Získajte teraz balenie Serrapeptase Plus +30% obsahu za cenu klasického balenia. Viac na...

Nordic Walking - Paličkovaním k zdraviu
Nordic Walking - Paličkovaním k zdraviu

Nordic Walking - Paličkovaním k zdraviu

Nordic Walking - Paličkovaním k zdraviu

Nordic Walking (v preklade severská chôdza) je najzdravšia a najrýchlejšie sa rozvíjajúca ozdravno-športová aktivita na svete. Predstavuje obyčajnú chôdzu so špeciálnymi palicami. Palice sú podobné lyžiarskym, pretože tento mladý šport vznikol pôvodne ako nová tréningová aktivita na leto pre bežcov na lyžiach.

Obsah

Vedeli ste, že pri chôdzi s palicami je zapojených viac ako 550 svalov v tele? Navyše, horná časť tela preberá až 30% práce nôh, čím odľahčuje od záťaže aj naše kĺby. Nordic walking je šport vhodný pre každého, pretože je jednoduchý, finančne nenáročný a veľmi efektívny pre udržiavanie kondície. Navyše sa jedná o celoročnú aktivitu. Je pre každého, kto sa chce hýbať na čerstvom vzduchu počas celého roka.

Túto aktivitu môžu vykonávať aj ľudia vyššieho veku a dokonca aj ľudia so zdravotným obmedzením. Nordic walking sa využíva aj pri liečení zdravotných problémov, pri rekreácii a slúži aj ako príprava pre vrcholových športovcov. Na rozdiel od bežnej chôdze, pri nord walking sú zapájané celé skupiny svalov - okrem zapojenia svalov nôh a rúk, intenzívne pracujú aj svaly chrbta, od krčnej až po bedrovú chrbticu, a taktiež hlboké stabilizačné svaly trupu. Úroveň záťaže si môže každý regulovať sám rýchlosťou chôdze či dĺžkou kroku. Ide o jednoduchý, časovo i priestorovo nenáročný šport. Realizovať sa môže v meste, parku, lese. V lete na pláži alebo v zime na snehu. Môžete sa vybrať kamkoľvek a s kýmkoľvek, či spojiť si prechádzku s výletom.

ľudia, ktorí kráčajú s paličkami

Prostredie ani povrch nie sú dôležité. Dôležitosť má chôdza spolu s paličkami. Na začiatok stačí, keď si na bežnú prechádzku vezmete turistické paličky. Začnete s nimi chodiť častejšie a intuitívne budete paličky zapájať do chôdze. Mozgu bude chvíľu trvať, kým sa pohyb nôh a rúk zosynchronizuje. Po čase vám už chôdza s paličkami bude pripadať úplne prirodzená a časom každý ocení jej zdravotné benefity, hlavne odľahčenie kĺbov. Zrazu zvládnete prejsť väčšiu vzdialenosť. Zvládnete prejsť svoju obľúbenú trasu v parku rýchlejšie ako pred pár týždňami.

Správna technika nordic walkingu

Teraz je vhodný čas začať sa učiť techniku nordic walkingu. Odporúčame zakúpiť špeciálne palice určené pre nord walking. Dĺžka palíc musí byť prispôsobená výške človeka. Palice by mali byť vyrobené z odhľahčeného materiálu, napr. z hliníka alebo karbónu a mali by byť odpružené. Hlavný rozdiel medzi turistickými a palicami na nordic walking je ten, že tie na nordic walking majú špeciálny úchyt na ruky.

Dôraz sa kladie najmä na správne prevedenie pohybu. Základom je takzvaný alfa štýl, ktorý kladie dôraz na dĺžku palice a správne vytáčanie tela. Maximálna dĺžka palice by mala byť 2/3 z telesnej výšky, vďaka čomu je možné otvoriť dlaň a otočiť chrbticu proti smeru vytáčania panvy. Os tela by mala byť priama. Pri otáčaní ramenami a panvou sa rovnomerne precvičuje celá chrbtica. Vykračuje sa húpavým pohybom z päty na palce, čím sa precvičuje klenba chodidla. Správne praktizovanie nord walkingu je potrebné sa učiť postupne. Vhodné je začať chodidlami, pokračovať pridaním rúk a nakoniec pridať aj správny pohyb trupom. Nezabudnite vždy na ľahký strečing, najmä pred aktivitou na zahriatie.

