Osvieženie a proteín?  Určite skúste nový JUICY PROTEIN Viac na...

Vedecky potvrdené: Imunofit Kids podporuje detskú imunitu vďaka obsahu Laktoferínu, L-lyzínu a vitamínu B6
Vedecky potvrdené: Imunofit Kids podporuje detskú imunitu vďaka obsahu Laktoferínu, L-lyzínu a vitamínu B6

Vedecky potvrdené: Imunofit Kids podporuje detskú imunitu vďaka obsahu Laktoferínu, L-lyzínu a vitamínu B6

Vedecky potvrdené: Imunofit Kids podporuje detskú imunitu vďaka obsahu Laktoferínu, L-lyzínu a vitamínu B6

Jedinečná kombinácia 3 obsahových látok ako Laktoferín, L-lyzín a vitamín B6 sa ukazuje ako nanajvýš priaznivá a prínosná na podporu detskej imunity. Viaceré vedecké štúdie nezávisle od seba potvrdzujú prevratné účinky Laktoferínu v súvislosti s podporou detskej imunity.  Aké výsledky štúdie priniesli? Na čo všetko môže vašim deťom poslúžiť L-lyzín či vitamín B6? Imunofit Kids môže pomôcť oslabenej imunite detí a naštartovaniu obranyschopnosti detského organizmu.

Obsah

Čo je to Laktoferín a aké sú jeho pozitíva na zdravie detí?

Laktoferín je proteín (glykoproteín) prítomný v materskom mlieku a považuje sa za jednu z najefektívnejších imunitných zložiek materského mlieka. Tiež sa vyskytuje vo významných množstvách v ďalších telových tekutinách, ako sú sliny, slzy a krv. Laktoferín je multifunkčný proteín, ktorý má rôzne biologické účinky.

Pozitíva laktoferínu na zdravie detí

 • Posilnenie imunity

Okrem toho, že stimuluje imunitný systém, pomáha organizmu bojovať proti infekciám spôsobeným baktériami, vírusmi a inými mikroorganizmami.

 • Antimikrobiálne vlastnosti

Taktiež má laktoferín jednu skvelú schopnosť - viazať sa na železo (je nevyhnutný prvok pre rast mnohých mikroorganizmov). Tým pádom bráni rastu a šíreniu patogénov v tele.

 • Protizápalové účinky

Okrem toho má schopnosť zmierniť zápalové procesy v tele, čím prispieva k celkovému zdraviu a pohode detí.

 • Podpora zdravia tráviaceho systému

Dokáže pomáhať udržiavať zdravú črevnú mikroflóru.

 • Podpora rastu a vývoja

V neposlednom rade je dôležitý pre normálny rast a vývoj detí, pretože pomáha pri transportovaní ďalších živín do organizmu.

Vedeli ste, že?

Obsah Laktoferínu v kravskom mlieku je 100-150 mg/l

Obsah Laktoferínu v materskom mlieku je až 2 000 mg/l

Celkovo možno povedať, že prítomnosť laktoferínu v produkte ako je Imunofit Kids prispieva k silnejšej obranyschopnosti organizmu detí a k ich celkovému zdraviu. 

Čo hovoria štúdie: Laktoferín – prírodný bojovník proti infekciám a imunita

Účinky Laktoferínu nie sú obmedzené len na vrodenú imunitu, ale rozširujú sa aj na adaptívnu imunitnú odpoveď. Viac sa dozvieme z výsledkov troch rôznych štúdií.

Štúdia č.1 Stimulácia prirodzenej imunity /Zimecki M et al, 1999

Skupina 27 dobrovoľníkov ukázala, že bovinný laktoferín (bLF) dokáže zvýšiť počet nezrelých neutrofilov v krvnom obehu o 40 %. Tento nárast naznačuje posilnenie prirodzenej obrany organizmu voči infekciám.

Štúdia č.2 Stimulácia adaptívnej imunity /Mulder AM et al, 2008

Klinická štúdia s 8 dobrovoľníkmi preukázala, že po 16 dňoch užívania bLF došlo k zlepšeniu aktivácie cytotoxických lymfocytov a CD4+ lymfocytov, ktoré sú dôležité pre adaptívnu imunitnú odpoveď.

Štúdia č.3 Protizápalový účinok /Togawa J et al, 2012

Výskum na modeli potkanov ukázal, že bLF významne indukuje produkciu protizápalových cytokínov (proteínové molekuly vďaka ktorým spolu komunikujú bunky) a znižuje produkciu prozápalových cytokínov. Tento efekt naznačuje jeho schopnosť regulovať zápalové procesy v tele.

