožky

Niektoré štúdie naznačujú, že užívanie probiotík môže pomôcť pri zmiernení niektorých kožných problémov u detí, ako sú napríklad akné alebo ekzémy.

Aj keď tieto účinky nie sú také dobre preskúmané ako základné účinky probiotík, stále sa vykonávajú štúdie na zistenie ich vplyvu na zdravie detí. Jednotlivé účinky probiotík môžu byť individuálne a závisia od mnohých faktorov, vrátane genetiky, životného štýlu a stravovacích návykov.

Dávkovanie probiotík u detí podľa veku

Dávkovanie probiotík pre deti sa môže líšiť v závislosti od veku a individuálnych potrieb. Tu je obvyklé odporúčané dávkovanie podľa veku:

 • Dojčatá a bábätká (do 1 roka)

Pre dojčatá sa odporúča používať probiotiká pod dohľadom pediatra. Ak je užívanie probiotík indikované, dávka by mala byť veľmi presne určená na základe odporúčania lekára alebo výrobcu.

 • Malé deti (1 - 3 roky)

Odporúča sa užívať probiotiká s nižším počtom kolónie tvoriacich jednotiek (CFU) v rozsahu približne 1-3 miliardy denne.

 • Predškolské deti (4 - 6 rokov)

Odporúčaná dávka probiotík v rozsahu približne 3-5 miliárd CFU denne.

 • Školáci a staršie deti (7 - 12 rokov)

Odporúčané je užívať probiotiká s dávkou približne 5-10 miliárd CFU denne.

Uvedené odporúčania sú len všeobecné usmernenia a dávkovanie probiotík by malo byť individuálne prispôsobené potrebám každého dieťaťa. Pred začatím užívania probiotík u detí je vždy dôležité konzultovať s pediatrom alebo lekárom, ktorý môže odporučiť vhodné probiotiká a dávkovanie v súlade s konkrétnymi potrebami a zdravotným stavom dieťaťa.

Čo je to CFU

Je to skratka pre "kolónie tvoriace jednotky" (Colony Forming Units) a je to jednotka, ktorá sa používa na vyjadrenie množstva živých mikroorganizmov v potravinových doplnkoch, vrátane probiotík. CFU sa používa na meranie množstva baktérií alebo iných mikroorganizmov v produkte, ktoré sú schopné rásť a tvoriť kolónie na kultivačnom médiu.

Napríklad, ak na obale probiotického doplnku vidíte označenie "1 miliarda CFU", znamená to, že v každej dávke tohto doplnku je približne 1 miliarda živých mikroorganizmov, ktoré sú schopné rásť a rozmnožovať sa v správnych podmienkach.

Množstvo CFU v probiotickom doplnku je dôležité, pretože vyššie množstvo mikroorganizmov môže znamenať väčšiu účinnosť a silnejšie účinky na zdravie. Avšak dôležitá je aj kvalita a druh baktérií, nie len ich množstvo. Pred výberom probiotika je preto dôležité zvážiť kombináciu množstva CFU a typov baktérií, ktoré sú pre konkrétne potreby najvhodnejšie. Poďme sa teda spoločne pozrieť na ne detailne.

Ktoré kmene baktérií vybrať pri probiotikách pre deti a prečo?

Pri výbere probiotík pre deti vyberajte starostlivo. Je dôležité zvoliť kvalitné probiotiká, ktoré obsahujú kmeňové baktérie, ktoré sú bezpečné a účinné deti s ohľadom na ich vek a zdravie. Niektoré z najčastejšie používaných kmeňov baktérií vhodných pre deti sú:

 • Bifidobacterium lactis W51
 • Bifidobacterium lactis W52
 • Lactobacillus acidophilus W55
 • Lactobacillus casei W56
 • Lactobacillus salivarius W57
 • Lactococcus lactis W58

Tieto bakteriálne kmene patria do kategórie probiotík, ktoré prispievajú k zdraviu hostiteľa, najmä tráviaceho traktu. Každý z týchto kmeňov má svoje vlastné charakteristiky a potenciálne benefity pre zdravie detí. Tieto konkrétne probiotické kmene boli špeciálne vybrané na zlepšenie črevného zdravia detí. Probiotické kmene ničia rôzne patogény ako napr. C. difficile, E. coli, Salmonella, Shigella a P. aglomerans, zlepšujú funkciu črevnej bariéry či stimulujú slabšie alergické reakcie a podporujú imunitný systém.