Správna technika nordic walkingu - čo je potrebné si zapamätať:

 • Dôležité je správne držanie tela – buďte vystretí a nehrbte sa.
 • Paličky držte pevne v oboch rukách.
 • Každý krok robte cez pätu smerom k špičke.
 • Paličky zapichujeme vpredu pred telom a vzadu za telom ich uvoľňujeme.
 • Pohyb ruky ide cez rameno, nie cez lakeť.
 • Horná polovica tela pri pohybe rotuje.

technika nodric walking

Zdravotné benefity nordic walkingu

 • Rovnomerné zaťaženie pohybového aparátu.
 • Odľahčenie všetkých kĺbov
 • Spevnenie svalov chrbta a menej bolestí chrbta.
 • Posilnenie kardiovaskulárneho systému.
 • Kvalitnejší imunitný systém, menej zápalov v tele.
 • Ideálna aktivita na chudnutie, pomáha spaľovať tuky.
 • Podporuje elasticitu ciev.
 • Prevencia pred osteoporózou a cukrovkou.
 • Prevencia pred Parkinsonovou či Alzheimerovou chorobou a sklerózou.
 • Prínos pre psychiku, mozog, nervy a pamäť.
 • Uvoľnenie stresu.

Dobrá rada od odborníčky – užívajte doplnky výživy

Jana Budayová patrí medzi akreditovaných nordic walking inštruktorov. Pohyb je jej život. Ako trénerka a pretekárka vo fitness a kulturistike, poradca vo výžive hľadala niečo, čo ju urobí šťastnou, dodá jej energiu, skoordinuje telo, zabezpečí nenásilnú pohyblivosť vo všetkých kĺboch, rozprúdi krv, vyčistí myseľ, pôsobí preventívne a navyše spáli neskutočné množstvo kalórií. Našla nordic walking, ktorý aktívne zapojila do aktivít jej športového klubu JFK - Jana Fitness Koncept so sídlom v Malinove pri Bratislave.

Nordic walking patrí medzi obľúbenú aktivitu JFK klubu, ktorý je základňou všetkých nadšencov športu a aktívneho voľného času. Klub je zameraný na všetky aktivity, ktoré rekreačného športovca vedia nielen posilniť, zlepšiť mu kondíciu, ale ho aj pripraviť na pretek alebo súťaž. Tréningy v klube umožňujú skvalitniť nielen život, ale aj povzbudiť v ďalšej športovej činnosti. Medzi najobľúbenejšie produkty a zároveň základný balíček v JFK, bez ktorých sa jej členovia nezaobídu, patria výživové doplnky od slovenského výrobcu KOMPAVA

„Vo svojom klube zdôrazňujem potrebu zaoberať sa stravou a doplnkami výživy za maximálnu zodpovednosť voči svojmu zdraviu, a práve preto spolupracujem so slovenskou firmou Kompava. Mne ako prezidentke klubu najviac záleží na čistote produktov a negatívnych antidopingových testoch pri kontrole mojej reprezentácie. Pri pravidelnom športovaní, ale aj začiatočníckej severskej chôdzi, je potrebné a  zodpovedné systematické stravovanie a dopĺňanie živín. Práve preto veľmi rada doporučujem produkty Kompavy, ktoré moje požiadavky spĺňajú. Obzvlášť u aktívnejších cvičencov je z dlhodobého hľadiska dôležité vyhnúť sa únavovým zraneniam. Popri svojej práci, domácnosti, rodine a iných koníčkoch, zvládajú tréningy na maximum, preto môže hroziť zranenie. Predchádzame tomu užívaním kĺbovej výživy, proteínovými nápojmiGlutamínomHypoFitom a mnohými inými doplnkami.“ hovorí Janka Dubčáková Budayová.