Laktoferín je tak považovaný za prírodného bojovníka proti infekciám, ktorý nielen posilňuje imunitný systém, ale aj pomáha udržiavať zdravý a vyvážený stav organizmu. Jeho prítomnosť v Imunofit Kids môže mať významný prínos pre zdravie detí a ich obranyschopnosť voči rôznym infekciám.

Čo hovoria štúdie o Laktoferíne a imunite dojčiat

Bolo preukázané, že Laktoferín hrá dôležitú úlohu v podpore imunity u novorodencov a dojčiat. Štúdie naznačujú, že suplementácia bLF môže mať pozitívny vplyv na zdravie a vývoj týchto malých pacientov.

Predčasne narodené deti /Ochoa,2016

Suplementácia bLF u 190 novorodencov významne znižuje frekvenciu sepsy (vážne infekčné ochorenie vyvolané nekontrolovanou imunitnou odpoveďou organizmu na infekciu). Tento dôkaz podčiarkuje účinnosť bLF pri ochrane krehkých organizmov pred závažnými infekciami.

Dojčatá /Chen, 2015

Klinické štúdie súhlasne potvrdzujú prospešné účinky bLF na dojčatá. Podľa štúdie s 260 deťmi vo veku od 4 do 6 mesiacov bLF zlepšuje prírastok hmotnosti v prvých 6 mesiacoch o 2 % viac v porovnaní s kontrolnou skupinou. Okrem toho, po doplnení železa a bLF, je anémia a nedostatok železa výrazne nižší ako v kontrolnej skupine. 

Deti /Ochoa, 2013

Ďalšia klinická štúdia, tentokrát s 555 deťmi vo veku od 12 rokov, ukázala, že suplementácia bLF výrazne znižuje hnačkové symptómy.

Dojčatá /King, 2007

A podľa výskumu s 200 až 300 dojčatami vo veku od 0 do 4 týždňov suplementácia bLF znižuje výrazne frekvencie respiračných infekcií.

V neposlednom rade, pre dojčatá hovädzí Laktoferín znižuje frekvenciu a symptómy chorôb. Tieto dôkazy svedčia o významnom prínose Laktoferínu pre zdravie a odolnosť dojčiat a predstavujú ho ako dôležitý prvok v podpore imunity od najrannejších dní života.

Čo je to L-lyzín a aké sú jeho pozitíva na zdravie detí

L-lyzín je esenciálna aminokyselina, čo znamená, že ju telo nedokáže samostatne produkovať a musí ju získať prostredníctvom stravy. Je to základná zložka proteínov, ktoré sa nachádzajú v svaloch a iných tkanivách. Všetky deti potrebujú esenciálnu aminokyselinu L-lyzín, ktorá pomáha telu v správnom raste. Väčšina detí prijíma dostatok L-lyzínu zo stravy, ale niektoré deti, ako napríklad deti na vegánskej strave, ho môžu mať nedostatok.

Pozitíva L-lyzínu na zdravie detí

 • Podpora rastu a vývoja

Pomáha pri tvorbe a oprave svalových tkanív a iných buniek.

 • Imunitná podpora

Má významné antimikrobiálne vlastnosti a pomáha organizmu bojovať proti infekciám spôsobeným vírusmi a baktériami. Podporuje tiež produkciu protilátok a imunitných buniek.

 • Produkcia karnitínu

Živiny zodpovednej za premenu mastných kyselín na energiu a pomáha znižovať hladinu cholesterolu.

 • Zdravie kostí

L-lyzín je dôležitý i pre absorpciu vápnika a tvorbu kolagénu, čo je dôležité pre zdravie kostí a chrupaviek detí.

 • Podpora liečby herpesu

Tiež sa používa ako doplnok pri liečbe oparov, pretože pomáha znížiť ich frekvenciu a závažnosť.

Ak vaše dieťa neprijíma dostatok lyzínu zo stravy, môže:

 • pociťovať únavu, nevoľnosť, závraty, stratu chuti do jedla, nepokoj, krvou podliate oči, pomalý rast, anémiu alebo poruchu reprodukcie.

Čo hovoria štúdie o L-lyzíne a liečbe herpes simplex

Nepríjemný Herpes simplex je jedna z hlavných príčin úmrtnosti spojených s vírusmi u dospelých a môže mať smrteľné dôsledky aj pre novorodencov, ktorí sa narodili počas aktívnej genitálnej herpetickej infekcie matky.

V publikovaných lekárskych správach sa objavili štúdie, ktoré naznačujú účinnosť L-lyzínu pri potláčaní opakujúcich sa herpetických záchvatov a urýchľovaní hojenia herpesu.