 • Bifidobacterium lactis W51 a Bifidobacterium lactis W52

Ide o kmene baktérií, ktorých hlavnou funkciou je trávenie vlákniny a iných komplexných sacharidov. Vďaka tomu, že trávia vlákninu, produkujú zdravé mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre zdravie čriev a tiež pomáhajú riadiť pocity hladu.

 • Lactobacillus acidophilus W55

Potláča rast choroboplodných baktérii ako Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Salmonella typhimurium a Clostridium perfringens.

 • Lactobacillus casei W56

Kmeň je veľmi účinný pri užívaní antibiotík. Pomáha udržiavať rovnováhu črevnej mikrobioty potlačením rastu nežiadúcich baktérii.

 • Lactobacillus salivarius W57

Rozkladá potravu pre lepšie absorbovanie a využitie živín zo stravy a bojuje proti „zlým“ organizmom, ktoré môžu spôsobiť choroby.

 • Lactococcus lactis W58

Hlavnou úlohou laktokokov je metabolizmus laktózy (pomáha lepšie tráviť laktózu).

Aké druhy probiotík pre deti vybrať v závislosti od druhu problémov

Výber probiotík pre deti v závislosti od konkrétneho problému alebo chýbajúcich probiotických baktérií môže byť účinný spôsob, ako zvoliť najvhodnejší doplnok pre aktuálne potreby vášho dieťaťa. Tu sú niektoré príklady probiotík a ich potenciálne využitie v závislosti od problému:

 • Pri tráviacich problémoch (napríklad hnačke, zápche alebo nadúvaní):

Bifidobacterium lactis, pretože pomáha pri udržiavaní zdravej črevnej mikroflóry a zlepšuje trávenie.

 • Pri narušení rovnováhy mikroflóry po užívaní antibiotík:

Lactobacillus acidophilus, lebo pomáha pri obnove rovnováhy mikroflóry a znižuje riziko narušenia trávenia po užívaní antibiotík.

 • Pri alergiách alebo ekzémoch:

Bifidobacterium lactis, keďže pomáha pri posilňovaní imunitného systému a môže pomôcť zmierniť prejavy alergických reakcií.

 • Pri podpore imunitného systému:

Lactobacillus casei, pretože tento kmeň je známy svojimi imunitnými vlastnosťami a môže pomôcť posilniť obranyschopnosť organizmu voči infekciám.

Pri výbere konkrétnych probiotík je dôležité zvážiť nielen problém, s ktorým sa dieťa potýka, ale aj individuálne potreby a zdravotný stav dieťaťa.

Kedy siahnuť po probiotikách u detí?

Siahnuť po probiotikách u detí môže byť vhodné v niekoľkých situáciách, najmä ak sa vyskytujú určité zdravotné problémy alebo rizikové faktory. Tu sú niektoré príklady, kedy môže byť užitočné zvážiť užívanie probiotík u detí:

 • Po užívaní antibiotík

Antibiotiká môžu narušiť rovnováhu mikroorganizmov v tráviacom trakte, čo môže viesť k hnačke alebo iným tráviacim problémom. Užívanie probiotík sa odporúča počas a po antibiotikách a môže pomôcť obnoviť zdravú črevnú mikroflóru.

 • Pri častých tráviacich problémoch

Ak má dieťa opakované problémy s trávením, ako sú hnačka, zápcha alebo nadúvanie, môžu probiotiká pomôcť udržiavať zdravú črevnú mikroflóru a zlepšiť tak trávenie.

 • Pri alergiách alebo ekzémoch

Existujú dôkazy naznačujúce, že niektoré probiotiká môžu pomôcť zmierniť prejavy alergií alebo ekzémov u detí, pretože môžu mať vplyv na imunitný systém a zápalové procesy v tele.

 • Po chirurgických zákrokoch alebo ťažkých ochoreniach

Probiotiká môžu pomôcť zlepšiť imunitnú odpoveď organizmu a urýchliť proces hojenia.

 • Pri nízkej imunitnej odpovedi

Ak má dieťa oslabený imunitný systém alebo je často choré, môžu probiotiká pomôcť posilniť obranyschopnosť organizmu a znížiť riziko infekcií.

Pred začatím užívania probiotík je vhodné konzultovať s pediatrom. Lekár odporučí  najvhodnejšie probiotiká a dávkovanie pre konkrétne potreby vášho dieťaťa.