7 tipov ako naštartovať zmenu za zdravším životným štýlom
7 tipov ako naštartovať zmenu za zdravším životným štýlom

7 tipov ako naštartovať zmenu za zdravším životným štýlom

7 tipov ako naštartovať zmenu za zdravším životným štýlom

Zdravý životný štýl je spôsob života, ktorý pomáha zvyšovať kvalitu a dĺžku života. Charakterizuje ho najmä zdravá a vyvážená strava, pravidelný pohyb a cvičenie a kvalitný spánok.

Obsah

Zdravý životný štýl. Odkedy nás pred dvoma rokmi zasiahla pandémia, mnohým ľuďom sa drasticky zmenil životný štýl. Začali sme viac pracovať z pohodlia našich domovov, museli sme zmeniť typ práce, alebo dokonca pridať ešte nočné šichty. Životný štýl, ktorý bol pre väčšinu z nás už sedavý, sa teraz stal ešte viac obmedzeným. Pre tých, ktorí mali manuálnu prácu a museli z finančných dôvodov pridať ďalšiu, neostal už žiadny čas na oddych a relaxáciu.

Nedostatok pohybu, prikrátky spánok, prejedanie sa, zvyšujúci sa čas strávený pred obrazovkou, stres, to sú všetko negatívne dopady na naše zdravie. Všetky tieto faktory sa časom začnú odrážať na kvalite nášho života. Nezdravý životný štýl následne vedie k riziku vzniku mnohých chronických problémov ako je hypertenzia, srdcové choroby, cukrovka, infarkt atď. Aby ste si nezaplnili zdravotnú kartu a mohli viesť svoj životný štýl v súlade so zdravím, máme pre vás 7 tipov ako zmeniť svoje návyky a vydať sa na cestu za zdravším životným štýlom:

1. Začnite jesť zdravé jedlá

Strava je základ. Zdravé a nutrične vyvážené jedlá vedú k lepšiemu životnému štýlu. Aj keď pracujete z domu alebo ťaháte nočné, dbajte na to, aby ste jedli pravidelne a nevynechávali žiadne jedlo. Dôležitá je aj pravidelnosť. Plánujte dopredu. Navarte si pokojne aj na 2 dni a majte pripravené rozumné porcie. Konzumácia stravy bohatej na bielkoviny a vlákninu vám pomôže zostať aktívny po celý deň. Znížte príjem cukru, tukov a soli. Zaraďte do svojho jedálnička viac ovocia a zeleniny. Cukrovinky a čipsy nechajte v obchode a nakúpte si oriešky a semiačka.  

2. Začnite pravidelne piť

S pravidelnou stravou úzko súvisí aj pravidelný pitný režim. Voda je základ pre naše telo a jeho správne fungovanie. Pitie čistej alebo minerálnej vody je najlepší spôsob ako zostať hydratovaný, mať objem a tlak krvi pod kontrolou a mať tiež pružnú a hladkú pokožku. Ak ste doma, položte si na stôl džbán s vodou a kontrolujte jej prijaté množstvo. Vodu môžete striedať s rozličnými čajmi, ovocnými šťavami alebo šumivými tabletami. Snažte sa každý deň vypiť minimálne 2–3 litre tekutín. Samozrejme, neráta sa sem káva a alkohol.

"Základnými piliermi zdravého životného štýlu sú zdravá a vyvážená strava, pravidelný pohyb a cvičenie a kvalitný spánok.“

3. Začnite sa pravidelne hýbať

Nie, nemusíte ísť hneď do fitness centra a začať dvíhať ťažké váhy, ani ísť hneď zabehnúť 10 km. Stačí, že sa začnete pravidelne hýbať. Každý z nás má rád niečo iné. Našťastie, dnes už existuje obrovské množstvo možností – od rôznych aktivít vonku, cez rozličné športové a zážitkové centrá, až po online svet, kde si vyberiete to najvhodnejšie cvičenie a užijete si ho v domácom prostredí. Pravidelná pohybová aktivita je najlepším spôsobom, ako udržať svoje fyzické a duševné zdravie v poriadku. Do aktivít sa počíta aj chôdza, venčenie domáce miláčika a upratovanie. Akýkoľvek pravidelný pohyb zlepší váš životný štýl.

4. Začnite lepšie spať

Štvrtým pilierom zdravého životného štýlu je spánok. Musíme zdôrazniť dôležitosť kvalitného spánku. Väčšina z nás považuje spánkový cyklus za samozrejmosť. Málo z nás sa zaujíma o jeho kvantitu a hlavne kvalitu. Zlý režim spánku môže narušiť chuť do jedla, znížiť fyzickú výkonnosť, môže spôsobiť duševnú únavu a dokonca aj niektoré choroby. Aby ste tomu zabránili, doprajte si každý deň 8-hodinový neprerušovaný spánok. Ak to nie je z akýchkoľvek objektívnych dôvodov možné, skúste pridať poobedné zdriemnutie na 30 až 60 minút. Bude mať blahodarný účinok na vaše zdravie – fyzické aj psychické.

5. Začnite viac relaxovať

Podobne blahodarný účinok na naše zdravie má aj relax. Snažte sa počas dňa čo najviac relaxovať. Nenabádame vás na sledovanie televízie, ale relax pri knižke, novinách, krížovke, hudbe, pri hraní spoločenských hier, počas kúpeľa, kdekoľvek vám to bude príjemné. Niekomu viac vyhovuje aktívny relax, ktorý môže spojiť s pohybovou aktivitou, vyvetrať si myšlienky v prírode alebo počas prechádzky navštíviť niekoho, s kým bude tiež počas kávičky oddychovať. Medzi relaxačné aktivity môžeme pokojne zaradiť aj kreatívne koníčky ako je maľovanie, pletenie, varenie či pečenie. Spojte príjemné s užitočným a doprajte si každý deň aspoň chvíľu času len pre seba.  

6. Začnite obmedzovať nezdravé návyky

Pokiaľ ste si plne vedomí toho, čo vášmu zdraviu neprospieva, začnite na tom postupne pracovať. Alkohol, fajčenie, užívanie drog, nezdravé stravovanie či nedostatok spánku majú negatívny vplyv na fyzické a duševné zdravie človeka. Takže, ak ste na niečo z toho zvyknutí, skúste to postupne odstrihnúť. Nemusíte so všetkým seknúť zo dňa na deň. Premyslite si to a postupne obmedzujte jednu vec za druhou. Keď sa zmena zastabilizuje, nebojte sa pustiť do ďalšej. Táto zmena povedie nielen k zdravšiemu životnému štýlu, ale aj predídete riziku chronických ochorení.

7. Začnite si zmenu užívať

Čím viac našich tipov pre zdravý životný štýl sa vám podarí zaviesť do svojho každodenného života, tým lepšie sa budete cítiť. Nemusíte zmeniť hneď všetko. Buďte odhodlaní a trpezliví. Základom je naštartovať sa a zmenu musíte chcieť. Spojte sily s rodinou alebo priateľmi, v skupinke sa budete navzájom lepšie motivovať. A na záver – začnite si zmenu užívať, aby vám to prinášalo radosť a chuť pokračovať na svojej ceste za zdravším životným štýlom. Držíme palce.

Čím viac našich tipov pre zdravý životný štýl sa vám podarí zaviesť do svojho každodenného života, tým lepšie sa budete cítiť.