Štúdie od Kagan, Griffith, Milman, Simon, a Walsh

Tieto štúdie ukázali, že L-lyzín môže mať významný vplyv na redukciu počtu herpetických epizód u jedincov s recidivujúcim herpesom.

Výsledky a zistenia z rôznych ďalších štúdií

 1. štúdia McCune a jeho kolegovia - pozorovali zníženie počtu herpetických záchvatov u jedincov, ktorí dostávali L-lyzín.
 2. štúdia DiGiovanna a Blank - nezistila štatisticky významný rozdiel v počte herpetických epizód medzi skupinou užívajúcou L-lyzín a skupinou s placebom.
 3. epidemiologický prieskum Walsha a jeho tímu poukázal na preventívny potenciál L-lyzínu pri recidivujúcich infekciách HSV.
 4. štúdia Thein a Hunt dokázala, že užívanie L-lyzínu výrazne znižuje počet recidív u pacientov s rekurentnými herpetickými léziami.

Čo z toho plynie na záver?

Zistenia týchto štúdií jasne ukazujú potenciál L-lyzínu ako účinnej formy liečby herpetických infekcií. Aj keď je ešte potrebné viac výskumu na podporu týchto výsledkov, je zrejmé, že L-lyzín môže byť dôležitým nástrojom v boji proti opakujúcim sa herpetickým záchvatom.

Na čo je prospešný vitamín B6

Vitamín B6, tiež známy ako pyridoxín. Je jedným z vitamínov skupiny B, ktorý je nevyhnutný pre mnohé funkcie organizmu, vrátane metabolizmu a nervovej funkcie. Je to rozpustný vitamín, čo znamená, že sa rozpúšťa vo vode a organizmus ho neukladá vo veľkom množstve.

Úloha vitamínu B6 pri podpore detskej imunity

 • Produkcia protilátok

Spolu s aminokyselinami, ako je L-lyzín spolupracuje vitamín B6, pri tvorbe protilátok, ktoré sú základným stavebným kameňom imunitného systému. Tieto protilátky sú naším obranným mechanizmom proti infekciám a zohrávajú kľúčovú úlohu v ochrane organizmu.

 • Tvorba bielkovín

Vedeli ste, že bielkoviny sú nevyhnutné pre správnu funkciu imunitného systému? A že práve vitamín B6 je kľúčovým hráčom pri ich tvorbe? Zabezpečuje, aby boli bielkoviny syntetizované správne, čo je základom pre efektívny chod imunitného systému.

 • Regulácia zápalových reakcií

Vitamín B6 sa prirodzene zapája do regulácie zápalových procesov v tele. Zápalové reakcie sú dôležitou súčasťou obranného mechanizmu organizmu, ale ich nadmerné vyvolávanie môže viesť k rôznym zdravotným problémom. Vitamín B6 pomáha udržiavať tieto reakcie pod kontrolou a zabezpečuje ich adekvátnu funkciu.

Ďalšie pozitíva vitamínu B6 na zdravie detí

 • Správna činnosť nervového systému

Čo je kľúčové pre zdravý vývoj mozgu a nervových buniek detí.

 • Metabolizmus

Vitamín B6 hrá kľúčovú úlohu pri metabolizme bielkovín, tukov a sacharidov. Pomáha pri premenách živín na energiu, čím podporuje celkovú vitalitu a výkonnosť detí.

 • Zdravie kože a slizníc

Čo je dôležité pre zachovanie integrovaného ochranného systému organizmu.

 • Psychická rovnováha

Je zapojený do syntézy neurotransmiterov, ktoré ovplyvňujú náladu a emocionálnu stabilitu detí.

Nedostatok vitamínu B6 – príznaky:

 • anémia, zmätenosť, kŕče, oslabená imunita, depresia.

Vitamín B6 hrá kľúčovú úlohu v mnohých aspektoch zdravia, vrátane imunitného systému. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, je veľmi dôležitý. Nájdete ho napríklad v hydine, rybách, zemiakoch, cíceri či v banánoch. Jeho dopĺňanie denne má význam, aby sa vám nestalo, že ho budete mať nedostatok.

Kedy odporúčame nasadiť deťom Imunofit Kids

 • na jeseň a v zime, počas zvýšenej chorobnosti
 • pokiaľ často nechodí do školy/škôlky z dôvodu ochorenia
 • pri oslabenom imunitnom systéme
 • na rýchlejšie zotavenie po vírusovom alebo bakteriálnom ochorení
 • na zníženie únavy a vyčerpania
 • pred nástupom do škôlky/školy na posilnenie imunity
 • po kontakte s chorými deťmi.