6 aktívnych látok, ktoré vám zaručia hydratovanú pleť bez vrások
6 aktívnych látok, ktoré vám zaručia hydratovanú pleť bez vrások

6 aktívnych látok, ktoré vám zaručia hydratovanú pleť bez vrások

6 aktívnych látok, ktoré vám zaručia hydratovanú pleť bez vrások

Hydratácia pleti a boj proti vráskam. Toto sú často skloňované slovné spojenia v súvislosti s krásou, ktoré snáď počujete všade okolo seba. Veď kto by nechcel mať krásnu, pružnú, hydratovanú pleť bez vrások? No je to také jednoduché ako to znie?

Obsah

V nasledujúcich riadkoch Vám neprezradíme konkrétny produkt, ktorý Vám zabezpečí pleť a pokožku, po ktorej túžite, ale pokúsime sa Vám vysvetliť, ktoré aktívne látky sú dôležité pre hydratovanú a vypnutú pleť a mal by ich obsahovať každý dobrý hydratačný krém, sérum či výživový doplnok. Tak sa poďme na ne spoločne pozrieť.

Elastín

Ide o proteín, ktorý sa nachádza v spojivových tkanivách a zabezpečuje nám elasticitu pokožky, ale nachádza sa aj v cievnych stenách, pľúcach a v črevách. Táto zložka je dôležitou súčasťou beauty produktov, pretože podporuje tvorbu elastínových vlákien, ktoré sa vyskytujú medzi kolagénovými vláknami. Zabezpečuje omladenie a pružnosť pleti.

Ceramidy

Ide o lipidové molekuly, ktoré sa prirodzene nachádzajú v pokožke – epiderme, ako „epidermálne lipidy“, ktoré zabraňujú strate vody z pleti. S vekom tieto lipidy z tela ubúdajú a po štyridsiatke si ich už pokožka väčšinou vôbec nevytvára. Ceramidy slúžia ako akási prevencia proti predčasnému starnutiu . Odporúčajú sa používať nielen vo forme krémov a sér, ale aj vo výživových doplnkoch. Dôležité je hľadať obsah týchto látok v overených a certifikovaných prípravkoch a doplnkoch.

Kolagén

Je stavebná bielkovina v tele, ktorá okrem iného má za úlohu dodávať pokožke pevnosť, pružnosť a tiež nahrádza odumreté kožné bunky. Tvorba kolagénových peptidov v tele prirodzene s pribúdajúcim vekom klesá, preto je dôležité kolagén do tela dopĺňať. Pokiaľ si do tela kolagén dopĺňame, zvyšujeme si tým produkciu vlastného kolagénu vo vnútornej časti pokožky – dermy. Kolagén zvyšuje elasticitu pokožky (podporuje tvorbu vyššie spomínaného elastínu) a zvyšuje hydratáciu pleti.

Vitamín C

je nevyhnutný pre tvorbu kolagénu. Množstvo kolagénu, ktoré sa nachádza v tele je priamo úmerné množstvu vitamínu C. Tieto dve zložky sú zodpovedné za pevnosť a regeneráciu kolagénových vlákien . Preto je dôležité sa pri produktoch s obsahom kolagénu uistiť, že obsahujú aj vitamín C.

Kyselina hyalurónová

Spolu s kolagénom ide o základné stavebné prvky kože. Vďaka prísunu vody dokáže zväčšiť svoj objem až tisícnásobne . Vekom sa však tvorba kyseliny hyalurónovej znižuje. Kyselinu môžeme dopĺňať formou gélov, krémov, injekčne alebo formou výživových doplnkov. Určite je veľmi prospešná kombinácia vonkajšej aplikácie a vnútorného užívania. Podstatné je si uvedomiť, že kyselina hyalurónová viaže na seba vodu, preto je dôležité aplikovať krémy a séra na vlhkú pokožku.

Selén

Pôsobí ako antioxidant, ktorý ochraňuje bunky pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom. Oxidačný stres predstavuje nerovnováhu medzi vznikom voľných kyslíkových radikálov a schopnosťou organizmu sa s nimi vysporiadať práve pomocou antioxidantov ako je napríklad selén.

Vyššie sme Vám prezradili tie „zázračné“ zložky, ktoré zaistia, aby bola Vaša pleť stále mladá a hydratovaná. Ako ste si mohli všimnúť, jednotlivé zložky sa navzájom dopĺňajú a jedna bez druhej nefungujú úplne na 100 %.

Preto je dôležité si vyberať také produkty a výživové doplnky, ktoré obsahujú kombináciu týchto zložiek v dostatočnom množstve, vtedy máte istotu, že sa dostaví požadovaný efekt.

Dôležitá je pravidelnosť, či už je to krém alebo výživový doplnok, vyžaduje si pravidelnú aplikáciu a užívanie. Nie nadarmo sa hovorí „trpezlivosť ruže prináša“ :).

Náš tip

Do svojej starostlivosti o pleť určite zakomponujte aj kvalitný výživový doplnok s týmito aktívnymi látkami. Tie budú účinkovať nielen na pleti, ale aj na pokožke celého tela . Takže pokiaľ Vás trápia vrásky napríklad na dekolte, či rukách, treba sa zamerať na výživu zvnútra. Budete odmenené viditeľnými a dlhodobými účinkami.

Vyskúšajte našu domácu masku na krásnu a hydratovanú pleť

Potrebujeme

  • ½ avokáda
  • 1 ČL tekutého medu
  • 1 ČL čerstvej citrónovej šťavy
  • 1 vaječný bielok
  • 1 PL bieleho jogurtu
  • 2 kps MSM

Postup

Všetky suroviny zmiešajte na zmes, vysypte doň kapsule MSM. Zmes naneste na čistú pleť a nechajte pôsobiť 5 – 8 minút. Následne opláchnite teplou vodou, potom chladnou a jemne osušte.