Zároveň dodáva: „Cvičenie s výživovými doplnkami a BEZ nich je markantne odlišné. Rozdiel v pohybovej, silovej a kondičnej príprave JFK, či už u detí, mládeže, dospelých alebo seniorov bez vyváženého stravovania je obrovský. Pre organizmus bez potrebných doplnených vitamínov, bioenzýmov, kĺbovej výživy a aminokyselín sú samotný výkon a regenerácia oveľa náročnejšie.“

jANA fITNESS A kOMPAVA

Odporúčané výživové doplnky pre nordic walkerov

Alfou a omegou pre športovcov a ľuďom venujúcim sa nordic walking je kĺbová výživa Gelo-3 complex, ktorá slúži ako prevencia pred športovými zraneniami. Je to veľmi chutný, regeneračný nápoj zameraný najmä na kĺby, šľachy a chrupavky. Každý športovec vie, že ak si po každom športovom výkone dopraje odmenu, jeho výkon má tendenciu sa zlepšovať. Sladkou, no najmä zdravou odmenou je nutričná kĺbová tyčinka Joint Bar, ktorá v JFK klube nemôže chýbať. Vyživuje a posilňuje kĺby, spomaľuje ich opotrebovanie, regeneruje, vyživuje a spevňuje chrupavky aj väzivá.

Spolu s Gelo-3 complex predstavujú kompletnú výživu našich kĺbov. Glutamín, ako hlavný zdroj dusíka pre obnovu a rast svalov, je odporúčaný cvičencom najmä pre jeho schopnosť regenerácie imunitného a tráviaceho systému. Aktívni športovci majú dlhodobo zníženú imunitu. Výsledkom môže byť zvýšená náchylnosť na vírusové ochorenia, hlavne v období chrípok a epidémií. Preto je veľmi dôležité imunitný systém správne podporovať, k čomu pomôže aminokyselina glutamín. Po náročných aktivitách, ktoré veľakrát dajú členom klubu JFK riadne zabrať, je dôležité doplnenie správnych živín. Obzvlášť po tréningu, kedy je imunita športovca oslabená najviac.

Vynikajúcou zbraňou na posilnenie imunitného systému je delikátny proteín Zen Whey, a to vďaka vysokému obsahu aminokyseliny L-lyzín. Pomôže doplniť do tela potrebné živiny, aminokyseliny, vitamíny, minerály a enzýmy, a navyše podporí aj našu imunitu. Termogénny spaľovač tukov ThermoFit športovci v klube JFK využívajú pri indoor aj outdoor aktivitách. Slúži na zvýšenie fyzickej a duševnej činnosti, ako aj na efektívnejšie odbúravanie tukov. ThermoFit je skvelým doplnkom, pretože pri aktivite nordic walking, ktorá je často vykonávaná v horách, zahreje telo, čo v chladnom prostredí nie je na škodu.

Veľmi obľúbeným a vyhľadávaným proteínom sa stal aj Bodyfit. Vyhľadúvajú si ho hlavne ženy, ktoré sa chcú zdravo stravovať a zároveň ostať fit. Úžasné na tomto proteíne je, že má nízku kalorickú hodnotu, čo veľmi pomôže, ak chcete schudnúť alebo sa udržať na ideálnej hmotnosti. Navyše je obohatený o vápnik, ktorý je dôležitý nielen pre starších členov klubu. A bonusom je skvelá chuť. No a na záver nemôžeme nespomenúť dodržiavanie pitného režimu, k čomu nám výborne pomôže hypotonický nápoj HypoFit. Pomáha dopĺňať do tela potrebné vitamíny a minerály. Výborne chutí a jeho pravidelné užívanie pomáha predchádzať dehydratácii organizmu počas športových výkonov. Je navyše zdrojom energie pre fyzický i duševný výkon, najmä pri vytrvalostných športoch, s ktorými cvičenci v JFK klube prichádzajú dennodenne do kontaktu. Ďakujeme celej Kompave za tieto vynikajúce produkty.